Каньйон Диявола на річці Мертвовод

Високі суворі скелі нависають над дзеркальною поверхнею води, за кожним поворотом непередбачуваний рельєф, урвища, кручі та провали. У цьому місці з парадоксальним анти-гірським ландшафтом серед безкрайньої степу особлива енергетика і магія. Долина Диявола, Каньйон Диявола, Малий Крим – поетична образність не в змозі передати всю чарівність та феноменальність Актовського Каньйону.

Геологічний парадокс України

Гори та каньйони височіють над плоскогір'ям та рівнинами й зазвичай прагнуть до неба. 250 гектар Актовського Каньйону дійсно наче створені нечистою силою, бо здалеку практично непомітні. Просто посеред степу замість звичайнісіньких полів із пшеницею та соняшником земля розколюється на частини, оголює незвичайні для колишнього Дикого поля гранітні брили, скелі, скелі та валуни.

Висота базальтових скель сягає 50 метрів, але більшість з них не височіють над головами мандрівників, а обриваються вниз, до русла річки з тривожною назвою Мертвовод. Неймовірно красива безодня Каньйону Диявола приголомшує й вабить романтиків, митців та екстремалів.

Каньйон Диявола: Геологічний парадокс України

Актовський Каньйон – одне із семи природних чудес України та дійсно унікальне місце в Європі. Поки Франція, Німеччина, Італія та Туреччина були вкриті багатометровим шаром води, тут море раптово відступило та пішло назавжди. 60 мільйонів років - термін чималий, район Актовського каньйону вважається однією з найстаріших ділянок суші Євразії.

Каньйон Диявола часто порівнюють із американським Гранд Каньйоном. За складністю ландшафту та природною красою Аризонський кратер справді схожий на гео розломи Українського щита. Масштаби різні, але враження та емоції відвідувачів дуже схожі.

Особливий мікроклімат Каньйону Диявола

Взимку тут на кілька градусів тепліше, ніж на навколишніх полях. Річка не замерзає, у лютому можна побачити квітучі дикі фіалки та метеликів. В Актовському Каньйоні з часів динозаврів збереглися реліктові рослини, між камінням можна побачити кам'яні троянди, 112 видів лишайників, 76 видів моху, дикі тюльпани та гвоздики.

Каньйон Диявола: Особливий мікроклімат

Річка Мертвовод та скіфські кургани

За легендою, вниз за течією річки Мертвовод давні скіфи відправляли на плотах в останню путь померлих царів і цариць разом із слугами. Грецький мандрівник та історик Геродот називав річку Ексампей – Мертва вода. Похмура назва пережила століття й збереглася у сучасній топоніміці.

Поблизу Актовського каньйону і берегів річки Мертвовод найвища концентрація похоронних курганів стародавніх скіфів-орачів. Сакральне значення річки та скель підтверджується численними знахідками археологів: тут були язичницькі святилища, влаштовували жертвопринесення та тризни за загиблими вождями.

Назва Мертвовод не випадкова. Гірка річкова вода з високим вмістом сірководню та високою мінералізацією (2500 мг/дм³) дуже жорстка. Якщо в нормі річкова вода має 7 мг-экв/л, то у Мертводі жорсткість у рази вище: 19,1 мг-экв/л. Справжня мертва вода з билин та казок.

Каньйон Диявола: Річка Мертвовод та скіфські кургани

Збереглося кілька легенд про Мертвовод:

У Дикому полі постійно відбувалися сутички між різними племенами, народами та цивілізаціями. Під час одного з набігів татар місцеві жителі зварили з трав берегів Мертвоводу відвар та вилили отруйне варево трохи вище за течією річки від татарського табору. Ніхто із агресорів не вижив.

Була у Каньйона Диявола страшна битва козаків Бугогардівської паланки з татарською ордою. Бій був довгим і кривавим, і все русло річки посеред високих скель було завалено тілами воїнів. З того часу вода тут гірка.

Причина високої мінералізації річкової води в унікальності місця. 60 мільйонів років сюди не поверталося море, уперта течія річки поступово пробивала собі шлях серед твердих архейсько-протерозойських гранітів, вбираючи кам'яні солі та мінерали.

Водоспади та джакузі Диявольського каньйону

Незвичайний ландшафт із перепадами висот та ширини просвітів між скелями сформували в Актовському каньйоні кілька мініатюрних водоспадів та природні басейни-джакузі. Висока мінералізація води здатна зняти запалення у суглобах та м'язові болі; влітку релакс-купання у джакузі Каньйона Диявола входить до програми пішохідних екскурсій.

Каньйон Диявола: Водоспади та джакузі

Національний заповідник «Бузький Гард»

Актовський каньйон – заповідна зона з ендеміками та унікальною біосистемою; частина ландшафтного природного заповідника "Бузький Гарт" площею 6138 га. До системи заповідника також включено:

Малий Арбузинський каньйон – там гранітні брили нижче, посеред степу несподівано з'являється типова гірська річка зі швидким плином, сяючим на сонці мокрим камінням та ефектними білими скелями.

Каньйон Диявола: Національний заповідник «Бузький Гард»

Урочище Протич із широким розливом річки Південний Буг, скелями заввишки до 40 метрів, гранітними островами посеред річки та непростими порогами Мигії; Протичанська скеля вабить скелелазів та альпіністів, мигійські пороги – досвідчених рафтерів.

Радонове озеро морського темно-блакитного кольору – затоплений гранітний кар'єр завглибшки 24-30 метрів. Граніт насичений ураном, при його розпаді на відкритому повітрі утворюється радон. Лікувальні ванни у радоновому озері тривають максимум 10 хвилин, дайвінг заборонено. Над Радоновим озером ентузіасти простягли найшвидший трелей України.

Каньйон Диявола: Національний заповідник «Бузький Гард»

Урочище Лабіринт – штучний ліс над річкою Арбузинка з водоспадами, порогами, каналами, кедрами та дубами. Дуже незвичайний природний парк після степу. Друга назва – Трикратський ліс.

Урочище Гард – природний каскад із широким порогом, островом та високими скелями. Тут за старих часів влаштовували гарди – запруди для ловлі річкової риби.

У заповіднику розроблено 15 пішохідних велосипедних, автомобільних та водних туристичних маршрутів по найкрасивіших місцях Бузького Гарду. Головним туристичним магнітом є Актовський каньйон – справді диявольськи мальовниче та манливе місце.