Обряд "Водіння Куста"

Місце розташування
Відстань від залізничноо вокзалу: 32км

Розташовання в найглухішому відрозі Дубровицького району, складний географічний рельєф - болотиста місцевість, ліси, бездоріжжя – основні чинники, які вплинули на збереження прадавнього пласту глибинної культури, унікального дохристиянського обряду древлян «Водіння (ходіння) Куста» у с.Сварицевичі.

У перший день Трійці, в неділю в ранці, всі мешканці села Сварицевичі збираються на цвинтарі. Могилки прикрашають зеленим лепехом, галузками та квітками. Старші жінки викликають на розмову своїх родичів - у формі речитативу вони оповідають небіжчикам про найважливіші події, які сталися протягом року. Весь цвинтар озвучується розмовою - бесідою з предками.

Перед тим як почати сам обряд «водіння Куста», гурт дівчат збирався у лісі й вибирав з поміж себе найвродливішу дівчину або жінку, яку, власне, й називали «Кустом» чи «Кістянкою». Її пишно заквітчували в зелене вбрання. Для дівчаток, плели з лепеху спідничку, котру підперізували кольоровою крайкою й затикали квіти та гілки з листям. Голову прикрашали кількома віночками з квітів та листям клену. Такий пишний одяг, що нагадує живий кущ, потрібен для того, щоб господар, до якого приходили віншувати, чи зустрічні люди не впізнавали б односельцю. Решта учасниць зодягались у святковий одяг. В селі таких ватаг набиралося до десятка, а то й більше. Після цього обрядовий гурт вирушав до села з піснями.

Нині, обряд водіння Куста став візитною карткою с. Сварицевичі. Святкування цього прадавнього обряду переросло у фестиваль обласного рівня. І вже не варто довго чекати, коли він стане міжнародним, бо на Святу Трійцю до цього мальовничого села з’їжджаються охочі подивитись на сакральне дійство – водіння Куста, не тільки з різних куточків України, а й з регіонів Західної Європи.

Адреса:

34120, Рівненська область, Дубровицький район, с.Сварицевичі

Телефон:

+380 (3658) 7-21-30

    Туристичні об’єкти

  • Історичні об’єкти
  • Культурологічні об’єкти
  • Сакральні об’єкти
  • Екологічні об’єкти
  • Активні об’єкти

Інфраструктурні об’єкти

Радiус пошуку
Прокласти маршрут