Шацькі озера

Шацькі озера

Легенда озерна

Рекомендована для тих, хто любить відпочивати у гарних місцях

…І пішов князь у похід. І залишив рідне місто та єдину доньку. І опустилася на той край ніч чорна. І напали на місто вороги. І в розпачі великому попросила дівчина захисту в сил небесних. І раптом зникло місто, а на його місці розлилося велетенське водяне плесо, чисте, як дівоча сльоза. Лишень не солоне. Правда то чи неправда, але озеро дивовижне досі є на тім місті. І глибини його повні риби усілякої. І вода там така ж чиста. Ще прабабусі нинішніх панянок вважали, що вона вміє повертати молодість. І нема цьому озеру рівних у тім краї й за його межами. Натомість зовсім поряд розлилися інші плеса. Не настільки глибокі, однак такі ж мальовничі.

Перше, що спадає на думку, коли мова заходить про Волинь, це Шацькі озера. Вони відомі всьому світу своєю кришталевою чистотою. Багато хто чув про них різноманітні відгуки, хтось вважає їх унікальним природним парком із мальовничою незайманою природою, а хтось думає, що це занедбана місцевість із дрімучими лісами, болотами та відсутністю цивілізації. Проте не всі мають справжню уяву про цю Шацькі озера. Тож спробуємо познайомити вас ближче із цією перлиною України.

Походження

Шацькі озера фото 2

Історія походження Шацьких озер достеменно невідома. Сьогодні більшість учених підтримують версію академіка Павла Тутковського, який понад 30 років тому вперше провів тут геологічні дослідження та припустив, що походження цього природного явища пов'язане з переміщенням льодовика. Про те, що це цілком реально, свідчить й місцевий ландшафт: величезні валуни, що розташовані уздовж берегів комплексу Шацьких озер, каналів, які їх поєднують. На думку вчених, вони могли бути принесені сюди гігантською силою льодовика, що рухався зі Скандинавських гір, що рухався сюди мільйони літ тому.

Розташування

Шацькі озера фото 2

Шацькі озера – це цілий водний комплекс, що складається з понад двадцяти озер та має назву Шацьке поозер'я у співзвучності з адміністративним центром цієї пам’ятки природи – селища Шацьк Волинської області. Розташовані тут природні водойми складають єдину систему в межиріччі Західного Бугу і Прип'яті в межах Подільської низовини і вважаються однією з найбільших груп озер в Європі. Саме через це понад 35 років тому, у грудні 1983 року, тут був створений Національний природний парк «Шацькі озера». Серед найбільших за розмірами озер – Світязь із площею майже 28 км2 (друге за розміром озеро України), Кримне, Пісочне, Луки, Пулемецьке та Остров’янське озера. Глибина ж озера Світязь складає 58 м, що суттєво більше, ніж в Азовському морі чи озері Синевир. Живляться Шацькі озера атмосферними й підземними водами. Також цей процес відбувається завдяки водообміну по системі каналів, якими сполучаються окремі озера.

Погода та клімат

Шацькі озера  фото 3

На Шацьких озерах можна добре відпочити від ​​міської суєти, пилу та спеки, адже ця місцевість відома сприятливими кліматичними умовами. Тут панує висока вологість, немає шаленої спеки, проте досить тепло – влітку температура повітря не буває нижче 18–20 градусів. Найтепліше за все тут в липні, але цей місяць саме теплий, а не спекотний. У місцевих розріджених лісах тут завжди царить приємна прохолода та свіжість, а повітря наповнене ароматом хвої, яким хочеться нескінченно дихати.

Як доїхати до Шацьких озер

Шацькі озера фото 4

Дістатися Шацьких озер можна у різний спосіб, адже Луцьк – головне місто Волинської області – є досить потужним транспортним вузлом. З Києва, Харкова чи Дніпра доїхати сюди можна потягом або автобусом, а потім подорожувати безпосередньо до місця відпочинку автобусом, маршруткою чи таксі. Також з Харкова, Києва чи Дніпра можна доїхати до Ковеля, Рівного чи Львова потягом чи автобусом і потім далі – до Шацьких озер – місцевим автотранспортом. Якщо ви хочете скоротити час, то обирайте літак до Львова із подальшою пересадкою. Зі Львова доїхати до Шацьких озер можна потягом/автобусом до Луцьку чи Ковеля із подальшою пересадкою на місцевий автобус/маршрутку, або одразу їхати на автомобілі. Доїхати до Шацьких озер з Ковеля можна на автобусі місцевого сполучення, маршрутці чи таксі.

Транспорт

Багато залежить від того, яку мету ви ставите у своїй мандрівці. Наприклад, якщо ви плануєте відпочивати в санаторії чи на якійсь базі відпочинку, яких тут безліч, вам, скоріш за все, зручніше буде доїхати громадським транспортом – автобусом, потягом, або на літаку через Львів. Проте якщо ви не збираєтесь сидіти на одному місці, а мрієте побачити якомога більше, то обирайте поїздку автомобілем.

Літак. На жаль, найшвидший спосіб пересування літаком сьогодні не може бути в пріоритеті, адже у Волинській області пасажирський аеропорт не працює. Найближчий до цієї місцевості аеропорт на території України знаходиться в 220 кілометрах звідси, у Львові. Саме сюди можна дістатися як з різних міст України, так і з-за кордону, а потім доїхати до Шацьких озер на автобусі чи автомобілі.

Потяг. Зручніше за все дістатися до Шацьких озер через залізничну станцію у місті Ковель (Волинська область), що розташована на відстані близько 85 км (їхати трохи більше години). Також можна доїхати сюди із найближчих обласних центрів, з якими, зазвичай, добре розвинене транспортне сполучення – із Луцька, Рівного чи Львова. Така поїздка буде тривалішою (2–5 годин), проте іноді цей спосіб може виявитися зручним і єдино можливим. Докладніше з’ясувати розклад потягів і взяти квитки онлайн можна на офіційному сайті Укрзалізниці.

Автобус. Безпосередньо на громадському транспорті дістатися Шацьких озер можна лише використовуючи міжміські автобуси та маршрутки. Більшість мандрівників з інших регіонів починають подорож до Шацьких озер саме на автобусі з кінцевої залізничної станції, найближчої до озер, в місті Ковель. Це зручно, адже тут залізничний та автобусний вокзали знаходяться поруч, а маршрутні автобуси до Шацька і безпосередньо до озера Світязь та інших місць курсують регулярно.

Проте треба розуміти, що приміські автобуси та маршрутки не завжди мають належний рівень комфорту (невеличкі за розміром, відсутність кондиціонування, часті зупинки в неналежних місцях, підбір попутників). У такому разі можна скористатися послугами таксі та приватних перевізників. Подивитися розклад руху автобусів і дізнатися вартість квитків по автостанції «Ковель» можна онлайн на офіційному сайті «Волинського обласного підприємства автобусних станцій VOPUS.

Автомобіль. Альтернативою і найкращим варіантом для подорожі до Шацьких озер може стати поїздка на авто. Тривалість такої подорожі залежатиме від того, звідки ви плануєте їхати. Щодо зупинки на озерах, то більшість об'єктів розміщення там мають власні парковки, тому проблем з цим не повинно виникати. Для любителів відпочинку «дикуном» є кемпінги та наметові містечка.

З Києва до Шацька дорога займе близько 6 годин, відстань – 530 кілометрів. Рухайтеся трасою «E373», потім, проїхавши близько 40 кілометрів від Ковеля, поверніть на дорогу «М07» (ви побачите покажчик до Шацького національного парку). З Рівного – 3,5 години в дорозі, 230 кілометрів. Їдьте трасою «Н22» і «Е85», потім, доїхавши до Ковеля, через 40 кілометрів поверніть на «М07». Зі Львова дорога складатиме близько 3,5–4 годин трасами «Н17» і «Т0302». З Харкова до Шацьких озер час в дорозі значно довше – близько 12,5 годин (1000 км), їхати трасою М03 и Е373/М07. Приблизно стільки ж становить відстань із Дніпра – їхати потрібно трасами Е40/М03 и Е373/М07, а дорога триватиме майже 13 годин.

Відпочинок – що обрати?

Шацькі озера  фото 5

Туристів найбільш за все приваблюють туристів тут кристально чисті води озер, особливо Світязя та Пісочного. Люди також називають їх «голубими очима Волині». Крім природної чистоти, озерні води мають ще й лікувальні та оздоровчі властивості завдяки гідрокарбонатно-натрієвому змісту з невеликою мінералізацією. Це, до речі, одна з причин, чому сюди приїжджає багато туристів.

А ще в складі води озер є срібло і гліцерин: поєднання цих речовин сприяє швидкому загоєнню ран, тому вважається «живою» водою. Приємно впливає вода на шкіру, яка після купань стає м’якою та зволоженою. Ще озеро Світязь має цілющі грязі, які активізують імунітет і життєві сили організму, збільшують ступінь опору організму різним захворюванням, підвищують здатність протистояти бактеріальному впливу та запальним процесам.

Такі природні багатства сприяли розвитку туристичної галузі в цьому регіоні. Тут розташовано багато готелів та баз відпочинку, санаторіїв – на будь-який смак та гаманець: від елітного VIP-відпочинку до бюджетних витрат. Кожен може знайти для себе варіант із повним пансіоном, all inclusive, або скористатися лише житлом, якщо ви надаєте перевагу власній кухні або хочете харчуватися за індивідуальним графіком. У такому разі краще за все орендувати будинок, котедж чи квартиру – ціни коливатимуться залежно від ваших фінансових можливостей, потреб у комфорті. Для найбільш економних чи незалежних туристів існують кемпінги та наметові містечки.

Екскурсії

Шацькі озера  фото 6

Відпочинок на Шацьких озерах може складатися не лише з лікувально-оздоровчих заходів, а й бути пізнавальним. Багато туристичних агенцій пропонують як окремі екскурсії історичними місцями та природними «родзинками», так і комплексні одно- та багатоденні тури, що дозволяють подивитися одразу багато цікавих місць Волині, побачити казкову колекцію місцевих лісових пейзажів та озер, покататися на човнах, катамаранах, байдарках. Придбати екскурсію чи окремий тур можна у туристичній агенції як у своєму місті, так і безпосередньо на місці, або замовити онлайн також через агентство чи місцевого гіда.

Риболовля

Шацькі озера  фото 7

Однією з найбільш популярних розваг на Шацьких озерах є риболовля – це справжній рай для тих, хто обожнює ловити рибу. Такий відпочинок якнайкраще підійде і для відпустки, і для релаксу на пару вихідних днів.

У Шацьких озерах водяться окунь, карась, плотва, щука, короп, сом, лящ, в'юн, вугор. У деяких з них присутні акліматизовані екзотичні види риб – наприклад, в озерах Світязь, Кримному й Пулемецькому можна зустріти канадського сома, в Пулемецькому водиться чудський сиг, в Пісочному є форелеокунь, в Люцимирі й Чорному Великому озері – судак і амурський сазан. У деяких озерах мешкають раки. Такий багатий водний світ не тільки є причиною відвідування озер любителями-рибалками, а й сприяє використанню водойм у промислових масштабах – тут створена низка рибних господарств. Зворотний бік медалі – браконьєрство, що тут процвітає, і з яким борються відповідні органи, екологи та небайдужі місцеві мешканці. Тому, збираючись сюди на риболовлю, обов’язково з’ясуйте перелік місць, де дозволено ловити рибу. Відповідну карту-схему можна взяти у лісників, оскільки інакше ви ризикуєте бути оштрафованим. Для надійності можна скористатися послугами турфірм, які спеціалізуються на риболовлі на Шацьких озерах чи пропонують таку опцію серед своїх послуг.

Резюме

Шацькі озера  фото 8

Шацькі озера щорічно відвідують сотні тисяч туристів не лише з України, а й з Польщі, Білорусі, Німеччини та інших країн. Їх приваблює краса й екологія цього краю, чисті й прозорі води, хвойні ліси та відсутність великих забруднюючих джерел, помірні ціни та доброзичливість місцевих мешканців.

Неповторність кожного з Шацьких озер неможливо перерахувати та описати словами. Якщо ви приїдете сюди на відпочинок, спробуйте охопити максимум – хоч потрохи познайомтеся з кожним озером особисто. Для цього можна скористатися різноманітними екскурсіями (велоподорожі, поїздки на автомобілях, байдарках, піші походи).

Відвідайте цей дивовижний край! Ви закохаєтесь у місцеві пейзажи, фауну та флору і, напевно, захочете приїхати сюди ще неодноразово, аби відкривати красу цього краю знов і знов!

Легенда до карти

Водяне плесно – озеро Світязь, що знаходиться у Шацькому районі Волинської області.

Велетенське – площа плеса – 25,2 квадратних кілометра, довжина – 9,3 кілометра, найбільша ширина – 8 кілометрів, глибина – 54,8 метра (однак місцеві мешканці переконують, що подекуди вона сягає 80 метрів).

Правда то чи не правда – це найпоширеніша місцева легенда про походження Світязя.

Повні риби усілякої - водиться щука, лин, лящ, карась, сом і навіть вугор.

Вода там така ж чиста - озеро карстового походження. Живлять його артезіанські джерела, а вода насичена сріблом.

Вміє повертати молодість – Світязька вода має лікувальні властивості. Ще у позаминулому столітті панянки вважали, що вона замінює косметичні креми. Свого часу Світязьку воду замовляли для своїх ванн великосвітські красуні Варшави.

У тім краї та за його межами – Світязь — найбільше та найглибше озеро в Україні. Залишає позаду навіть Азовське море.

Інші плеса – Шацькі озера.

Адреса:

44000, Шацький район, смт. Шацьк

Шацькі озера мапа

Фотогалерия

  • Шацькі озера
  • Шацькі озера
  • Шацькі озера
  • Шацькі озера
  • Шацькі озера
  • Шацькі озера
  • Шацькі озера
  • Шацькі озера
  • Шацькі озера