Головна Єврейська Синагога (Луцьк)

Пам'ятка архітектури XVII ст., найстаріша будівля, яка збереглася на Жидівщині (південно-західна околиця Старого Луцька, яка в середньовіччя була населена переважно євреями). Подібно як з домініканським монастирем, історія Луцької синагоги встигла обрости різними легендами. Згідно одних синагога, то Малий замок, перебудована з княжих палаців Любарта і Вітовта. Інші допускають, що цей Малий замок залишився від системи міських укріплень. Насправді ж жоден з відомих сьогодні документів не згадує Малого замісу в Луцьку, з чого можна зробити висновок, що його тут взагалі не існувало. А причиною виникнення легенд про Синагогу як Малий замок стала її оборонна башта. Проте коли звернутися до королівських привілеїв 1626 і 1628 років, то можна виявити, що саме вимогу про оборонні якості їх храму поставив перед луцькими євреями Сигізмунд III, надаючи дозволи на початок і завершення спорудження нової мурованої синагоги на місці старої.

Будівля синагоги складається з квадратного в плані молитовного залу і п'ятиярусної також квадратної башти з ключевидними бійницями. До початку 2-ої світової війни, коли храм був діючим, до нього з півдня і заходу примикали прибудови школи і жіночого молитовного залу. Споруда завершується аттиком з кілевидними нішами, бійницями та влаштованим у ньому дахом. Подібні ніші, як і в Хрестовоздвиженській церкві Луцька, були характерними для української архітектури ХVIIст.

На фасаді синагоги встановлено меморіальний знак скульптора В. Яковця зі словами автора цих рядків: "Головна синагога зведена за привілеєм короля СигізмундаШ стараннями багаточисельної єврейської громади міста Луцька в XVII ст. Осередок єврейської духовності, освіти і культури на Волині. Визначна пам'ятка архітектури середньовіччя, а також пам'ять про десятки тисяч євреїв Луцького гетто знищених фашистами у 1942 році. "

Адреса:

43000, м. Луцьк, вул. Данила Галицького, 33

    Туристичні об’єкти

  • Історичні об’єкти
  • Культурологічні об’єкти
  • Сакральні об’єкти
  • Екологічні об’єкти
  • Активні об’єкти

Інфраструктурні об’єкти

Радiус пошуку
Прокласти маршрут