Одним із найстаріших кам’яних храмів часів Київської Русі є церква святого Василя в Овручі на Житомирщині.
Мурований собор спорудили приблизно у 1190 році. Його заклав князь Рюрик Ростиславич. Храм постав на місці старої дерев'яної церкви (за переказами, побудованої у 997 році князем Володимиром Великим, який при хрещенні отримав ім'я Василь).
Церкву, мабуть, зводив Петро Милоніг, придворний зодчий Рюрика Ростиславича. Храм входив до палацового комплексу князя. Спочатку його купол був позолочений, тому церкву в народі називали золотоверхою.
Храм неодноразово розоряли. Двічі на нього нападали татари, а в 1321 році його зруйнував литовський князь Гедимін.
У XVI столітті на місці руїн побудували дерев'яну церкву, яка незабаром згоріла. Наступний храм, збудований із дерева на тому ж місці, в 1734 році розібрали через його старість.
У 1848 році впали склепіння церкви-руїни, від давньоруської святині залишилося три апсиди й частина північної стіни. А вже у кінці XIX століття церкву повністю зруйнували.
У 1907-1912 роках російський архітектор Олексій Щусєв виконав справді ювелірну роботу – реставрував храм, по цеглинці збираючи залишки північної стіни.Таким чином Василівській церкві Овруча повернули первісний вигляд. Тоді ж біля храму збудували двоповерховий корпус келій жіночого монастиря, трапезну та дзвіницю.
Сьогодні церква за виглядом нагадує Київську Софію. У декорації її фасадів використаний цікавий спосіб інкрустації стін камінням, заглибленим у цегляну кладку та відшліфованим з лицьової поверхні. В інтер’єрі церкви на фрагментах давніх стін збереглися рештки фрескових розписів з позолотою.
Адреса: 11100, м.Овруч, вул. Пролетарська, 2