Новомалинський замок (маєток Сосновських)

Новомалинський замок (маєток Сосновських)

Село Новомалин відоме ще з XIV століття в 1392 р. Владислав Ягайло подарував цю місцевість Свидригайлу. Вже тоді тут був невеликий замок, побудований XIV ст. на пагорбі, над р. Свитеньки. У плані він був регулярним, мав п’ять наріжних п’ятигранних башт, які були з’єднані мурами, в’їзну браму і міст через рів. Замок багато разів перебудовувався. В ХVІІ ст. Малинські доповнили замок барочним палацом. У кінці XVIII ст. новомалинський маєток стає власністю Сосновських. При них замковий ансамбль набув рис світської архітектури і вважався одним з найкрасивіших магнатських резиденцій на Волині.

У 1866 році губернська газета писала: "Тепер замок перероблений у палац... оточений із трьох сторін водами ставка, з четвертої - примикає до материка і відокремлюється від нього ровом, через який і тепер йде кам'яний міст, що був колись підйомним". Таким він і був відображений на літографії за малюнками Наполеона Орди.

Саме тут народився Томаш Оскар Сосновський — польський скульптор, представник неокласицизму, один з видатних діячів, яких подарувала світові Волинь.

Витончені, самобутні роботи Сосновського прикрашають музеї Варшави, Кракова, Вільнюса та Риму. Волинська земля, пам’ятаючи свого видатного сина, також зберігає його скульптури, які нічим не поступаються класикам світового мистецтва. Одна з них «Мадонна з немовлям» - представлена сьогодні в експозиції Острозького державного історико-культурного заповідника.

Сьогодні тут руїни замку та каплиці - оборонної вежі.

Адреса: 35843, Острозький район, с.Новомалин