Рекомендований тим, хто знає, що Еллада-то давня назва Греції, хто читає класику і пам’ятає, чому Уласа Самчука назвали українським Гомером, хто не знає цього, але йому цікаво, хто навчається в «Острозькій академії», хто навчається в Гарварді, хто навчається деінде (у школі, дитсадку, таємно займається самоосвітою на роботі), хто розуміється на мистецтві, хто цінує автентичний спів і народні ремесла, хто цікавиться біографією Лесі Українки, Григорія Косміаді, Володимира Короленка, хто є гурманом і хоче скуштувати давніх і злегка екзотичних страв.
Українська Еллада*
Тут є свої Афіни (у цьому переконані освітяни). І навіть свій Гомер (принаймні так кажуть літератори). Щоправда, плем’я, яке здавна населяло ці терени, відоме не як елліни, а як волиняни.
Саме на Волинській землі здібні місцеві мешканці закладали підвалини культури. І треба сказати, доволі глибокі. Адже згодом культура ця стала надбанням усієї країни.
Це тут вперше переклали Святе письмо народною мовою. І переклали так, що рукопис донині вважають мистецьким шедевром та символом державності. Його бережуть за сімома замками, а сховище він залишає раз у чотири роки, у броньованому авто, у супроводі охорони — на час інавгурації новообраного президента. Мова йде про українську Першокнигу — Пересопницьке Євангеліє, якому в 2011-у виповнилося 450 років.
Свого часу, а точніше в 1576 році, на Волині заснували перший у Східній Європі вищий навчальний заклад — Острозьку слов’яно-греко-латинську школу. І навчалися тут автор знаменитої «Граматики» Мелетій Смотрицький, кошовий отаман війська Запорозького Петро Сагайдачний… Тепер «Острозьку академію» називають не інакше, як Волинськими Афінами. На Волині працював і першодрукар Іван Федоров, тож, мабуть, цій землі на роду було написано займатися справами книжними.
Тут народилися і творили український Гомер Улас Самчук, Леся Українка, писав картини Григорій Косміаді, навчався Володимир Короленко. Звідси походив рід композитора Ігоря Стравінського і художника Казимира Малевича.
Край був гостинним і до іноземців. Так, тут існували поселення поляків, чехів, німців, євреїв. На теренах історичної Волині вціліли кам’яні склепи цадиків-хасидів, до яких і нині здійснюють паломництво нащадки.
Ця земля також зберегла тисячолітні народні звичаї та обряди, ремесла і страви давньої рецептури. Ще одним її скарбом є сонячний камінь — «бурштин». Це єдиний регіон України, де його видобувають.
*Еллада — давня назва Греції
Маршрути
-
Маршрут підземно-наземний. Лабіринтами Рівного й Луцька
Бункер Еріха Коха… Підземні тунелі, що начебто тягнулися від сховища до злітної смуги із його особистим літаком… Замахи на рейхскомісара, які готував легендарний розвідник…
-
Маршрут дипломатичний. Саміт по-середньовічному
Європейські королі, імператори, князі, воєводи, татарські хани. Усі вони зібралися в один і той же час (1429 року) в одному і тому ж місці (в Луцькому замку).
-
Маршрут старовинно-містечковий. Луцька прогулянка
…Колись, аби проїхати найдавнішим мостом що сполучав Луцьк із поселенням правого берегу Стиру, потрібно було зробити пожертву. У воду кидали якусь особисту річ, іноді навіть люльку.
-
Маршрут літературно-озерний. Леся і Світязь
У дитинстві вона любила гратися в Жанну Д’Арк та Робінзона Крузо. А ще бувати в Луцькому замку і потай від усіх на світі поночі блукати у парку батьківської садиби.
-
Маршрут містечково-археологічний. Давнє Рівне і ще давніша Пересопниця
Магдебурзьке право для Рівного здобула жінка. На одному з островів повноводної, але спокійної ріки вона збудувала дерев’яний замок. А неподалік заклала церкву.
-
Маршрут першокнижний. Книга книг
Цю книгу зберігають у скрині, а сторінки гортають, одягнувши білі рукавички. Вона залишає сховище лишень під охороною, у броньованому авто і тільки раз у чотири роки.
-
Маршрут містечковий. Нерівне Рівне
Княгиня-меценатка і скандальний вельможа-багатій, який захотів мати польську корону.