Квітучі хрести: вірменські церкви України

Квітучі хрести: вірменські церкви України

Якщо під час прогулянки історичним центром Львова випадково забрести на перехрещення вулиць Вірменської та Краківської, ноги самі приведуть до стін присадкуватий церкви відтінку пісковика з куполом, що не характерний для православних, католицьких та лютеранських соборів. Це один із найстаріших храмів Львова – Вірменський кафедральний собор. Чому в Україні будували вірменські церкви і де можна торкнутися різьблених квітучих хрестів-хачкарів?

Вірменська церква в Україні

Апостольська церква Вірменії є однією з найдавніших у світі, засновниками вважаються апостоли Варфоломій та Тадей. Масове хрещення відбулося у 301 році; саме Вірменія є першою державою у світі, де християнство визнали державною релігією. Головує Католикос Всіх Вірмен, головний храм знаходиться в Ечміадзіні.

Вірменська церква в Україні

Драматична історія та переслідування вірменських християн візантійськими правителями призвели до утворення вірменської діаспори в окремих містах Київської Русі. Монгольська навала, сельджуки та Османська імперія перетворили Крим на картах генуезских мореплавців в Armenia Maritima. Максимальна концентрація вірменських віруючих на заході сучасної України призвела до утворення у 1364 році грамотою католікоса окремої вірменської єпархії у Львові. У середині XVII століття під тиском католицького оточення львівська єпархія уклала унію з Римом, утворивши Вірменську католицьку церкву. Після Другої світової війни майно вірменської церкви націоналізовано радянською владою, вісім священиків, що вижили, виїхали до Польщі, уніатське відгалуження фактично припинило існування. Відновили Апостольську церкву Вірменії в Україні 1991 року, теперішній глава єпископ Маркос Оганесян.

Чим відрізняється архітектура та декор вірменських церков

Вірменському стилю притаманне лаконічне зовнішнє оформлення стін із червоного вулканічного туфу чи пісковика. Відсутність вікон на стінах фасаду – відлуння використання церков як оборонних споруд. Несучі арки підтримують двосхилий або купольний дах з ліхтарем-барабаном та металевою покрівлею. Від класичних романських, візантійських та грузинських церков вірменські легко відрізнити по хачкарах. Хачкар: у перекладі камінь-хрест. Характерна для вірменської культури кам'яна стела із зображенням хреста. У вірменській сакральній традиції хрест – не знаряддя покарання, а символ життєдайної сили, надії на перемогу добра та процвітання.

Вірменські церкви України: Чим відрізняється архітектура та декор вірменських церков

Хачкари мультифункціональні: прикордонний та охоронний знак християнських земель, пам'ятник на могилах та у місцях кровопролитних битв, місце молитви. Священний камінь із зображенням хреста не можна знищити, тому під час будівництва вірменських церков пошкоджені хачкари нерідко вмуровували у стіни.

Вірменський кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці. Львів

Головний храм українського єпископату збудовано 1362 року на місці вірменської церкви XI століття. Архітектурний ансамбль неодноразово доповнювався та перебудовувався. У наші дні комплекс під захистом ЮНЕСКО включає собор, три внутрішні дворики, будівлю вірменського банку 17 століття, дзвіницю, палац єпископа, жіночий монастир та статую св. Христофора. Південний дворик прикрашає каплиця із дерев'яним вівтарем-барельєфом «Голгофа». Звичайно, у стінах та навколо храму безліч старовинних кам'яних квітучих хачкарів. Внутрішнє оздоблення кафедрального собору вражає піднесено-похмурою атмосферою, дерев'яним різьбленням, яскравими фарбами фресок та мозаїк. Настінний живопис має особливу магію: у Іоанна Предтечі замість голови яскрава зірка, один із ченців у похоронній процесії уважно спостерігає за віруючими, на синьому тлі сяють сузір'я.

Вірменський кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці. Львів

Монастир Сурб Хач, Крим

Подалі від моря, на гірському схилі в лісі після землетрусу у місті Ані ченці-переселенці заснували монастир Святого Хреста – Сурб Хач. Дата 1358 зафіксована у віршованому написі на куполі собору. Історія монастиря Сурб-Хач драматична, його неодноразово грабували, одним із найруйнівніших був напад на монастир донських козаків у XVII столітті. За радянської влади тут організували піонерський табір для туберкульозників. Реставрація чинного чоловічого монастиря Вірменської апостольської церкви розпочалася наприкінці ХХ століття. Збереглися старовинний водогін з фонтанами, кам'яні сходи та тераси, келії ченців та паломників, хачкари. І неймовірна атмосфера місця, де віками молились.

Вірменські церкви України: Монастир Сурб Хач, Крим

Вірменська церква у Чернівцях

Буковинський шедевр симбіозу вірменської та класичної католицької архітектури частково профінансований імператором Австро-Угорської імперії Францом Йосифом. Архітектор Йосип Главка, автор візитівки Чернівців, резиденції буковинського митрополита. У будівлі чудова акустика, проходять концерти класичної та органної музики.

Вірменська церква у Чернівцях

Вірменські церкви Західної України

Збереглося кілька культових споруд вірменської церкви у містах Західної України: Івано-Франківська область, Городенка. Після отримання в 1688 Магдебурзького права вірменська колонія істотно збільшилася. Аскетичний храм оборонного типу з двометровими стінами та контрфорсами будували 20 років, з 1686 по 1706 роки. Волинська область, Луцьк. Храм Святого Стефана, 1427 рік. Після пожежі в середині XIX століття будівлю використовували як склад, 1954 року перебудували у двоповерховий житловий будинок. Тернопільська область. Язловець. Кафедральний храм Сурб Нікогайос збудований у 1551 році, сильно постраждав під час Другої світової війни. У діючому храмі УГКЦ при вході збереглися написи вірменською мовою. Хмельницька область, Кам'янець-Подільський. Жодної з чотирьох середньовічних церков вірменської діаспори не збережено. На законсервованому фундаменті Вірменської Катедри встановлено хачкар на згадку про геноцид 1915 року. Характерні риси вірменської архітектури та фресок збереглися в дзвіниці Юнача – тієї самої, де 1985 року під кам'яною підлогою знайшли скарб - заховані від радянської влади вірменські церковні коштовності, всього 448 предметів. Головною святинею Кам'янця-Подільського багато століть була ікона Пресвятої Богородиці Вірменської, оригінал зберігається у київському музеї Ханенків.

Вірменські церкви Західної України

Церква Сурб Арутюн, Харків

Одна з найбільших вірменських громад України на Харківщині, але власної церкви у місті не було. Церкву Святого Воскресіння освячено у 2004 році Католикосом Гарегіном II. Будували церкву коштом парафіян – віруючі привозили мішки з цементом та цеглини буквально поштучно. Всередині оздоблення з поліхромних грецьких мармурів. Зовні фасад облицьований туфом з Вірменії.

Вірменські церкви України: Церква Сурб Арутюн, Харків

Храм Святого Григорія, Одеса

Дореволюційний вірменський храм Одеси зруйновано під час Другої світової війни. 1993 року на Гагарінському плато віруючим виділили мальовничу ділянку землі з видом на море. Сувору будівлю з відкритим вівтарем та лаконічним інтер'єром оточують хачкари з туфу на згадку про геноцид початку ХХ століття та землетрус 1988 року.

Вірменські церкви України: Храм Святого Григорія, Одеса

Храм Георгія Побідоносця, Миколаїв

Перші згадки про вірменських торговців на території Миколаївщини належать до часів античної Ольвії та турецького Ачі-Кале (Очакова). Після землетрусу в Спітаку, подій у Карабаху та Грозному вірменська громада суттєво збільшилася. Сурб Геворг Зоравар освячений у 2012 році, стиль комплексу нагадує Ечміадзін. Облицювання з червоного туфу та хачкари привезли з Вірменії.

Вірменські церкви України: Храм Георгія Побідоносця, Миколаїв

Храм Григора Лусаворича, Дніпро

Будували храм 15 років коштом місцевої парафії, освячено церкву у 2017 році. До комплексу входить адміністративний корпус, хачкари, церква з входом-дзвіницею та двома притворами. Для облицювання церкви використовували рідкісний персиковий відтінок вірменського туфу. Це найбільша культова споруда Апостольської церкви Вірменії у Східній Європі.

Вірменські церкви України: Храм Григора Лусаворича, Дніпро