Теруари Закарпаття та Північного Причорномор'я за своїми характеристиками не поступаються Шампані, Рейнгессену, долині річки Дору та Сакартвело: багато сонця, родючий ґрунт, оптимальна кількість опадів. Хочете дізнатися про вина України більше? Вирушайте на виноградники, виноробні та дегустаційні зали українських виробників. Відкрийте для себе найгурманський вид відпочинку – енотуризм.
- 1. Де шукати інформацію українським енотуристам
- 2. Chateau Chizay, Закарпаття
- 3. SHABO, Одеська область
- 4. Колоніст, Одеська область
- 5. UmanWinery, Черкаська область
- 6. Father's Wine, Тернопільська область
- 7. Beykush winery, Миколаївська область
- 8. Винна мануфактура Штіфко, Закарпаття
Де шукати інформацію українським енотуристам
В Україні кілька професійних асоціацій виноробів із власними сайтами, працюють локальні об'єднання виноробів Закарпаття, Бессарабії, Чорного моря. Щорічно відбувається конкурс Wine & Spirits Ukraine Award з нагородженням найкращих виробників. Авторитетним джерелом для енотуристів є гід Wine Travel Awards (WTA): міжнародний проект знаходить, оцінює та нагороджує найкращі вина, виробників та винні маршрути різних країн.
Chateau Chizay, Закарпаття
Виноробня з багатовіковими традиціями: найстарішому пресу Chateau Chizay понад 300 років. 272 га власних виноградників у Берегівському районі Закарпаття обробляються у суворій відповідності до міжнародних стандартів Porto Protocol.
Зрізану лозу не спалюють, а мульчують; активно використовується сонячна енергія, терруари стали місцем проживання козуль, зайців та фазанів.
Легендарні вина Chateau Chizay:
- Furmint Orange. Сухе бурштинове вино, створене за старовинною технологією. Сік починає бродити на шкірці ягоди, при виробництві вина кісточки та шкірки не відокремлюють від м'якоті.
- Carpathian Sekt. Ігристі вина, створені за технологією Шарма-Мартинотті: бродіння у великих ємностях-акратофорах з подальшим розливом у пляшки. Максимальну кількість нагород зібрав брют із сорту Blaufrankisch.
- Ice Vine. Виноград сорту Рислінг Рейнський збирають після перших заморозків. Крижане вино має унікальний фруктово-цитрусовий букет з нотами персика і лайма.
- Троянда Карпат. Марочне вино з сорту Трамінер за рецептом 1959 витримують у дубових бочках 24 місяці.
Енотуристів у Chateau Chizay чекає екскурсія виноградником, знайомство з експонатами Музею Винороба та дегустації вин.
SHABO, Одеська область
Швейцарські переселенці заснували виноробню поблизу фортеці Аккерман у 1822 році. Теруар SHABO понад 1200 га, планування та висаджування сортів проводилося спільно з міжнародними експертами після ретельного аналізу ґрунту. Для зниження навантаження на лозу загалом на кущі залишають максимум 2 кг винограду. Вишуканий смак понад 20 сортів винограду зберігається завдяки точній логістиці - від лози до місця переробки 15-30 хвилин поїздки рефрижератором.
Дегустації проводять у Центрі культури вина. Варто спробувати лауреатів міжнародних премій SHABO Grande Reserve Cabernet 2020, SHABO Limited Edition Muskat Ottonel 2021, SHABO Ice Wine 2021.
Колоніст, Одеська область
На березі найбільшого прісноводного озера України Ялпуг у Бессарабії дозрівають елітні сорти винограду, терруар 33 га, вік лози 7-17 років. Крафтове виробництво використовує для витримки справжні баріки (бочки для витримки вина) із французького столітнього дубу. Тут виробляють локальні вина із сортів Одеський чорний та Сухоліманський білий. Вина «Колоніста» неодноразово здобували нагороди на престижному лондонському конкурсі International Wine Challenge.
UmanWinery, Черкаська область
Підприємство увійшло до списку працюючих під час війни виноробів України Wine Travel Awards. Крафтова виноробня відома своїми креативними дегустаціями: «Шоу Келихів» дивує навіть досвідчених сомельє. Учасники шоу-дегустації самостійно підбирають «правильний» келих для кожного виду вина. Варто спробувати Muskat Ottonel 2018 та Aliberne 2017.
Father's Wine, Тернопільська область
Номінант премії WTA у категорії «Візитна картка країни». З 2019 року перша на Тернопіллі виноробня з теруаром 4 га експериментує з лінією трендових крафтових вин Pét-Nat (Pétillant Naturel, ігристе натуральне) з моносортів Юпітер, Йоханністер, Мускат Оттонель.
Beykush winery, Миколаївська область
11 га виноградників на березі Бейкуської затоки з класичними та експериментальними сортами. Найвідоміше вино отримують із автохтонного сорту Тельті-Курук (лисячій хвіст). Створено Винний клуб із 300 персон – рівно стільки пляшок розливають із однієї бочки витриманого вина. На найбільших міжнародних виставках продукція Beykush Winery регулярно отримує золоті медалі.
Винна мануфактура Штіфко, Закарпаття
Приватна виноробня у Мукачівському районі виготовляє лімітовані партії сухих вин, експериментує з новими сортами. Власник виноробні просуває проект «Вина Срібної Землі» – надання локальним винам Закарпаття статусу нематеріальної спадщини за аналогом із гуцульською бринзою.
Колір, аромат, букет, післясмак; секрети вирощування сортового винограду, виробництва тихих та ігристих вин енотуристи дізнаються під час групових та індивідуальних турів на виноробні. Дегустуйте, порівнюйте, цінуйте українське вино, креатив та важку щоденну працю виноробів.