Зберегти артефакти, витвори мистецтва, народної творчості для нащадків – головна мета будь-якого музейного простору. Музеї Волині цікаві туристам унікальними експозиціями та колекціями, що розкривають потужний потенціал регіону.
Скільки на Волині музеїв
У списках музеїв Волинської області офіційно зазначено 28 науково-культурних комплексів, у Рівненській області – 21 музей. Насправді кількість музеїв Волині значно більша: у багатьох селах, школах, бібліотеках, фермерських господарствах та підприємствах, у природних заповідниках, готелях, базах відпочинку, ресторанах створені власні музейні експозиції.
Руїни замків, монастирів, храмів та фортифікаційних споруд, залишки середньовічних городищ, мостів, залізничних об'єктів, доступні для відвідувань туристами сакральні об'єкти Волинської та Рівненської областей також можна вважати своєрідним музейним простором.
Які на Волині є музеї
В обласних та районних центрах Волині відкриті для туристів краєзнавчі музеї. Це універсальні колекції:
- інформація про надра та природу Волині;
- доісторичні артефакти, знахідки численних археологічних експедицій;
- предмети побуту та релігійних культів різних епох;
- відомості про легендарних особистостей та видатних діячів краю;
- докладні відомості про значні події – повстання, феодальні усобиці, війни, будівництво відомих споруд, економічний розвиток.
Популярними на Волині є історичні, історико-краєзнавчі, історико-природничі музейні комплекси. Серед топових туристичних об'єктів Волині історичні заповідники: Старий Луцьк з підземеллями та окремими музеями, Стародавній Володимир, Дубенський, історико-меморіальний комплекс «Поле Берестецької битви». В музеях Волині справді цікаво: є постійні та тимчасові експозиції, проходять виставки, театралізовані вистави, концерти, презентації. Класичні музейні експозиції Волині трансформуються на інтерактивні пізнавальні простори з елементами доповненої реальності.
У туристичних маршрутах Волині є комплекси, що розповідають по відомих особистостей: музей Лесі Українки, Уласа Самчука, В'ячеслава Липинського, Ігоря Стравінського. Туристам на Волині варто побачити експонати музеї бурштину, технічного прогресу, книги, Волинської ікони, солом'яного мистецтва. У краї численних битв та багаторічної народно-визвольної боротьби туристам доступні численні музеї партизанської слави Волині та тематичні експозиції. Традиційно приваблюють туристів на Волині етнопарки та скансени: музеї просто неба з майстернями художників та ремісників, майстер-класами, контактними зоопарками, ігровим простором.
Меценати та приватні колекції Волині
Волинь з давніх-давен була землею приватних колекціонерів й меценатів; багато музейних експонатів, туристичних та паломницьких магнітів Волині – подарунки приватних осіб.
Найвідоміші скарби Волині, що подаровані меценатами:
- Чудотворна Почаївська ікона. Подарунок Ганни Гойської;
- Пересопницьке Євангеліє. Подарунок Івана Мазепи.
- Холмська ікона Пресвятої Богородиці. Подарунок Надії Горлицької.
У музеях та арт-галереях Волині регулярно відбуваються виставки картин, ікон, музичних інструментів, виробів народного промислу та інших об'єктів культурної спадщини Волині із приватних колекцій. Хочете дізнатися про Волинь, її минуле та скарби? Включіть до туристичних маршрутів музеї Волині. Про найцікавіші об'єкти та маршрути знайдете інформацію на порталі Туристична Волинь.