Сомине

Сомине

Рівненський заповідник складається з чотирьох окремих ділянок: "Переброди", "Сира Погоня", "Сомине" та "Білозерська".

Болотний масив "Сомине" займає повністю територію Карасинського лісництва, водна площа якого сягає майже 60 га, та прилеглі до нього болота. Максимальна глибина масиву становить 13 м. Дно піщане. Майже на всій площі болото переходове, але є і верхові ділянки, яких на Україні дуже мало. За характером рослинного покриву цей масив відображає основні риси Західного Полісся, для якого характерні торфові болота. Болото "Сомине" належить до великих болотних масивів України, збережених у природному стані.

Весь комплекс “Сомино” прилеглий до однойменного озера та складається з великої кількості урочищ. Найбільшими з них є урочища "Кремінне–Сехівське", "Любахівське", а також урочище "Баньки".

Болотний масив “Сомино” має дуже велику наукову цінність, як один з небагатьох типових масивів Полісся, що зберігся в природному стані. Він характеризується великою різноманітністю рослин, значна частина яких занесена до Червоної книги України, а також до Міжнародної Червоної книги. Прикладом такої рослини може бути латаття сніжно-біле – найкрасивіша квітка голубого прісноводдя, єдина рослина, яка мільйони років без будь-яких змін існує у флорі України. За розмірами квітка латаття займає І місце в Україні і досягає 20 см в діаметрі. На майже суцільному сфагновому килимі домінує осока пухнасто-плода, а над нею височать пагони очерету. На невеликих зниженнях зустрічається ринхлопора біла, пухівка. Поміж осок ростуть невеличкі верби, лапландська і розмаринолиста, – це льодовикові релікти. На пагорбах червоніє журавлина, серед якої біліють квіти андромеди. На озері “Сомино” дослідникам пощастило знайти одну з найбільш рідкісних орхідей – хамарбію болотну.

Разом з вербою чорничною, швейхцерією болотною, росичкою середньою та ситником бульбастим вона занесена до Червоної книги України.

З усіх боків озеро оточують заболочені ліси – вільшаники, березняки. Тут водяться бобри, можна спостерігати їх за роботою. Для озера характерний невеликий вміст органічних і неорганічних речовин води; вода за складом гідрокарбонатно–кальцієво–магнієва (типова для озер лісової зони). Гідрологічний комплекс озера відіграє велику роль, а саме, він регулює рівень ґрунтових вод прилеглих територій. Це одне з небагатьох типових мезотрофних боліт Західного Полісся, що збереглися в природному стані.

Відпочиваючі зможуть насолодитися незабутніми годинами релаксу та надовго загорнутися в природну ауру.

Адреса: 34503, м. Сарни, ур. Дубки-Розвилка