Троїцький монастир с.Двірець

Саме із с.Двірець варто починати маршрут присвячений Пересопницькому Євангеліє. Адже саме тут колись був розташований Троїцький монастир, де у 1556 році на замовлення княгині Анастасії Заславської було розвочато створення української Першокниги. У с.Двірець укладалася перша частина рукопису Евангеліє від Матвія. Написали Євангеліє син протопопа Михайло Василевич та архімандрит Григорій. Продовжувалась і завершилась праця в Пересоппицькому Пречистенському монастирів 1561 році, архимандритом якого був Григорій. Отже, по суті пам'ятка є Дворецько-Пересопницькою, проте з не відомих нам причин її назвали просто Пересопницькою.

Нажаль від самого монастиря на сьогоднішній день нічого не залишилося є лише місце де він стояв. Та й щодо місця його розташування є декілька версій.

За однією з них монастир розташовувався поряд із пивоварнею. Подейкують, що під шарами землі зберігся фундамент, ширина стіни – до 70 см. До «Броварів» – так називають жителі Двірця цю місцину, колись вів дубовий ліс. Зараз розкинулася вулиця, яка носить назву «Дубова». Якщо припустити, що в давні часи монахи самі заробляли собі на життя і займалися різноманітними промислами, то цілком ймовірно, що біля Свято–Троїцького монастиря була броварня.

Згідно ще однієї версії, Свято–Троїцький монастир був побудований поблизу місцевої церкви. Перша церква у селі з’явилася у 1774 році на території кладовища. Піп Володимир Пекарський звів на могилі свого батька Степана каплицю. Люди добудували до каплиці церкву. З часом вона була розібрана і за часів окупації заново збудована, а у 60-х роках знову ліквідована. Відновили храм аж у 1995 році. Місцеві жителі показують фундамент, який навіть бульдозер не зміг зруйнувати, неподалік від нової церкви. Ось саме наявність цього фундаменту наводить на думку, що монастир знаходився саме тут.

Згадують і про ікону «Десятницю». Свою назву вона отримала через те, що з’явилася на десяту п’ятницю після Великодня. Колись поблизу церкви була криниця і там являвся образ Божої Матері. Ікону забирали і в Білогородку, і в Залужжя, а вона все одно через деякий час поверталася на дно криниці. Тому і вирішили, що залишиться у місцевому храмі.

Адреса:

30341, Хмельницька область, Ізяславський район, с.Двірець

    Туристичні об’єкти

  • Історичні об’єкти
  • Культурологічні об’єкти
  • Сакральні об’єкти
  • Екологічні об’єкти
  • Активні об’єкти

Інфраструктурні об’єкти

Радiус пошуку
Прокласти маршрут