Поїхали купатися на Нобель! Незвичайне запрошення для Волині, чи не так? Зізнаємося одразу – жодного відношення до засновника всесвітньо відомої премії невелике озеро у Рівненській області не має. Але побувати на одному із найтаємничіших озер Волині обов'язково варто.
- 1. Де шукати озеро Нобель
- 2. Звідки взялася назва незвичайне озера - Нобель
- 3. Стратегічне значення Нобеля в давнину
- 4. Чаклун та княжна: дві битви на озері Нобель
- 5. Нобельське Євангеліє
- 6. Сучасний відпочинок біля волинського озера Нобель
Де шукати озеро Нобель
На півночі України, поблизу кордону Волинської та Рівненської областей у густих лісах Вараського району ховається невелике озеро у формі підкови або серця. Довжина 3,2 км. ширина максимум 2,5 км, глибина 10 м-коду. По центру – вузький півострів, навколо півострова є кілька крихітних островів.
Село Нобель невелике, проте користується популярністю у туристів: тут чудова рибалка та пляж, працюють приватні пансіонати та рибальські бази. Поруч великий національний парк «Прип'ять-Стохід» з маркованими еко-стежками.
Найближчі автомобільні траси: від озера Нобель
- Р 76 Рівненської області: трасою Е373 поворот на північ біля Сарни або Городця;
- Р 14 Волинської області, поворот на північ біля Оконська.
Важливо! Місцевість для автомобілістів непроста: довкола безліч річок та боліт, навігатори часто не справляються.
Звідки взялася назва незвичайне озера - Нобель
В істориків та краєзнавців з приводу назви озера суперечки не вщухають давно. Знавці латині при згадці назви озера відразу згадують знаті Стародавнього Риму: шляхетних аристократів часто називали nobilis, це слово у тій чи іншій формі зберегло своє значення у багатьох європейських мовах. На березі озера стояла князівська фортеця. Можливо, її власники вирізнялися справжньою шляхетністю та благородством.
Однак назва озера Нобель має й альтернативні версії. У старовинних літописах часто фортецю називають Небель (саме так називають фортецю в «Літописі Руському» за 1158). Одна з найекзотичніших версій – заснували поселення біля озера люди з темним кольором шкіри – не-білі. Маври на берегах волинських озер? За часів активної міжнародної торгівлі на волинських ярмарках жителі Північної Африки, Азії та Індії нікого не дивували.
Романтики та екстрасенси дотримуються тевтонської версії – волинське озеро завдячує своєю назвою німецькому слову nebel – туман. Озеро Нобель дійсно славиться своїми містичними туманами: вони з'являються раптово, миттєво приховують береги та острови, поглинають навколишні звуки та відлуння. І так само раптово розчиняються, немов древній волхв промовив заклинання.
Екологи та ентомологи пропонують свій варіант – давньоіндійське слово nebel означає місцевість з водою, життєдайну вологу, джерело річки. Цілком логічна назву для озера, через яке протікає одна з найвідоміших річок України – Прип'ять. Уважні місцеві жителі помітили, що річка начебто прип'ята ланцюгом до озера Небель-Нобель.
Стратегічне значення Нобеля в давнину
У період середньовіччя широка природна водна перешкода навколо півострова надійно захищала цитадель на острові від загарбників. Озеро Нобель – частина давнього судноплавного торгового шляху річкою Прип'ять, Півострів на озері – відмінне місце контролю над купецькими караванами і ярмарків.
Чаклун та княжна: дві битви на озері Нобель
Серед місцевих жителів жива легенда про мазовецьку князівню Дубравку-Олену. Друга дружина князя Василька Романовича (відомий своєю вірністю брат Данила Галицького) прославилася успішною обороною Нобельської фортеці від літнього військового походу войовничих ятвягів.
Князівні та матері двох дітей тоді було 32 роки. З Васильком Романовичем княжна Дубравка одружилась у 1247 році; дата підтверджується папською буллою на дозвіл шлюбу між троюрідними братом і сестрою. Достовірність участі Дубравки Мазовецької в обороні фортеці підтвердити складно, проте все можливо: Іпатіївський літопис повідомляє про смерть князівни 1265 року, через 4 роки після битви.
Літнім походом ятвягів 1261 року керував князь та чародій Скомунд, він дивом зумів провести військо через дрімучий ліс, болота та підступні річки. Відважна оборона захисників фортеці під керівництвом князівни Дубравки розлютила чарівника: «Озеро допомогло Нобельській фортеці вистояти. Дочекаємось зими. Отоді й погостюємо в Нобелі».
Запланований Скомундом зимовий похід ятвягів на Нобельську фортецю закінчився нищівним розгромом загарбників. Непрохані гості з'явились на озері Нобель у січні, повністю спалили посад. Цілий день точилася битва під стінами фортеці. Ближче до ночі захисники відчинили ворота, влаштували рукопашний бій і майже без втрат повернулися до фортеці.
Ятвяги відступили, але військо мага Скомунда це не врятувало. За легендою протягом всього дня зимової битви яскраво світило сонце; лід на річці трохи розтанув. Під важкою кіннотою та вкритими важкими обладунками воїнами крига озера тріснула, і все військо ятвягів разом із чаклуном пішло на дно. Місцеві мешканці розповідають, що на заході сонця або у дні, коли щільний туман огортає озеро Нобель сірою пеленою, можна почути металевий дзвін мечів, кольчуг та кінської упряжі загиблого війська.
Це були легенди, але вони підтверджуються фактами. Битва у фортеці Нобель згадується хроніками Галицько-Волинського літопису за 1262 рік. Князь Василько Романович справді провів кілька битв із ятвягами. Інформацію літописів підтвердили археологи: у розкопах на місці городища Нобель виявлено сліди жахливої пожежі, яка датується серединою XIII століття. На думку археологів, вулиці, що були навколо фортеці, були повністю знищені загарбниками.
Нобельське Євангеліє
Не лише Пересопницею та Отрогом славиться давня Волинь. В архіві бібліотеки Академії Наук Литви зберігається Нобельське Четвероєвангеліє, майстерно виконаний рукопис 1520 року. Євангеліє переписали ченці місцевого Преображенського монастиря. У ті часи Нобель був значним духовним та науковим центром: крім монастиря, в Нобелі було 5 церков, за кожної власна школа.
Сучасний відпочинок біля волинського озера Нобель
Сьогодні озеро Нобель – чудове місце для ретриту та риболовлі. Озеро Нобель проточне, каскадна течія річки Прип'ять постійно очищає воду на Нобелі від дрібних водоростей. Видимість під водою сягає 2 метрів. Рибалки влаштовують на озері Нобель тихе полювання на сома, щуку, окуня, линя, карасів.
Шанувальники бердвотчингу приїжджають на озеро Нобель помилуватися гніздуванням диких качок та гусей. У гостьових будинках та на рибальських базах біля озера Нобель створені всі умови для комфортного відпочинку, є Wi Fi, прокат спорядження для рибальства. Волинь завжди вражає. Переконайтесь самі.