Пам'ять поколінь зберігається в архітектурі, піснях, музиці, орнаментах, рецептах, приказках, діалектах, традиціях та забобонах. Волинь – край таємничих лісів із особливим ритмом життя та багатовіковою непростою історією. Понад 3000 об'єктів культурної спадщини Волинської та Рівненської областей допоможуть туристам познайомитися з традиціями та укладом життя різних національностей, відчути атмосферу буднів жителів Волині у різні історичні періоди, дізнатися про місцеві легенди та знаменитих волинян.
- 1. Музеї, замки, палаци, монастирі, садиби Волині
- 2. Сільські та приватні музеї Волині
- 3. Архіви Волині
- 4. Пам'ятні знаки Волині
- 5. Еко-садиби, майстерні та гастрономічні маршрути Волині
Музеї, замки, палаци, монастирі, садиби Волині
На території Волинської та Рівненської областей понад сотню замків, палаців, монастирів та музеїв з унікальними експозиціями. Більшість доступні для відвідування туристами, розроблені екскурсійні програми та пізнавальні інтерактивні проекти.
Найпопулярніші замки та музеї Волині:
- заповідник «Старе місто» із Луцьким замком, підземеллями, храмами, монастирськими спорудами, купецькими будинками;
- історико-культурний заповідник «Давній Володимир»
- Луцький скансен;
- замок Радзивілів;
- Тараканівський форт;
- Дубенський замок;
- замок князів Острозьких;
- музеї краєзнавчі, історичні, жертв репресій, військової та партизанської слави;
- музеї книг, дзвонів, бурштину, лісу, ковальства, музей-аптека;
- музеї Косачів, Лесі Українки, Ігоря Стравінського.
Сільські та приватні музеї Волині
Невеликі сільські та приватні музеї нечасто потрапляють до туристичних довідників Волинської та Рівненської областей. Для істориків, етнографів, конструкторів, інженерів, агрономів та представників творчих професій у скромних експозиціях сільських та приватних музеїв Волині знайдуться унікальні предмети побуту, креативної творчості, інженерної кмітливості волинян.
Архіви Волині
Знайти предків по лінії батька та матері, підтвердити спорідненість із відомим волинським родом. Дізнатися – хто володів землею у минулому, де проходили кордони держав та приватних володінь, хто з рідних став жертвою червоного терору та німецької окупації. До архівів Волинської та Рівненської областей для вивчення документів, газет, аудіо відеоматеріалів приходять не лише юристи, історики та краєзнавці. Архіви Волині – безцінний скарб, більшість матеріалів доступна пересічним мешканцям та туристам.
Пам'ятні знаки Волині
Місця кровопролитних битв, важливих історичних подій та міжнародних наукових проектів (Дуга Струве) на території Волинської та Рівненської областей відзначені спеціальними пам'ятними знаками. Такі об'єкти помічені на туристичних картах, допоможуть планувати тематичні маршрути.
Еко-садиби, майстерні та гастрономічні маршрути Волині
У майстернях художників та майстрів народних промислів Волинської та Рівненської областей можна побачити всі етапи творчого процесу, дізнатися про секрети майстерності ковалів, гончарів, вишивальниць, столярів.
Постійно поповнюються списки нематеріальної спадщини Волинської та Рівненської областей:
- традиція Волинської писанки та Столінські писанки;
- Поліська дудка-викрутка;
- Обряд «Водіння Куща», обряд вбрання могильних хрестів на Рівненському Поліссі;
- Бортництво;
- Волинські страви: поминальний червоний борщ, голубці з млинцями; Шацький гречаний кисіль; традиційна страва «Омочка».
Екскурсії та майстер-класи допоможуть розібратися у сенсі традиційних волинських орнаментів, призначенні предметів, рецептурі традиційної волинської кухні, справжньої цінності предметів народної творчості. Мандруйте стежками Волині, досліджуйте її неповторну культурну спадщину, знаходьте ідеї для творчості та натхнення.