Хайкінг у Карпатах: що взяти з собою у дорогу

Хайкінг у Карпатах: що взяти з собою у дорогу

Попереджаємо відразу – мова піде саме про хайкінг, або короткі одноденні прогулянки горами та населеними пунктами. Трекінг передбачає похід у гори чи ліс на кілька днів – з наметами або ночівлею на туристичних базах; у цьому випадку потрібне особливе екіпірування. Хайкінг – лайтова версія, що доступна для більшості туристів без хронічних захворювань.

Всесезонні хайкінг маршрути Карпат, Прикарпаття та Закарпаття

На кожному курорті Західної України легко знайти одноденні екскурсії з прогулянками лісом, на полонини, до озер та водоспадів, вздовж русла річок та віадуків, зі сходженням на гірські вершини, історичними центрами міст із багатовіковою історією.

Рівень складності всесезонних хайкінгів маршрутів Карпат – початковий та середній. Організатори екскурсій забезпечують доставку туристів міні-венами або позашляховиками до початку маршруту та назад на курорти. Голодними не залишитесь: місцеві турбюро заздалегідь домовляються з власниками ресторанів та фермерських господарств щодо обіду чи дегустації крафтової продукції.

Топові хайкінг маршрути Карпат:

  • Сходження на Говерлу, найвищу гору України. Тривалість сходження від туристичної бази «Заросляк» та спуску залежить від маршруту: 4,5 години зеленим, 3,5 години синім.
  • Від Яремче на гору Маковиця. 9 км, кільцевий маршрут стежкою й через скелі Довбуша. На тих, хто дістався до вершини гори, чекає панорама Чорногорського та Горганського хребтів.
  • Верхня Дземброня – гора Вухатий Камінь, кільцевий маршрут 8,5 км. Найвище гірське село Карпат дарує туристам панорамні краєвиди на хребти Кострича та Кринти.
  • Буковецький перевал - Писаний Камінь на горі Копілаш. 6 км, тривалість екскурсії від двох годин. Один із стародавніх об'єктів спостереження за зірками відомий численними петрогліфами та розкішними краєвидами
  • Ворохта - Полонина Лисина, тривалість прогулянки до 6 годин. Атмосферні музеї Ворохти, акведук, лісові стежки Карпатського природного заповідника змінюються альпійським лугом з різнотрав'ям та видом на гірський масив Горгани.

Всесезонні хайкінг маршрути Карпат, Прикарпаття та Закарпаття

Вимагають певної витривалості пішохідні прогулянки історичним центром Львова, Ужгорода та Мукачева, дослідження найцікавіших місць Яремче, Косова, Коломиї, Стрия, Івано-Франківська, Луцька.

Взуття та одяг для літнього хайкінгу на природі в Карпатах

Потрібне якісне спортивне взуття (ортопедичні сандалії або кросівки) з повітропроникної тканини, з гнучкою міцною підошвою, яка не ковзає на граніті та траві. У рюкзак покладіть 2-3 пари міцних бавовняних шкарпеток точно за розміром: ноги повинні залишатися сухими й цілими.

Чим вища гора – тим холодніше на вершині. Для літньої прогулянки у горах, до озер та лісів Карпат вибирайте трикотажні джоггери з двонитки або бавовняні карго з великими зовнішніми кишенями. Верх багатошаровий: футболка, світшот та ветровка.

Взуття та одяг для літнього хайкінгу на природі в Карпатах

Обов’язковий елемент літнього хайкінгу екіпірування в Карпатах – дощовик. Краще купити заздалегідь дощових з тонкої тканини з водовідштовхувальним просоченням та вентиляційними отворами. На всіх карпатських курортах туристам продають звичайні дощовики з поліетилену. Вибирайте найбільший розмір: потрібна вентиляція та захист рюкзака.

Взуття та одяг для літнього хайкінгу на природі в Карпатах

Взуття та одяг для зимового хайкінгу у горах Карпат

Не варто підкорювати засніжені стежки у звичайних черевиках на хутрі: ноги швидко спітніють. Досвідчені туристи вибирають трекінгові черевики з мембранною поверхнею: забезпечує природну вентиляцію, швидко виводить надлишок вологи назовні, не пропускає всередину воду та сніг.

Взуття для зимового хайкінгу вибирають на 1-2 розміри більше:

  • всередині товсті термошкарпетки;
  • під час підйому горах нога трохи опухає.

Залишитися сухим й не замерзнути під час прогулянки на зимову полонину допоможе комплект термобілизни з лонгслівом та леггінсами плюс термоноски. Якщо сніг високий, потрібні гетри-ліхтарики, які надягають поверх черевика, вони захищають від проникнення снігу всередину взуття.

Досвідчені шанувальники хайкінгу використовують футболки з мериносу – ця шерсть самоочищається, швидко вбирає піт, зберігає тіло сухим до 20 годин. Додаткові шари одягу: трикотажний світшот, куртка-анорак або пуховик с капюшоном та молніями, які захищені від дощу та вітру. Утеплення куртки із теплоізолюючого тінсулейту/холофайберу.

Взуття та одяг для зимового хайкінгу у горах Карпат

Екіпірування для хайкінгу в Карпатах

Потрібний легкий рюкзак з непромокальної тканини з класичним набором на випадок НП: запальничка, ліхтарик, трос, міні-аптечка, запас лейкопластирів, вологих та сухих серветок, додаткові пари шкарпеток, суха пайка, вода. Альтернатива для леді – текстильна сумка-кроссбоді з великою кількістю відсіків та внутрішнім органайзером.

Незважаючи на присутність гіда-провідника, до початку екскурсії радимо:

  • активувати на смартфоні геолокацію;
  • скачати на смартфон офлайн-карту з максимально детальним маршрутом;
  • записати до телефонної книги контакти місцевих рятувальників.

Екіпірування для хайкінгу в Карпатах

Для прогулянок лісом, на полонини та сходжень на гірські вершини Карпат зручно використовувати трекінгові палиці, вони знижують навантаження на хребет, тазостегнові та колінні суглоби. Небезпечних хижаків та отруйних змій у Карпатах небагато, але про обережність у заповідних лісах забувати не варто; трекінгові ціпки замінюють гуцульські келефи; здатні допомогти. Взяти ціпки напрокат можна на будь-якому курорті.

Хайкінг у Карпатах - частина класичного активного відпочинку в горах, можливість різко змінити ритм життя, перезавантажитись. Початківцям рекомендуємо досліджувати стежки теренкурів у санаторіїв, марковані маршрути з короткою кільцевою дистанцією. На полонини та гірські вершини варто вирушати у складі організованої групи та у супроводі провідника.