Перший Рівненський музей відкрили в 1906 році. В роки Другої світової війни всі експонати вивезли у Німеччину. В 1944 році музей відновлює свою роботу. Він збирає, зберігає та представляє матеріали про історію Рівненської області та природні особливості краю.
Музейну експозицію відкрили в грудні 1978 року. Сьогодні в закладі виставлено та зберігається майже 140 тисяч експонатів. Це археологічна, етнографічна, нумізматична, природнича колекції, документи, нагороди, особисті речі відомих діячів краю.
В музеї зібрали чимало пам’яток давньослов’янського періоду, знайдених під час розкопок на теренах Рівненщини. Серед експонатів – фрагменти посуду, ліпленого із глини у VІ-VІІ століттях, а також зробленого на гончарному крузі. Є й мисливські амулети (зуби вбитих тварин, необроблені, але зі спеціальним отвором), жіночі прикраси того часу.
Серед цікавинок експозиції – портрети Дорогобузьких князів на оригінальних свинцевих печатках, знайдені під час розкопок срібні прикраси, що найімовірніше належали жінкам знатного роду, золоті персні, зброя. До того ж, побувавши на виставці, можна уявити, який стиль одягу був у моді на теренах княжої Волині. Адже тут демонструється реконструкція вбрання її володарів. В експозиції представлений і літописний Дорогобуж. Щоправда, у вигляді макету, який відображає княже протистояння Рюриковичів.
Особливе місце в музейній збірці належить творам волинського іконопису, предметам козацької доби, колекції стародруків та роботам уродженця Рівненщини, відомого європейського скульптора Томаша-Оскара Сосновського.
Щороку музейні фонди поповнюються новими надходженнями, які є результатом наукових експедицій, співпраці зі старожилами, колекціонерами, краєзнавцями. Ця найкраща пам'ятка архітектури XIX століття за правом розмістила в своїх залах історичні та природні надбання Рівненщини.
В Рівненському обласному краєзнавчому музеї зберігається найдавніша українська ікона, написана в ХІІІ ст. – Богородиця Одигітрія.
Адреса: 33028, м. Рівне , вул.Драгоманова, 19