Культурологічні маршрути

Рекомендований тим, хто знає, що Еллада-то давня назва Греції, хто читає класику і пам’ятає, чому Уласа Самчука назвали українським Гомером, хто не знає цього, але йому цікаво, хто навчається в «Острозькій академії», хто навчається в Гарварді, хто навчається деінде (у школі, дитсадку, таємно займається самоосвітою на роботі), хто розуміється на мистецтві, хто цінує автентичний спів і народні ремесла, хто цікавиться біографією Лесі Українки, Григорія Косміаді, Володимира Короленка, хто є гурманом і хоче скуштувати давніх і злегка екзотичних страв.

Українська Еллада*

Тут є свої Афіни (у цьому переконані освітяни). І навіть свій Гомер (принаймні так кажуть літератори). Щоправда, плем’я, яке здавна населяло ці терени, відоме не як елліни, а як волиняни.

Саме на Волинській землі здібні місцеві мешканці закладали підвалини культури. І треба сказати, доволі глибокі. Адже згодом культура ця стала надбанням усієї країни.

Це тут вперше переклали Святе письмо народною мовою. І переклали так, що рукопис донині вважають мистецьким шедевром та символом державності. Його бережуть за сімома замками, а сховище він залишає раз у чотири роки, у броньованому авто, у супроводі охорони — на час інавгурації новообраного президента. Мова йде про українську Першокнигу — Пересопницьке Євангеліє, якому в 2011-у виповнилося 450 років.

Свого часу, а точніше в 1576 році, на Волині заснували перший у Східній Європі вищий навчальний заклад — Острозьку слов’яно-греко-латинську школу. І навчалися тут автор знаменитої «Граматики» Мелетій Смотрицький, кошовий отаман війська Запорозького Петро Сагайдачний… Тепер «Острозьку академію» називають не інакше, як Волинськими Афінами. На Волині працював і першодрукар Іван Федоров, тож, мабуть, цій землі на роду було написано займатися справами книжними.

Тут народилися і творили український Гомер Улас Самчук, Леся Українка, писав картини Григорій Косміаді, навчався Володимир Короленко. Звідси походив рід композитора Ігоря Стравінського і художника Казимира Малевича.

Край був гостинним і до іноземців. Так, тут існували поселення поляків, чехів, німців, євреїв. На теренах історичної Волині вціліли кам’яні склепи цадиків-хасидів, до яких і нині здійснюють паломництво нащадки.

Ця земля також зберегла тисячолітні народні звичаї та обряди, ремесла і страви давньої рецептури. Ще одним її скарбом є сонячний камінь — «бурштин». Це єдиний регіон України, де його видобувають.

*Еллада — давня назва Греції

Маршрути