Спочатку дорога йде вгору, поступово віддаляючи мандрівників від рівнини. Раптом підйом закінчується невеликим плато. Навколо гірські вершини та дорога вниз, у нову долину. Гірський перевал - поняття суперечливе за своєю натурою: у порівнянні з навколишніми вершинами сідловина з перевалом здається найнижчим місцем. Порівняно з точками початку маршруту та мети – найвищою. Перевал - це теж сходження на гору, але сходження не заради амбіцій та азарту, а просто зручна частина шляху вперед. Розповідаємо – які перевали Карпат подарують максимум емоцій.
- 1. Скільки всього гірських перевалів Карпатах
- 2. Бухів (Східницький) перевал, Львівська область
- 3. Воловецький (Бескидський) перевал, Закарпатська та Львівська області
- 4. Ужокский перевал, Закарпатська та Львівська області
- 5. Перевал Легіонів, Івано-Франківська та Закарпатська області
- 6. Яблуницький перевал, Закарпатська та Івано-Франківська області
- 7. Синевирський перевал, Закарпатська область
Скільки всього гірських перевалів Карпатах
Географи включили до списку найбільших 30 перевалів Карпат уздовж усієї гірської гряди, від Сколівських Бескидів у Львівській області до перевалів Покутсько-Буковинських Карпат у Чернівецькій області. Найвищий перевал Карпат із автомобільною дорогою – Шурдин на півдні Чернівецької області.
Бухів (Східницький) перевал, Львівська область
Популярний туристичний хайкінг маршрут для гостей курортів Трускавець та Східниця. Бухів – один із найнижчих карпатських перевалів, максимальна висота 667 м. Вузький серпантин дороги Т1402 між селами Східниця та. Пісочна – це новий маршрут, розроблений на початку ХХ століття для доставки сирої нафти від Східниці до Борислава. Місцеві гіди показують туристам сліди середньовічного соляного шляху від Дрогобича до легендарної фортеці Тустань, гарні краєвиди на бескиди та Мражницьке озеро.
Воловецький (Бескидський) перевал, Закарпатська та Львівська області
Частина Вододільного гірського хребта Карпат, з пологим північним та крутим південним схилом, висота 974 м. На Воловецький перевал легко дістатися поїздом. Легко для пасажирів, але непросто для залізничників саме тут розташовані:
- найкрутіший ухил у гору (до 29°) на залізницях України;
- трикілометрова Воловецька з/д петля;
- найдовший та найновіший у Карпатах Бескидський залізничний тунель; довжина 1822 м, глибина 130 м.
Поруч розташований старий Бескидський тунель, збудований у 1886 році за Австро-Угорської імперії. Воловецький перевал відкриває панорамні краєвиди на гірський хребет Боржава.
Ужокский перевал, Закарпатська та Львівська області
Висота 886 метрів, 400 метрів до кордону з Польщею, частина автодороги Н13. По праву вважається одним із найкрасивіших у Карпатах: поїзд Львів – Солотвино по дорозі проходить 14 тунелів, кілька високих віадуків, пасажири милуються пасторальними краєвидами гірських схилів із пасовищами та стогами. Безтурботна картинка тут була не завжди, перевал постійно був предметом міждержавних суперечок. Для контролю Ужкоського перевалу ця ділянка була включена у знамениту лінію Арпада із системою траншей та потужних бетонних бункерів. Оглядовий майданчик Ужокського перевалу відкриває панорамні краєвиди на Закарпаття.
Перевал Легіонів, Івано-Франківська та Закарпатська області
Розташований на висоті 1110 м у гірському масиві Ґорґани між горами Тавпіширка та Пінтир. Дорогу в горах біля села Бистриця 1914 року збудував 3-й піхотний полк польських легіонерів для швидкого перекидання військ. Бій біля перевалу зупинив наступ російських військ, але більшість польських легіонерів залишилася в карпатських горах навіки. Перевал Легіонів важкодоступний, дістатися можна тільки всюдиходами і пішки.
Яблуницький перевал, Закарпатська та Івано-Франківська області
Висота 921 м, траса Н09, легко дістатися автомобілем, до Буковеля 15 хвилин їзди. На виїзді із села Яблуниця на перевалі розташований невеликий сувенірний ринок. Цим шляхом йшли торгові шляхи між Угорським королівством і Галицьким князівством, у XIII столітті саме через Яблуницький перевал татаро-монгольські війська проникли на землі Східної Європи. Уздовж дороги – справжній праліс: заповідний лісовий масив, у якому століттями не було інтенсивного втручання людини. Винятки – численні окопи та криївки часів двох світових війн.
Синевирський перевал, Закарпатська область
Висота 793 м, поблизу села Міжгір'я у бік Синевиру, гірський масив Внутрішні Горгани. Від перевалу починається маркований хайкінг-маршрут до озера Синевир. Район оглядового майданчика біля Синевирського перевалу з гірськими вершинами лісами та широкими луками нагадує Швейцарію. 360° нереальної краси.
Поїздки на карпатські перевали не вимагають спеціальної альпіністської підготовки, часто включені до програми групових екскурсій найпопулярнішими курортами Прикарпаття, Карпат та Закарпаття. Включіть у подорож Карпатами знайомство з гірськими перевалами – чудові краєвиди залишаться в пам'яті назавжди.