На північному заході Волині, між річками Західний Буг та Прип'ять, у густих лісах ховається найбільший комплекс прісноводних озер Європи. Символом Шацьких озер по праву є Світязь: величезна водойма карстового походження площею 27,5 км² з найрозвиненішою туристичною інфраструктурою. Однак всього у системі заповідника налічується 30 озер, деякі взагалі невідомі туристам. Що подивитися на Шацьких озерах, крім Світязя?
- 1. Пулемецьке озеро
- 2. Озера Пісочне та Перемут
- 3. Озеро Луки
- 4. Озеро Соминець
- 5. Каскад проточних озер
Пулемецьке озеро
За розмірами Пулемецьке поступається сусіду – Світязю: площа 16,3 км, довжина берегової лінії 16 км. Максимальна глибина в Пулемецькому 19,2 м., дно переважно піщане з двома довгими западинами і центральним підводним пагорбом.
Головний скарб Пулемецького озера – сапропель. Багатовікові органічні відкладення створили на дні Пулемецького величезні запаси сапропелю – цінного мулу, суміші бітуму та десятків корисних мінералів. Використовують сапропель як натуральне добриво та додаткове харчування тварин. Озерний бруд із сапропелем успішно використовується для лікування запальних процесів опорно-рухового апарату та шкірних захворювань.
У Європі запаси сапропелю практично вичерпано. В Україні розвідані родовища оцінюються у 97 млн. тонн. З них третина сконцентрована у Пулемецькому озері.
Пулемецьке - відмінний варіант для риболовлі. В озері налічується понад 20 видів риби, включаючи сома, щуку, краснопірку, линя, в'юна, чудського сига. Місцеві рибалки із задоволенням здають човни у найм туристам. Приватні садиби та гостьові будинки пропонують проживання для туристів у селах Пулемець, Пульмо та Залісся.
Від східного берега починається кільцева еко стежка «Три озера». Пішохідний маршрут довжиною 8 км дозволяє побачити Пулемецьке, Климівське та Мале Чорне озера.
Як дістатися до Пулемецького. Село Пульмо поділяє два найбільші Шацькі озера. Від центрального пляжу Світязя екостежкою Світязянка через село Залісся до головного пляжу на Пулемецькому реально дійти пішки приблизно за годину-півтори, якщо не відволікатися на збирання лісових ягід та грибів.
Озера Пісочне та Перемут
Максимальна довжина Пісочного озера овальної форми 2 км, глибина до 16 м. Вода у Пісочному вважається найпрозорішою у всій системі Шацьких озер. У місцевій біостанції досліджують екосистеми та ендеміки національного заповідника.
Перемут на 200 м коротший, максимальна глибина 6,7 м. Вода в озері Перемут перемішана з мулом, темна і каламутна. Якщо добре пошукати, у заростях очерету можна знайти вузьку протоку, яка з'єднує Перемут із озером Луки.
У лісі між озерами Пісочне та Перемут прокладено дві екостежки зі зручними місцями для пікніків та оглядовими майданчиками:
- «Лісова Пісня», довжина 5,6 км;
- «Два озера» довжина 9 км.
На Пісочне часто приїжджають для найазартнішої риболовлі на хижого форелеокуня – баса. З лову басу у багатьох країнах проводяться міжнародні змагання: форелеокунь відомий різкою атакою на приманку біля поверхні води та потужним опором рибалкам.
Пісочне озеро відоме чудовими пляжами з пологим входом у воду. Вода влітку швидно прогрівається, тут безпечно плавати дітям. Навколо водоймі кілька баз відпочинку; житло різного класу здають туристам мешканці сіл Мельники та Гаївка. На березі Пісочного розташований відомий кардіологічний санаторій Лісова Пісня.
Як дістатися до Пісочного. З Ковеля, Луцька та Володимира їсть прямі автобуси до санаторію «Лісова пісня».
Озеро Луки
Водойма складної форми завдовжки 6 км., третя за розмірами в системі Шацького біосферного заповідника; максимальна глибина 3,2 м. Озеро Луки сполучається протокою з Перемутом, каналами з озерами Світязь, Остров'янським та Пулемецьким. Крихітні острови посеред водойми стали домом для тисяч птахів і великої колонії лебедів. Славиться озеро Луки своїми чагарниками солодкої лісової ожини. Рибалки приїжджають на Луки в надії спіймати щуку та линя. Навколишню атмосферу чудово передає назву найближчого села – Затишшя.
Озеро Соминець
Поблизу урочища Гряда на східному березі Світязя знаходиться невелике озеро Соминець. Площа 43 га, середня глибина 1,7 м. Поблизу берега археологи знайшли сліди невеликого городища. Баз відпочинку на берегах немає, на пляжах із теплою прозорою водою тихо та спокійно.
Славиться Сомінець великими раками, чудовою рибалкою на окунів, щук, в'юнів, карликових та звичайних сомів. Уздовж берега прокладено еко-стежки, є місця для пікніків. Входить Соминець до орнітологічних маршрутів Шацького біосферного заповідника.
Каскад проточних озер
Складна система проток з'єднує озера Кругле, Довге, Плотиччя, Довге, Кругле, Кримне, Люцимер і Чорне Велике. Невеликі верхні озера каскаду переважно заболочені, мають значні поклади сапропелю. Тут багато червонокнижних птахів, чудова рибалка. Біля озера Кримне біологи виявили рідкісні види орхідей і чагарники білого лотоса.
Нижня частина каскаду та найбільше озеро системи – Люцимер. Довжина водойми 3 км, максимальна глибина 11 м. Найпопулярніша легенда пояснює незвичайну назву лицемірним князем, який відмовився оплачувати роботу будівельників фортеці на березі озера. Романтики пов'язують слово Люцимер із незвичайним мерехтінням слабких хвиль на заході сонця. Азартні туристи сподіваються знайти скарби, що заховані на озері посеред озера. Рибалки сподіваються зловити вугра довжиною від двох метрів. Екстремали намагаються намацати таємний брід від острова до берега.
Люцимер та Чорне Велике – улюблені озера для відпочинку мешканців Шацька. Влітку на берегах можна побачити байдарки, взимку біля берега катаються на ковзанах. Риболовля дозволена.
Шацькі озера – один із найкращих біосферних заповідників України, його водно-болотні угіддя знаходяться під захистом згідно з Рамсарською конвенцією. Тут немає великих промислових підприємств, чудова екологічна обстановка, відмінні умови для спостереження за птахами, риболовлі, піших та велосипедних прогулянок. Обов’язково додайте до маршрутів Волині знайомство з озерами навколо Світязя, щоб відчути справжню атмосферу природного заповідника.