Екологічний туризм Волині: заповідники, природні парки, заказники

Екологічний туризм Волині: заповідники, природні парки, заказники

Прадавні ліси, найбільші в Європі болото та комплекс озер, неповторні екосистеми: природні ресурси Волині недаремно вважаються одним із головних туристичних магнітів північного сходу України. Екологічний туризм на Волині постійно розвивається, співробітники заповідників та ентузіасти розробляють екологічні маршрути, прокладають у лісах та біля водойм марковані екостежки з оглядовими майданчиками. Давайте розбиратись у класифікації природоохоронних об'єктів Волині на території Волинської та Рівненської областей.

Природні заповідники Волині – головні природоохоронні об'єкти

Доступ туристів на території природних заповідників обмежений; для відвідувачів створюють тематичні тури у супроводі співробітників заповідників. На території Волинської та Рівненської областей два природні заповідники, обидва популярні у шанувальників бердвотчингу:

Рівненський заповідник. Територія – понад 42,2 тис. га, друга за розмірами в Україні. 48% території займають болота, 48,3% – ліси; ґрунт переважно торф'яний. Популярне у екотуристів Біле озеро із вапняним дном. До Рамсарської конвенції з охорони водно-болотних угідь у місцях гніздування та міграції птахів входить масив Переброди.

Черемський заповідник, Маневицький район Волинської області. Територія становить 2,97 тис. га. 64,5%-ліси, 33,7%-болота, два озера. Заповідник входить до водно-болотних угідь «Заплаву річки Стохід» під захистом Рамсарської конвенції.

Національні природні парки Волині

Заповідні території, кожен із парків включає кілька лісових чи гідрологічних заказників та ботанічні пам'ятки. Доступ туристів до національних природних парків Волині дозволено; можна збирати гриби, ягоди, в окремих місцях ловити на вудку рибу.

Дермансько-Острозький, Рівненська область. 5,44 тис. га в Острозькій долині оточені мальовничими Кременецькими горами та Мізоцьким кряжем.

Нобельський, Рівненська область. 25,3 тис. га, 12 озер. Територією парку прокладено найдовшу в Європі вузькоколійну залізницю Антонівка-Зарічне.

Прип'ять-Стохід, Волинська область. 39,3 тис. га. 43% природного парку займають болота, річками парку проходив пут «З варяг у греки». Щорічно до 150 тисяч перелітних птахів мігрують у цих місцях.

Цуманська Пуща, Волинська область. 33,47 тис. га у басейні притоків Прип'яті , річок Стир та Горинь. Найбільше європейське Чортове болото розташоване тут.

Шацький, Волинська область. 32,5 тис. га, 23 озера, включаючи найглибше європейське озеро Світязь Найпопулярніші еко маршрути Волині Світязянка та Лісова Пісня прокладені територією Шацького природного парку.

129 заповідних урочищ Волині

Природоохоронні території не вилучаються у власників, але будівництво та окремі види господарської діяльності обмежені. У Волинській області 26 заповідних урочищ, у т.ч. озера Тур, Ченське, Глибоцьке, урочища Гора Конвалій, Бобли, Холонів, Радомишль, Зозуліні Черевички.

На екотуристів у Рівненській області чекають 103 урочища, включаючи еталонні та вікові посадки дубів, сосен та бука; гори Червона, Цимбал, Смордва, Терентіївські; озеро Яценкове, Воронки; урочища Чорний ліс, Пекло, Дівоча Гора, Космачівщина, Козацькі могили, Франкове.

357 природних заказників Волині

Замовниками називають природоохоронні постійні та тимчасові території, створені для захисту екосистем, ландшафтів, окремих видів флори та фауни. Доступ туристів дозволено, у деяких заказниках Волині є еко-тропи, оглядові майданчики, місця відпочинку.

Природні заказники Волинської області:

  • 1 геологічний – Дюна, 90 га. параболічної дюна вкрито соснами;
  • 1 іхтіологічний, озеро Соминець;
  • 15 орнітологічних – Пташиний Гай, Кулики, Чорна Долина;
  • 40 лісових – Заріччя, Доманівський, Липовий Гай, Мокрецький;
  • 65 гідрологічних – озера, басейн річок та приток, болота;
  • 38 ландшафтних - Березовий Гай, Кручене озеро, Волошки;
  • 36 загальнозоологічних – Кемпа, Озерянський, Чорторийський, Рись, Зубр, Туричанський;
  • 34 ботанічні - Маневицький. Карасинський, Білоозерський.

Природні заказники Рівненської області:

  • 2 іхтіологічних – Прип'ятський та Деражнянський;
  • 4 геологічні – яр «Каменярня», Корецькі граніти, Мізоцький кряж, Маринінсько-Устянські граніти;
  • 8 загальнозоологічних - Старик, Брище, Глуша;
  • 9 орнітологічних – Збитенський, Мар'янівський, Чортове болото;
  • 12 ландшафтних - Звіринець, Соколині Гори, Почаївський;
  • 15 гідрологічних – заплави річок Іква та Стир, Полянські стави, озера Стрільське та Велике Почаївське;
  • 16 ентомологічних – Грушвицький, Озерянський, Стебловський;
  • 21 лісовий - Немирівський ліс, Будерацький;
  • 49 ботанічних – Гориньград, Вишнева Гора, Болото Гало.

Включіть у плани знайомства із природою Волині національні парки, заказники та пам'ятки природи. Екологічні маршрути Рівненської та Волинської областей розроблені для шанувальників хайкінгу та велосипедистів; є умови для багатоденних еко турів у кемпінгах, еко-садибах та гостьових будинках поблизу заповідних зон. Групові екологічні екскурсії у супроводі гіда допоможуть побачити наймальовничіші місця Волині, червонокнижних представників флори та фауни, унікальні біосистеми.