Містична Волинь: де знаходиться єдине у Європі капище готів

Містична Волинь: де знаходиться єдине у Європі капище готів

У дрімучих лісах Волині легко відчути себе героєм фентезі: тут оживають казки про могутніх волхвів, неймовірних красунь та відважних воїнів. Саме на Волині поблизу Рівного збереглися сліди справжнього язичницького капища часів легендарних готів.

Як на Волині з'явилися готи

Археологія матеріалізує літописи, міфи та казки. Приблизно 551 року візантійський історик Йордан склав трактат Getica, в якому описав міграцію одного з найзнаменитіших скандинавських народів на південь. Йордан не був очевидцем – з моменту подій минуло три сотні років. Для трактату вчений використав дванадцять томів Gothorum Historia, які були написані на віки раніше і до нашого часу не збереглися. Археологи підтвердили достовірність викладених у трактатах фактів.

Сліди справжнього язичницького капища часів легендарних готів

Отже, короткий маршрут племені готів від Скандинавії (можливо, острів Готланд) до Волині. У другому столітті нашої ери готське плем'я під проводом короля Берига висаджується на південний берег Балтійського моря й починає непросте просування на південь. Воїни-готи боролися з народами – вогнепоклонниками; поступово витісняли колишніх мешканців на південь та міцно закріплювалися на захоплених територіях. Саме так з'явилося місто Гродно на річці Неман – у перекладі з давньонімецького «військовий табір».

Як на Волині з'явилися готи

На південному березі річки Неман у ті часи починалися землі Скіфії. Далі починається справжня гра слів. Йордан називає слов'янські племена на теренах нинішньої Волині венетами. Для готів омріяні землі мали назву οіω- Ойум (у перекладі з грецької - «відати», «хотіти», «воліти», «бажати»). Аналогічне значення має латинська назва скіфів scio –«відати», «усвідомлювати». Бажана земля, або землі, про які відають та якими воліють володіти – Волинь.

Бажана земля, або землі, про які відають та якими воліють володіти – Волинь

Історики налічують кілька періодів культури готів на території Східної Європи. Одна з найдавніших – вельбарська культура залізного віку. За хронологією вельбарська культура збігається з історією захоплення готами території від Балтики до Скіфії. Сліди вельбарської культури готів знаходять археологи на території Волині.

Поганське капище готів на Волині

Християнство готи прийняли у IV сторіччі, вже після заселення території Волині. До цього часу двісті років на берегах волинських річок та озер у місцях з особливою енергетикою готи зводили храми – капища своїм богам.

Храми – капища своїм богам

Пантеон готських богів нагадує скандинавський, німецький, грецький та римський: боги та богині зовні схожі на людей, у кожного свої обов'язки:

  • Гаутс - могутній предок, аналог Одіна; або Зевсу
  • Тейвз – нещадний бог війни, саме йому готи віддавали першу видобуток та приносили людські жертви;
  • Файргунес – бог блискавки, що озброєний дубовою палицею;
  • Іггвз – земний бог, володар матеріального світу.

Коли війна закінчується, починається торгівля. За часів готів судноплавні річки Волині грали роль водних торговельних шляхів, якими жителі різних регіонів обмінювалися не лише товарами, а й культурними надбаннями. Докази є у археологів. На Волині знайдені амфори, гроші, посуд, прикраси, що створені дуже далеко від місця знахідки. На Волині в оселі гота археологи знайшли бронзову статуетку язичницького бога Сарапіса, який одночасно відповідав за родючість у світі живих та благополуччя у світі мертвих.

Бронзова статуетка язичницького бога Сарапіса

Поганське капище з жертовником знайдено українськими археологами на березі Хрінниківського водосховища у Рівненській області. У Європі існує понад 600 готських сакральних місць, де віруючі приносили богам безкровні дари – статуетки, їжу, квіти. Єдине знайдене вченими капище, на якому в дар богам готськи волхви приносили жертви людьми та тваринами – це капище біля села Хренники.

Капище біля села Хренники

Археологічні знахідки в урочищі Шанків Яр

На лівому березі Хрінниківського водосховища на річці Стир приблизно за два кілометри на північ від ГЕС в урочищі Шанків Яр вчені проводять розкопки культурних верств понад 20 років. Унікальну глиняну писанку, якій майже тисяча років, знайдено саме тут.

Унікальна глиняна писанка

Знахідки культурного шару епохи готів підтверджують розповіді літописців про войовничий і волелюбний народ. Доведено розкопками: у готів були сформовані військові загони та професійна кавалерія – на невеликій ділянці археологи знайшли одразу сім шпор. Жили готи не бідно: вершники завжди були людьми заможними; для утримання коня потрібні кошти. Шпори з Шанківа Яру мають свою історичну або містичну загадку: не знайдено жодної шпори з парою. Чому? Суперечки істориків, релігієзнавців, культурологів та екстрасенсів ще не вщухли.

Наявність язичницького капища з жертвопринесеннями підтверджує важливість поселення на березі річки Стир та вже сформовані готами релігійні традиції. Капище біля села Хренники ніколи не використовувалося як житло; це окремий функціональний простір, справжній язичницький храм.

А ще знахідки в готському поселенні біля Хріниківського водосховища підтверджують легенди про воїнів із довгим волоссям. Творці фільмів фентезі не дарма зображують давніх готських та слов'янських воїнів із косами. Для готів довге волосся було символом свободи; рабам волосся одразу обрізали.

Гребені кістяні

За волоссям усі мешканці поселення на річці Стир ретельно доглядали, кожному потрібен був гребінь. Біля Хріниківського водосховища на Волині археологи знайшли безліч кістяних гребенів та цілу майстерню доби готів. У майстерні з кісток виготовляли рибальські гачки та гребені. Загалом у Європі знайдено п'ять майстерень з роботи з кісткою. Три з них – на території України.

Хренниківське водосховище І одним з найулюбленіших місць відпочинку у Рівненській області. Рибалка, відпочинок на пляжі, ретрит у будь-який сезон – тут кожний знайде для себе щось цікаве. На туристів чекають турбази, приватні готелі та майданчики для наметів.

Волинь на мапі

Шанувальники історії та містики обов’язково відвідують капище та місця роботи археологів. Історичні події на території Волині гідні стати основою для десятків романів та сценаріїв, рекламних кампаній та креативних маркетингових ідей. Мандруйте Волинню, знаходьте цікаве підґрунтя для творчості.