Спелеотуризм у Волинській області

Спелеотуризм у Волинській області

Знамениті карстові печери України знаходяться поблизу Волинської області; шанувальники екстремального спелеотуризму регулярно відвідують печери Оптимістична, Кришталева, Млинки, Медова у Тернопільській та Львівській областях. На території Волинської області для подорожей під землею є кілька цікавих маршрутів рукотворними комплексами.

Рекомендації перед відвідинами підземних комплексів Волині

Категорично не рекомендується спускатися під землю особам із клаустрофобією та страхом темряви. За туристичним маршрутом зроблено ефектне підсвічування, але завжди є ризик опинитися на кілька миттєвостей у непроглядній темряві. Для безпеки туристів та збереження історичної спадщини під час екскурсій Луцькими підземеллями гід постійно відкриває та закриває проходи. Повернутись самостійно не вийде. Тільки вперед, за маршрутом екскурсії.

Під землею завжди прохолодно. Навіть улітку рекомендуємо захопити для вивчення підземних комплексів Волині трикотажний світшот. Взуття - з надійною фіксацією по стопі та підошві, яка не ковзає на камінні.

Луцькі підземелля

Важко повірити, але під міцним покриттям дороги на вулиці Кафедральній в історичному центрі Луцька ховаються кілька ярусів унікального підземного комплексу. Екскурсійний маршрут «Луцькі підземелля» - найкраща можливість для туристів дослідити найвідоміший підземний комплекс Волині та №1 серед найзагадковіших підземель України у рейтингу ILoveUkraine.

Головний спелео маршрут Волині – це два яруси підземних споруд:

  • висота до 6 метрів;
  • похмурі кам'яні стіни, арочні склепіння, вузькі проходи-тунелі, залізні двері;
  • трапезні, тюремні приміщення, каплички, келії ченців-аскетів, укриття;
  • крипта, поховання єпископів та лучанської знаті.

Все це за кілька кроків від стін костелу св. Петра та Павла в історичному центрі Луцька. Точніше – під костелом, збудованим у середині XVII століття. Під головним собором Волині була власна криниця з двома виходами, приміщення для священнослужителів та оборонні споруди. Для мешканців Луцька найпочеснішим місцем поховання було підземелля головного собору; під час екскурсії туристам показують крипту молодої аристократки Магдалини.

Система підземних тунелів та приміщень під Луцьком донині не досліджена повністю. Доведено, що заплутана мережа проходів поєднувала важливі фортифікаційні, торгові та сакральні споруди.

До екскурсійного маршруту Луцькими підземеллями з 2023 року входить відвідування нижніх ярусів Башти Чарторийських та Монастиря єзуїтів. У підземних галереях облаштовано музейний простір з мультимедійними системами та віртуальною реальністю. Гостей тут часто зустрічає привид – голограма.

На вулиці Драгоманова (історична назва – Ринкова) під музеєм-аптекою доступні два яруси середньовічних підвалів. Верхній називався пивницею, нижній (у ньому зберігали лід) – холодником. Щільна міська забудова, численні війни та перебудови будівель, обвалення окремих проходів перетворили підземні склади Луцька на таємну систему комунікації й безпеки з укриттями від загарбників, скарбницями, житловими приміщеннями та тунелями. Через річку проходить тунель (недоступний для туристів) між синагогою та домініканським монастирем, частину приміщень експертами класифіковано як порохові склади та арсенали.

Луцькі підземелля

Також відкриті для відвідувань підземні скарби Луцька:

  • руїни церкви Іоанна Богослова (згоріла у XVIII столітті), частина підземного комплексу Луцького замку;
  • підземелля кірхи – трапезна монастиря ордену кармелітів;
  • крипта Луцького братства – залишки поховань XV-XVII століть.

Де шукати екскурсії по Луцькому підземеллю: Волинська область, м. Луцьк, Старе Місто, вул. Кафедральна, 1А.

Печери Зимненського монастиря

Під одним із найстаріших монастирів України зберігся печерний комплекс із коридорами завдовжки понад 70 м. Ченці створили у скелях каплицю – велике приміщення з двома апсидами. За легендою, джерело біля печери з'явилося на місці останньої молитви святого Варлаама, одного з найшанованіших ігуменів Києво-Печерської Лаври. Ця подія відображена в летопису Нестора, орієнтовна дата 1065 рік.

Печери Зимненського монастиря

На честь святого ченці і створили печерний комплекс, який за своєю структурою та технологіями схожий на найдавніші печери Київської Лаври. Сьогодні печеру називають Варлаамською церквою, вона входить до комплексу Зимненського ставропігійного монастиря на Святих Горах. На території монастиря збереглася монастирська крипта – підземний комплекс поховань представників місцевої аристократії та священиків.

Адреса Зимненського монастиря: Волинська область, Володимирський район, с. Зимне.

Спелеотуризм на Волині не потребує альпіністської підготовки та спеціального спорядження. Відвідування підземних комплексів у Луцьку та на Святих Горах – шанс побачити сліди неймовірної праці, майстерності та передбачливості наших предків. Прогулянки під землею у Волинській області вчать історії краще за шкільні підручники. Туристам під час подорожі Волині варто доторкнутися до холодних стін та залізних ґрат старовинних підземних комплексів. Уявити, як розрахувати в середньовіччі тунелі під будинками та річкою від точки А до точки Б, як створити таємні кімнати та пастки для ворогів, як виживати тривалий час далеко від сонячного світла. Рукотворні печери Волині чекають спелеотуристів-початківців.