Магічний скарб Волині: самчиківський розпис-оберіг

Магічний скарб Волині: самчиківський розпис-оберіг

Величезні різнокольорові візерунки на стінах звичайних хат, парканах та автобусних зупинках – так зустрічає туристів арт-село Самчики у Хмельницькій області. Наповнені позитивною енергією малюнки дивовижним чином поєднують середньовічні українські мотиви та футуристичні фантазії сучасних художників. Яскраві фарби, фантазійні сюжетні орнаменти, унікальна манера самчиківського розпису (самчиківки) – справжній скарб Волині, частина її нематеріальної культурної спадщини.

У чому унікальність самчиківського розпису

Візерунки самчиківських майстрів перетворюють тиху красу Волині на казковий світ, що наповнений яскравими тропічними фарбами Шрі-Ланки, Балі, Мексики або Домінікани. Самчиківські художніки віртуозно використовують кольори, які не характерні для української природи: насичений бузковий, бордо, пурпуровий, фіолетовий. На традиційному білому тлі різко виділяються десятки насичених відтінків зеленого, синього, жовтого, теракотового, червоного.

Самчиківський розпис на стіні хати

Характерною рисою самчиківського розпису мистецтвознавці називають гобеленовий стиль: малюнки на штукатурці та папері нагадують ескізи гобеленів чи вітражів.

Самчиківський розпис – це сюжетні гротескні орнаменти з чіткими межами кожного відтінку. Художники створюють гіперболізований казковий світ у характерному для модного аніме 2D форматі; без об'єму, напівтонів та тіней. Це справді унікальна українська інтерпретація світу мрії та фантазій. Самчиківська композиція – завжди окремий сюжет, художня інтерпретація легенди, міфу чи сну. Площинний малюнок не претендує на імітацію реальності. Навпаки - це яскрава демонстрація світу власних фантазій, телепортація глядача в ілюзію.

Самчиківський розпис - це яскрава демонстрація світу власних фантазій, телепортація глядача в ілюзію

Як з'явився самчиківський розпис

Традиціям села Самчики прикрашатимуть стіни будинків у родин із незаміжніми дівчатами щонайменше сто п'ятдесят років. Поверх забарвленої білим вапном стіни спеціально запрошені майстрині наносили яскраві візерунки з рослинними та казковими сюжетами. Парубки та їх матусі звертали увагу на такі домівки, мали привід для знайомства.

Самчиківський розпис на стіні домівки

Кожен орнамент самчиківки – оберіг, магічний захист жінки від злих потойбічних сил та недобрих думок живих людей. Часто у сюжетах зустрічається тема магічного Дерева: Життя, Райське, Світове, Розпуття (Вибору Шляху).

Підсилюють магічні функції малюнка квіти та рослини на піку свого розквіту. В орнаментах самчиківки вкрай рідко зустрічаються казкові дракони чи единороги; частіше майстри зображують в якості казкових персонажів характерних для Волині оленів, коней, ластівок, голубів, лебедів, журавлів, сов. Подібні обереги із місцевою тематикою характерні для Трипільської культури та язичницьких вірувань, що збереглися на Волині з давніх-давен.

Самчиківський розпис із місцевою тематикою

Японський кабінет та українські хати

Можливо, на формування унікального стилю самчиківського розпису вплинули інтер'єрні рішення Резиденції Чечелів. На початку XIX століття гайсинський староста полковник Чечель саме у селі Самчики перебудував фамільний маєток у модному стилі заміського палацового комплексу з елементами класики та шануазрі. За зовнішнім скромним фасадом великої будівлі з колонами ховаються чудові кімнати з фресками, ліпниною та розкішним декоративним оформленням.

Перлиною садово-паркового ансамблю резиденції Чечелей є Японський кабінет: три яруси панелей із малюнками в японському стилі. Нижній ярус Японського кабінету - панелі з рослинним орнаментом. На середньому ярусі натюрморти із імператорськими хризантемами у вазах. Верхній ярус – сюжетні панно: красуня-японка із парасолькою, самурай, журавель, дракони, метелики, квіти та дерева.

Самчиківський розпис: резиденція Чечелей

Саме цей 2D-формат живопису панелей Японського кабінету стали характерною рисою самчиківського розпису. Для мешканців Самчиків розкішне оформлення палацу стало відправною точкою нового формату прикраси власного житла, джерелом натхнення, основою для створення власного стилю живопису. Це не сліпе копіювання чи плагіат. Це творча трансформація, майстерний синтез азіатської та слов'янської стилістики.

У наші дні Резиденція Чечелів у селі Самчики пройшла реставрацію та відкрита для туристів як музейний палацово-парковий комплекс. За старовинними малюнками та фотографіями українські реставратори відтворили зовнішнє оформлення Резиденції та кілька внутрішніх приміщень – анфіладу з Японського кабінету, Спочивальні, Римської, Великої та Круглої зали. Пишні інтер'єри Резиденції у Самчиках неодноразово з'являлися в українських історичних фільмах та серіалах. Пейзажний парк навколо палацу з мальовничими клумбами та альтанками для відпочинку поступово відновлюють.

Резиденція Чечелів у селі Самчики

Друге дихання самчиківського розпису

Після Другої світової війни традиційні візерунки самчиківки поступово зникали зі звичного побуту мешканців села. Відродили унікальну манеру розпису місцеві художники наприкінці ХХ сторіччя. Вчителі, митці та краєзнавці ретельно збирали інформацію про сюжети, стилі, палітру кольорів, способи розпису. Самчиківка відродилась, як Фенікс.

Село Самчиківка

Сьогодні самчиківські орнаменти прикрашають стіни житлових будинків та культурних центрів, автобусні зупинки та арт-об'єкти, виставкові комплекси та рекламні плакати. Для фантазійних малюнків використовують стіни, дерев'яні панно, мега-писанки, білий щільний картон. 2020 року було встановлено рекорд Книги Гіннеса в Україні: оптимістичними візерунками самчиківки прикрасили 57 секцій шкільного паркану в Києві.

Самчиківський розпис: 57 секцій шкільного паркану в Києві

Позитивну магію чистої краси гротескного художнього стилю оцінили психологи: майстер-класи самчиківського розпису допомагають зняти стрес і швидше відновитися після трагічних подій. Нематеріальна спадщина Волині залишається міцним оберегом для нового покоління українців.