Костел Яна Непомука

Заснуваний кн.Янушем Острозьким на поч.XVII ст.

Документально підтверджено існування двох дерев’яних костелів Яна Непомука, які були зруйновані буревієм і пожежею. Кам’яний костел, який зберігся до нашого часу, збудовано у 1832 р. Його будували майже три десятиліття. Це пояснюється воєнними діями 1812-1814 років та нестабільною політичною ситуацією в державі.

Завдяки костельним рукописним книгам XVIII-XIX ст., які збергаються в Заповіднику, стали доступними відомості про рухоме і нерухоме майно сіл, приналежних до костелу Яна Непомука, про кількість католиків, приписаних до парафії, про розміри пожертв, про меценатів, про давні назви вулиць Дубна, про заняття парафіян і т.п.

З 1927 р. обов'язки пробоща (настоятеля) в костелі Яна Непомука почав виконувати Станіслав Кузьмінський. Він давав раду обширній плебанії (службові і господарські будівлі і штат священників та помічників), поєднуючи пастирську службу і господарську. 18 травня 1942 року, за номінацією луцького єпископа, Станіслав Кузьмінський здобув ступінь інфулата Олицької капітули. Цей ступінь надавав священнику ряд привілеїв, які прирівнювались до єпископських. Під час окупації Дубна німецькими загарбниками о. Кузьмінський надавав допомогу євреям, видаючи посвідки про охрещення новонароджених дівчаток. Таким чином він врятував від знищення кількох єврейських дітей. Гестапо арештувало пробоща, але через заступництво князів Радивилів відпустило, встановивши за ним стеження. У 1944 р. Кузьмінського попередили про новий арешт. Він поспішно виїхав з Дубна, не ризикнувши випробовувати долю. За особливі заслуги перед батьківщиною інфулат Кузьмінський був нагороджений орденом Білого Орла – надзвичайно високою нагородою Польщі.

У радянські часи костел Яна Непомука пристосували під дитячу спортивну школу, знищивши внутрішній розпис стін і змінивши фасад будівлі. У 1991 р. католицька громада Дубна повернула храм віруючим. Нині – це єдиний у місті діючий католицький костел.

Адреса:

35600, м. Дубно, вул. князя Острозького, 18

Телефон:

+380(3656) 3-25-63, +380 (50) 930-30-47

Веб сайт:

http://dubnokostel.com.ua

    Туристичні об’єкти

  • Історичні об’єкти
  • Культурологічні об’єкти
  • Сакральні об’єкти
  • Екологічні об’єкти
  • Активні об’єкти

Інфраструктурні об’єкти

Радiус пошуку
Прокласти маршрут