Індустріальний туризм стрімко набирає світової популярності. Побачити грандіозні кар'єри, атомні електростанції, космодроми, порти, підводні тунелі – мрія тревел-блогерів, конструкторів, інженерів та промислових дизайнерів. На Волині одним із найцікавіших об'єктів індустріального туризму по праву вважається Рівненська атомна електростанція. Навіть під час війни тут проводять екскурсії для школярів.
- 1. Як побачити Рівненську АЕС
- 2. Поїздка до Рівненської АЕС: де зупинитись туристам
- 3. Місто волхвів Вараш: що побачити в місті-супутнику Рівненської АЕС
- 4. Рівненська АЕС: що цікавого
- 5. Екскурсії на Рівненську АЕС
Як побачити Рівненську АЕС
Інформація про точне розташування атомної електростанції доступна на Google Maps та в офлайн-картах Волинської та Рівненської областей. Головний орієнтир – місто-супутник Вараш:
- від обласного центру Рівненської області на північ та схід трасами Е373 / М07-Т1808; відстань 154 км; дорога на автомобілі займає трохи більше 2-х годин;
- від обласного центру Волинської області Луцька на північ та захід дорогою Р14; відстань 123 км; час у дорозі менше 2-х годин.
Найпростіший спосіб побачити знамениту Рівненську атомну електростанцію під час подорожі по Волині – повернути на північ з траси Е 373 / М07 «Варшавка» до міста-супутника Вараш. Величезні градирні Рівненської АЕС добре видно від кільцевої розв'язки на ринку та автостанції Вараша.
Поїздка до Рівненської АЕС: де зупинитись туристам
Швидка подорож від Рівного та Луцька дає змогу побачити краєвиди Рівненської АЕС за коротку одноденну поїздку. Поблизу атомної електростанції можна переночувати в готелях Вараша та найближчих заміських рекреаційних комплексах з ресторанами, басейнами та СПА.
Улюблене місце відпочинку мешканців Вараша – Біле озеро з високим вмістом гліцерину у воді. Білозерський заказник знаходиться за 30 км на північ від міста, на березі озера чудовий піщаний пляж, працюють турбази, є місця для кемпінгів.
Місто волхвів Вараш: що побачити в місті-супутнику Рівненської АЕС
Прогулянки Варашем знайомлять туристів з принципами урбанізації простору останньої чверті ХХ століття: штучно побудоване місто з жорстким плануванням, зонуванням простору та сучасними (на той час) комунікаціями. Якби не аварія Чорнобиля, так само виглядала б у наші дні Прип'ять.
Місто на березі річки Стир збудовано з нуля на місці крихітного села Вараш, густого волинського лісу та боліт. У 1973 році після офіційного початку будівництва АЕС почалося осушення боліт та формування житлових масивів для персоналу атомної електростанції.
Село Вараш згадується в літописах 1577 як частина володінь княжого рада Чарторийских. Назва Вараш пов'язує місцевість із легендарними язичницькими волхвами. Чарівники, жерці, лікарі та мудреці завжди обирали для проживання та магічних ритуалів місця з особливою енергетикою. З приходом християнства пам'ять про село волхвів-чарівників не зникла; у Вараші завжди були свої провидці та маги. За легендою, одна з місцевих провидиць Марія ще в середині XIX століття описала – яким буде місто на місці боліт: абсолютно нове, із золотими куполами храмів. Не помилилася: більш ніж за сторіччя дійсно з'явилося нове місто. І золоті бані Спасо-Преображенського собору.
У наші дні Вараш – це кілька житлових кварталів, широкі вулиці та бульвари, стадіон, спортивні комплекси, музей, школи, торгові центри, гарні сквери та парки. У кранах мешканців Вараша – чиста артезіанська вода з глибоких свердловин; в місцевих кав’ярнях дуже смачна кава. З історією міста та принципами роботи Рівненської АЕС туристи можуть познайомитись у сучасному музею – інформаційному центрі Полісся з десятками експозицій на Майдані Незалежності поряд із набережною.
Рівненська АЕС: що цікавого
На Волині вперше на території СРСР для виробництва атомної енергії застосували водо-водяний енергетичний реактор потужністю 440 МВт - скорочено ВВЕР 440. Кожен енергоблок складається з двох контурів. У реакторному контурі тиск циркуляції води 125 атм, температура 269°С. Гаряча вода проходить зовнішнім парогенераторним контуром з нагріванням до 300°С. Отримана при відведенні тепла пара обертає турбогенератори. Система замкнутого циклу мінімізує споживання води із зовнішніх джерел та суттєво знижує ризик радіаційного зараження території навколо АЕС.
Активна зона водо-водяного реактора розташована в корпусі зі сталі товщиною 3,8 м і висотою 11,2 м. В активній зоні 349 касет у формі шестигранника, у кожній касеті стержні-ТВЕЛ, діаметр 91 мм.
Перші три енергоблоки Рівненської АЕС почали працювати у 1980-1986 роках. Два найстарші енергоблоки мають реактори ВВЕР-440, у кожного чиста потужність 381 МВт. Третій енергоблок із реактором ВВЕР-1000 з чистою потужністю 950 МВт. Четвертий реактор Рівненської АЕС типу ВВЕР-1000 ввели в експлуатацію 1993-го, вже після скасування мораторію на будівництво ядерних об'єктів. Продовжено роботи з будівництва п'ятого реактора. Шостий реактор із планів виключили.
Кожен реактор проходить оцінку рівня безпеки та отримує конкретний термін експлуатації. Після реновації та оцінки МАГАТЕ термін експлуатації 1, 2 та 3-го енергоблоків Рівненської АЕС продовжили до 2030, 3031, 3037 років відповідно.
Рівненська АЕС має велику територію, доступ суворо охороняється, забезпечено цілодобовий контроль повітряного простору, створена обов’язкова для таких об’єктів 30-ти кілометрова охоронна зона.
Звичайним туристам Рівненська АЕС запам'ятовується елегантними контурами охолоджувачів-градирень. Високі циліндри-конуси здаються стягнутими посередині. У найвужчій частині діаметр градирні АЕС 66 м, у найширшій 127 м. Висота кожної градирні 150 м. Біла пара, яку бачать туристи, безпечна.
Екскурсії на Рівненську АЕС
До повномасштабного вторгнення росії екскурсії територією Рівненської АЕС часто проводили для туристичних груп, вчителів та студентів. Для оформлення екскурсії потрібно звернутися до адміністрації станції.
Зараз з метою безпеки екскурсії проводять дуже рідко. Виняток – заняття «Ядерної Школи Рівненської АЕС» для старшокласників. Слухачі Ядерної Школи РАЕС займаються у початково-тренувальному центрі, проводять ділові ігри та тренінги. Школярі у супроводі фахівців АЕС відвідують з екскурсіями хімічні лабораторії, промислові майданчики, спорудження атомної електростанції та навіть можуть помилуватися видом на околиці з даху АЕС.