Спостереження за птахами (birdwatching) – один із наймодніших видів туризму, неймовірна суміш терпіння, спокою та азарту. Любителі-орнітологи не полюють із рушницями та не контролюють пернаті популяції за даними кільцювання. Вони просто милуються дикими птахами в природному середовищі, слухають спів та відпочивають А ще - фотографують. Найвдаліші фотографії здатні принести терплячим бердвотчерам непоганий прибуток.
Волинські ліси, озера та болота для сотень видів птахів стали найкращим місцем для виведення потомства та точкою відпочинку під час весняної та осінньої міграції. В умовах війні міграційні шляхи багатьох видів змістились до Волині, кількість зграй значно збільшилась Розповідаємо – яких птахів можуть побачити на Волині шанувальники бердвотчингу.
- 1. Птахи-рекордсмени у лісах Волині
- 2. Найрідкісніші птахи Волині
- 3. Що знадобиться для спостереження за птахами на Волині
Птахи-рекордсмени у лісах Волині
Найбільші птахи України – чорні грифи, пелікани, фламінго та дрохви до Волині не добираються, обирають для життя Кримські гори та гирла річок Північного Причорномор'я. На Волині вкрай рідко, але реально зустріти найшвидшого птаха України сапсана. Швидкість цього живого винищувача під час полювання сягає 322 км/год. Цьому виду соколів для полювання потрібна велика болотна або озерна територія, не менше 10 кв.м.
Рекордсмени за дальністю перельотів – білі лелеки (їх ще називають чорногузами); за добу здатні подолати 400 км. Незабутнє видовище під час подорожі восени на Волині – величезна зграя з 200-300 білих лелек, у кожного птаха розмах крил від двох метрів. Весняна міграція головних символів України у середині березня, осіння – жовтень.
На Поліссі живуть найменші птахи України – золотомушки. Ці крихітки важать лише 5-7 гр, довжина разом з дзьобом й хвостиком не перевищує 9 см. Золотомушка з яскравим жовтим чубиком та буро-чорним оперенням вважається національним птахом Люксембурга, але гніздиться воліє в районах Шацьких озер і річки Горинь. Чи вдалось зустріти крихітну золотомушку з білими бровами та чорними смужками по лінії очей? Це золотомушка червоночуба, пташка дуже полохлива та рідкісна.
На Волині гніздяться найвищі літаючі птахи України, зріст 120 см. Знайти посеред болота величезне гніздо сірого журавля – справжня удача для бердвотчера; ці птахи обережні, обирають місця, куди важно добратися навіть місцевим мешканцям. Орнітологи оцінюють українську популяцію приблизно 800 пар. Сірий журавель – птах моногамний і дуже вірний. Щороку на початку жовтня сірі журавлі вирушають зимувати до Північної Африки. У березні повертаються до заповідників Волині та виводять пташенят.
Найрідкісніші птахи Волині
15 видів волинських птахів включені до Червоної книги України та перебувають під захистом держави.
Баранець звичайний, або бекас. Відрізняється строкатим оперенням бурих відтінків і довгим тонким дзьобом. Весною можна побачити шлюбний танець баранця - він злітає над болотом і різко пікірує під кутом 45°. Рульове пір'я в цей час створює гучний звук.
Бджолоїдка звичайна. Мрія фотографів. Яскраве оперення комбінує теракотові, блакитні, зелені, лимонні та чорні кольори. Досвідчені спостерігачі за птахами знаходять бджолоїдок за співом – ці пташки рідко замовкають.
Брижач. Суворий зовні птах розміром з голуба. У самців широкий пухнастий комір і декоративне пір'я на голові. Полює та виводить потомство на волинських болотах у період з березня по листопад. Бугайчик. Палкий шанувальник свіжої дрібної рибки, пташка середнього розміру з жовтим дзьобом і сіро-бурим животом. Бугайчик - один із найдавніших видів пернатих, скам’янілих пращурів знаходять у шарах плейстоцену.
Деркач. Трішки кумедна пташка: сплющений з боків тулуб, строкате каштанове пір'я хвоста та крил. Українську назву деркач отримав за характерні звуки «дерк-дерк» під час шлюбного періоду. Крик деркача чути у радіусі кілометра.
Жовна чорна. Найбільший європейський вид дятлів із блискучим антрацитовим відливом чорного пір’я. Для пошуку пари в березні самці вибирають гілки з особливою вібрацією та вистукують цілі мелодії.
Зимняк. Дуже точна назва – цей вид яструбів прилітає на Волинь зимувати з тундри за Полярним колом. Розмах крил зимняка до півтора метра.
Куріпка сіра. Улюблені ласощі неандертальців та найкращий друг сучасних еко-фермерів. Куріпки (одні з небагатьох видів птахів) із задоволенням харчуються колорадськими жуками та швидко очищають бурякові поля від довгоносиків і личинок. У лісах зазвичай гніздяться поблизу джерел.
Мухоловка мала. Довжина пташки до 11 см, оперення світло-буре. Гніздо мухоловки помітити непросто: його розмір всього 4-5 см. Бердвотчери дуже цінують мухоловок за мелодійний спів.
Лунь лучний. У Рівненській області поблизу річок найвища щільність цих хижих птахів. Під час польоту луня лучного можна помилуватися чорними смугами на міцних крилах та по периметру хвостового оперення.
Рибалочка або водомороз. Водиться у місцях із зграями дрібної рибки. Водомороз віддає перевагу чистій прісній воді, яка прикрита від яскравого сонячного світла кронами дерев. Оперення у рибалочки яскраве, нагадує екзотичних папуг: поєднання темно-жовтогарячого та іржавого відтінків з темно-бірюзовим.
Слуква лісова, або вальдшнеп. Справжній майстер камуфляжу: розглянути в траві та листі слукву зовсім непросто. Шлюбний політ та пісні вальдшнепу можна почути навесні під час густого туману чи дощу.
Чапля руда. Червонокнижний рудий вид чапель менший за своїх побратимів та відрізняється контрастним поєднанням темно-сірого й яскраво-рудого відтінків. У рудої чаплі великі пальці на лапах, тому вона вільно пересувається рослинами, які плавають на поверхні води. Танок на воді рудої чаплі – дуже цікаве видовище.
Шишкар ялиновий. Чим старше пташка, тим інтенсивніше темно-червоний підтон оперення. Пташенята народжуються зі звичайним дзьобом, але з віком верхня і нижня щелепи дзьоба перехрещуються. Найвдаліший момент для фото шишкаря, це вловити відпочинок птаха головою вниз на великій шишці.
Шуліка чорний. Один із видів яструбових з розмахом крил до півтора метра. Оперення – мікс темно-сірого, білого, бурого та рудого. Лапи та дзьоб жовті. В Україні зареєстровано лише 15 пар, хижаки очищують ліс від падалі, мешкають здебільшого поблизу річок.
Що знадобиться для спостереження за птахами на Волині
У курортних районах Волині досить просто відпочити на терасі готелю або прогулятися стежками навколо озера, щоб зустріти рідкісних птахів. Для походів еко-стежками лісових заповідників Волині знадобиться міцне взуття; одяг із захистом від вологи та вітру; сумка з речами першої необхідності; смартфон та офлайн-карти.
Бердвотчінг для багатьох туристів - це можливість поповнити колекцію фотографій рідкісними видами птахів. Потрібні фототехніка з багаторазовим збільшенням та карти пам'яті. Найякісніші знімки виходять під час використання штатива.
Бінокль - головне оптичне спорядження бердвотчера-початківця. На території заповідників при прогулянках екологічними стежками та у спеціально відведених місцях для спостереження за птахами використання біноклів абсолютно правомірне. В інших ситуаціях не забуваємо про воєнний стан: можуть запідозрити у шпигунстві.
Щоб визначити вид птаха за співом, використовуйте популярний мобільний додаток BirdNET або його аналоги. Шазам для птахів здатний розпізнати спів понад 300 видів пернатих.
Мобільний додаток Picture Bird миттєво розпізнає вид пернатих за фотографією: зробіть знімок та уточніть назву виду у власному смартфоні. Серед опцій додатку - створення персональної колекції фотографій рідкісних видів птахів.
Для спостереження за птахами у природних заповідниках Волинської, Рівненської та Хмельницької областей рекомендуємо заздалегідь домовитись про візит та погодити маршрут із співробітниками заповідника. Досвідчені орнітологи підкажуть актуальні місця гніздування та полювання, зручні стежки та майданчики для сезонного спостереження.