Хайкінг у Волинській області

Територія 20144 кв. км, перепад висот 153 метри, 4 природні заповідники, 388 природоохоронних об'єктів, понад 220 озер, багатовікова непроста історія: пішохідні маршрути Волинської області здатні подарувати туристам безліч чудових емоцій.

Цуманська Пуща

Ківерцівський природний парк із віковим лісом, озерами та річками зберіг пам'ять про кровопролитні бої двох світових воєн ХХ століття. 14 маркованих пішохідних маршрутів загальною довжиною понад 600 км знайомлять туристів із цікавими об'єктами Волині та сусідньої Рівненської області: Чортовим болотом, цілющою водою у селі Гремлячі, садибою Чарторийських із замком та віадуком, бастіонами замку Радзивіллів, Цуманським костелом. Еко стежки Горінськими кручами, вздовж річок Горинь і Путилівка обирають шанувальники бердвотчингу.

Прип'ять-Стохід

Національний природний парк, у якому 49% займають річки, озера та болота, нерідко називають «Українською Амазонкою», для шанувальників хайкінгу місцеві ето стежки є дуже непростими. Територія заповідника належить до міжнародного списку водно-болотних об'єктів Рамсарської конвенції. У селі Сваловичі з вершини оглядової вежі можна помилуватися панорамою зустрічі Прип'яті та її притоку зі ста ходів. Екологічні маршрути є маркованими, є зручні місця для стоянок. Частина парку входить у прикордонну зону, пересування північною частиною заповідника обмежено.

Черемський природний заповідник

Єдине місце в Україні, де виводить потомство червонокнижна скопа. Еко-стежки заповідника знайомлять туристів із лісами та болотами Волинської області та місцями масштабних боїв Першої Світової війни. У Черемському заповіднику під час хайкінгу можна побачити хижу рослину росичку, зустріти видру та мурашиного лева. У заповіднику застосовують найдавніший спосіб видобутку меду – борти на високих деревах. Хайкінг маршрути ведуть до одного з найбільших боліт Європи – Черемського.

Ландшафтний парк Градійськ

30 км на північ від медової столиці Волинської області Маневичів. Хайкінг-маршрути ландшафтним парком ведуть навколо Засвинське, на якому легко зустріти червонокнижного чорного лелеку.

Шацький природний парк

Одна з найбільших озерних груп Європи знаходиться у Волинській області. Шацький заповідник з територією близько 50 тис. га об'єднує 23 озера, у т. ч. легендарний Світязь, кілька заказників та природних пам'яток. У лісах живуть вовки та лосі, кабани, ласки, куниці, єноти. Частина Шацького заповідника у прикордонній зоні, там пересування обмежене.

Найпопулярніші хайкінг маршрути Шацького природного парку:

  1. Лісова Пісня, 5,6 км; з'єднує озера Пісочне та Перумут, є оглядова вежа на озері, чотири оглядові майданчики, обладнані місця для відпочинку.
  2. Світ'янка, 5,2 км. Старт від села Світязь через рекреаційний центр із альтанками та місцями для пікніків «Верхи», потім оглядовий майданчик на озері Бужня та стежка до джерела та альтанок.

Під час прогулянок лісовими заповідниками Волинської області дозволено збирати гриби та ягоди, фотографувати мешканців озер, боліт, річок та лісів. На маркованих стежках облаштовано місця для відпочинку. Розводити багаття та влаштовувати стоянки з наметами в інших місцях заборонено.

Пішохідні історико-культурні маршрути Волині

На території Волині збереглися сліди багатовікової непростої історії краю з феодальними усобицями та глобальними військовими конфліктами. Волинські історики, екологи та ентузіасти розробили два популярні історико-краєзнавчі маршрути для хайкінгу, автомобілістів та велотуристів.

Пішохідний маршрут «Волинська спадщина» завдовжки 150 км. поєднує найвідоміші пам'ятки Волині: Новожуківське городище, Цумань, Старожуків, природні краси Кемпи, Цуманської Пущі, Путилівки та Чортового болота.

Пішохідний маршрут «Вовчак: Волинська Січ» місцями бойової слави воїнів УПА об'єднує 15 пам'ятних об'єктів в урочищі Вовчак. Загальна довжина маршруту 64 км.

Міський хайкінг у Волинській області

Історичний центр Луцька, історико-культурний заповідник «Стародавній Володимир», Дубенський замок, місто Острог: пішохідні прогулянки старовинними вулицями та фортифікаційними спорудами не поступаються за популярністю еко стежками. Можна використовувати для самостійних прогулянок онлайн-путівники, розробити власний маршрут або приєднатися до екскурсійних груп.

Використовуйте для пошуку маркованих маршрутів хайкінг по Волинській області офіційні сайти природних парків та історико-культурних заповідників. Перед початком пішохідної прогулянки рекомендуємо завантажити на смартфон актуальні офлайн-карти. Хайкінг по Волинській області не вимагає підготовки скелелазіння, але місцеві ліси та болота відрізняються особливою підступністю. Обов'язково залиште інформацію про вихід на маршрут своїм друзям та рідним, активуйте GPS навігацію.