Луцька брама в м.Дубно

Пам'ятка оборонної архітектури зведена при старому гостинці на Луцьк, відігравала роль центральної ланки в оборонній системі міста. Рідкісний зразок оборонної споруди — баpбакана, що ніде в Україні, крім Волині, не зустрічається. Схожа до інших робіт архітектора Якуба Мадлайна — Луцької і Татарської брам у Острозі.

Зведено її у 1623 році ймовірно за один будівельний сезон. Брама поєднувалася з земляним валом. Комунікаційний шлях пролягав підйомним мостом, перекинутим над ровом з водою, через арочний проїзд влаштований на першому поверсі брами. Мала двоярусні пивниці, з яких підземний хід вів до замку.

В 1785 році браму перебудовано. Можливо розібраний аттик, надбудований третій поверх, влаштовано бійниці і віконні прорізи. Здійснено перепланування інтер'єру. Аналіз архітектурних елементів, що з'явилися після пребудови (рустування, обеліск), дає підстави вважати за автора змін архітектора Домініка Мерліні, який під ту пору був заанґажований до перебудови Дубенського замку.

Наприкінці 18 століття у брамі збиралася масонська ложа «Досконала таємниця» (від 1784 Велика ложа волинської провінції) під керівництвом Великого майстра Михайла Любомирського. Від брами походить назва колишнього дубенського передмістя — Забрама.

Адреса:

35600, м.Дубно, вул.Д. Галицького, 32

    Туристичні об’єкти

  • Історичні об’єкти
  • Культурологічні об’єкти
  • Сакральні об’єкти
  • Екологічні об’єкти
  • Активні об’єкти

Інфраструктурні об’єкти

Радiус пошуку
Прокласти маршрут