Місця сили туристи відвідують для поповнення позитивної енергії, впевненості у собі, натхнення, креативних ідей. Сакральні об'єкти Волині ідентифікують місця сили. Під час відпустки чи подорожі Волинською, Рівненською та іншими областями Волині варто знайти час для знайомства із сакральними скарбами магічного лісового краю.
- 1. Язичницькі капища та етнічні орнаменти Волині
- 2. Дерев'яні храми Волині
- 3. Головна Лавра Волині
- 4. Монастирі та християнські храми Волині
- 5. Синагоги Волині
Язичницькі капища та етнічні орнаменти Волині
За часів язичництва венеди, авари, готи, дуліби, бужани, лучани, берестяни, волиняни влаштовували в лісах і на берегах водойм святині для своїх численних і різноликих божеств. Вздовж стародавнього торговельного шляху «з німців до хазар» мандрівники приносили жертви для благополучного завершення подорожі. Однією з найцікавіших знахідок стало язичницьке капище готів на березі Хрінниківського водосховища.
Язичницькі вірування збереглися в народних промислах та локальних орнаментах: для волинської вишивки характерні зображення Берегині, солярні знаки, птахи та рослинні візерунки. Шедеври народних промислів з елементами язичницької символіки туристи оглядають у волинських музеях та майстернях митців.
Дерев'яні храми Волині
Доступність якісної деревини зумовила популярність будівництва дерев'яних соборів, церков та каплиць на Волині: лише у Волинській області краєзнавці нарахували понад 230 сакральних християнських комплексів із дерева. За оцінками дослідників, на території Волинської та Рівненської областей була найвища концентрація храмів із великою кількістю куполів – п'ять і більше. Найдавніша дерев'яна церква Волині збудована у 1567 році, розташована у с. Гілін Ковельського району Волинської області. Огляд дерев'яних церков Волині часто входить до програм історико-культурних екскурсійних маршрутів для туристів.
Головна Лавра Волині
В Україні три церковно-монастирські комплекси мають найвищий статус Лаври. Головним сакральним центром Волині є Почаївська Успенська Лавра, що заснована у першій половині XIII століття. Паломники та туристи воліють побачити святині Лаври:
- слід правої стопи Богородиці;
- чудотворну Почаївську ікону Богородиці, що зберігається у головному соборі з 1597 року.
Екскурсії до Почаївської Лаври організовують численні туристичні бюро в обласних центрах та на курортах Волині. Для паломників на території та поблизу Лаври створено безліч недорогих готелів.
Монастирі та християнські храми Волині
Зимненський монастир, собори Володимира, кафедральний костел Луцька – на Волині сотні християнських храмів., десять чинних монастирів, безліч родинних каплиць. Перший монастир України з’явився у волинському Жидачині за 13 років до хрещення Русі князем Володимиром.
На Волині збереглися собори XVI-XVIII століть із криптами, унікальними фресками та дерев'яними скульптурами, чудотворними предметами поклоніння віруючих. Найвища концентрація церков у місті Корець Рівненської області: феноменальне місто, в якому практично у кожній родині є родич-священик. Туристичні та паломницькі тури Волині монастирями та храмами користуються популярністю у гостей волинських курортів.
Синагоги Волині
Перші єврейські посідання на Волині з'явилися у XII столітті у Володимирі. Кам'яні синагоги Луцька, Дубно, Острога, Любомля вважались одними з найкрасивіших в Україні. Більшість синагог єврейська спільнота втратила в роки німецької окупації та радянської влади. В наші дні для відвідування туристів доступні будинки Великих синагог Луцька та Берестечка.
На Волині безліч послідовників різних вірувань та конфесій; тут шанують католицькі та православні свята, проводять служби лютерани, протестанти, баптисти, кришнаїти, буддисти. Щоб краще познайомитись із сакральними об'єктами Волині, рекомендуємо вивчити рекомендовані порталом Туристична Волинь об'єкти та паломницькі маршрути.