Перлина Волині: палац Вишневецьких та Мнішеків

Перлина Волині: палац Вишневецьких та Мнішеків

Цей палацовий комплекс називають волинським Версалем та вважають найкрасивішим на Волині. Вишнівецькому палацу-замку пощастило: будівля змогла зберегти аристократичний шарм після численних воєн, варварського використання часів націоналізації й приватизації. Простори фамільної резиденції Вишневецьких та Мнішеків пам'ятають засновника Запорізької Січі Байду Вишневецького, царицю Марину, Івана Мазепу, архітектора Городницького, Оноре де Бальзака, Симона Петлюру. Прогуляємось найкрасивішим палацом Волині?

Де шукати резиденцію Вишневецьких на Волині

Північ Тернопільської області, 48 км. від обласного центру. Під час подорожі Волині до Вишнівця легко дістатися з будь-якої точки регіону: від Луцька до Вишнівця лише 118 км, від Рівного 119 км. Найдовше доведеться добиратися відпочиваючим на Шацьких озерах – від озера Світязь до історичного центру Вишнівця їхати понад 4 години.

Де шукати резиденцію Вишневецьких на Волині

Замок князя Корибута

Багаторічне протистояння амбітного Новгород-Сіверського князя Дмитра Ольгердовича Корибута та претендента на трон Великого князя Литовського Вітовта у 1393 році закінчилося перемогою Вітовта. Князя Корибута позбавили прав володіння Новгород-Сіверськими землями. Як компенсацію Корибут отримав у володіння землі на Волині поблизу річки Горинь. На правому березі річки біля села Вишневець опальний князь збудував новий замок для захисту родини.

Перша згадка про Вишневець відноситься до 1395 року. Саме цього року Тамерлан переміг Тохтамиша, Джан Галеаццо Вісконті став герцогом Міланським, а в Китаї проводить реформи перший імператор династії Мін.

На місці першого замку Вишневецьких зараз розташоване село Старий Вишневець та руїни монастиря босих кармелітів. З лівого берега Горині відкривається чудова панорама палацово-паркового комплексу Вишнівця.

Замок князя Корибута

Резиденція князів Вишневецьких

Фортеця князя Корибута витримала кілька облог, але 1494 року була зруйнована. Нову захисну споруду спадкоємець роду князь Михайло наказав побудувати на високому лівому березі: і оборонятися простіше, і краєвиди мальовничі. Стіни нового замку стали основою потужного форпосту з бастіонами та ровами, який кілька століть зміцнювали та розширювали покоління власників. Під замком розросталося містечко з ярмарком та майстернями ремісників.

Вишневець став офіційною резиденцією роду та завжди залишався власністю головного («коронного») спадкоємця. З початку XVI століття рід отримав нову назву – Вишневецькі. Про тлінність світу шляхетним володарям постійно нагадувала сімейна усипальниця біля церкви Вознесіння; її збудували в 1530 році між замком і річкою, вона та цвинтар існують й понині.

Резиденція князів Вишневецьких

Володіння одного з найбагатших польських родів пережили десятки нападів, Вишневець регулярно захоплювали та грабували. Після 1577 внаслідок грабежів і руйнувань у голови роду князя Андрія Вишневецького навіть не вистачило грошей на оплату королівських податків. Регулярно грабували містечко наприкінці XVII століття: козаки у 1648 та 1651 роках, татари 1653-го, 1666-го, 1667-го, турки 1672-го та 1675-го. Щоб повернути життя у занедбане місто, польський король на 12 років звільнив мешканців від сплати податків.

Малий Версаль князя Михайла-Сервація на Волині

Останній представник роду Вишневецьких був мандрівником та бібліофілом. За легендою, основні плани комплексу в 1731 розробив особисто Михайло-Сервацій. Князь поєднав італійську класику palazzo in fortezza та модні архітектурні стилі. Між старовинними бастіонами фортеці всього за десять років з'явився комплекс із палацом у стилі Версаля: П-подібна будівля, внутрішній двір, тераси з видом на річку, дзеркальна галерея, власний театр, помпезна в'їзна арка в античному стилі. Відповідав за будівництво палацу та комплексу монастиря кармелітів на протилежному березі річки французький архітектор Якуб Бланже Депре.

Малий Версаль князя Михайла-Сервація на Волині

Змішання тосканського стилю, бароко та класицизму наділило палац Вишневецьких трикутним фронтоном з ліпниною над парадним входом, рядами колон на фасаді, парадними сходами та анфіладами кімнат з колекціями витворів мистецтва.

Більшість комплексу мають два поверхи, які з'єднуються широкими сходами. У центральному ризаліті облаштовано третій поверх. Грошей на облаштування княжої резиденції не шкодували. У палаці понад сто кімнат, які називали за кольором шпалер з китайського шовку з ручною вишивкою золотом і шовком. Колони та меблі з рідкісних порід дерева, мармур, паркет з інкрустацією – кожен міліметр простору підкреслював велич княжого роду.

Замок князя Корибута

Волинський замок Вишневецьких увійшов до історії кераміки. Дах був покритий керамічними плитками небесно-блакитного кольору. Весь перший поверх та парадна частина другого було викладено голландською плиткою. Рішення для тих часів у світовому інтер'єрному дизайні унікальне: 45 тисяч плиток й жодного візерунка, що повторюється.

Легенди Вишнівецького замку. Камін графа Форгача. Повстання Ференца II Ракоці розкидало його сподвижників по світу. До самої смерті о 1730 року у стінах Вишневецького замку проживав угорський граф Форгач; його ім'ям названо один із салонів. Чорний мармуровий камін – подарунок від родичів графа, знак подяки за гостинність та допомогу.

Колекції резиденції Вишневецьких та Мнішеків

Михайло Серватій зібрав величезну колекцію живопису, скульптур, старовинних книг та незвичайних артефактів. Кількість картин затьмарює уяву: стіни були щільно обвішані полотнами, частину картин використовували замість дверей у шафах.

Колекції резиденції Вишневецьких та Мнішеків

Дивувала гостей князівська колекція зброї та лицарських обладунків. Власники резиденції не забували про оборону palazzo in fortezza: на озброєнні гарнізону було 8 гармат, карабіни, палаші, рапіри.

На початку XVIII століття чоловіча лінія роду Вишневецьких припинилася. Внучка Михайла-Серватія вийшла заміж за Яна Кароля Мнішека. Відтоді колекцію резиденції поповнювали покоління одного з найбагатших польських родів. Гольбейн, Ватто, Ван Дейк, Каналетто – твори, про які мріє будь-який музей.

Серед скарбів Мнішеків був сімейний архів, колекції скла, порцеляни, годинників, китайських ліхтариків, карет. В одному із залів відвідувачі могли побачити величезну картину Хотинської битви 1673 року. У наші дні більшість колекції втрачено або зберігається в колекціях європейських музеїв та приватних зібраннях.

У 1750 році був складений реєстр рухомого майна Мнішека, в якому записані бібліотечні фонди палацу у Вишневці: понад 1400 томів, у тому числі 273 книги латиною та 182 книги польською мовою. Збереглися ескізи та фотографії інтер'єрів палацу: пишність оздоблення гідна королів.

Колекції резиденції Вишневецьких та Мнішеків

Парковий комплекс палацу Вишневецьких

Невгамовний Людовік XIV прищепив аристократії любов до прогулянок у приватних парках. Як і належить Версалю, біля палацу Вишневецьких за спеціальними планами створили розкішний парк у строгому французькому стилі: рівні лінії, павільйони для відпочинку, партери, фонтан.

Легенди Вишнівецького замку. Марина Мнішек. Туристам часто розповідають легенду (яку будь-який історик легко оспорить через помилки у хронології), що в одній із альтанок парку відбулася зустріч авантюриста Димитрія Самозванця та амбітної Марини Мнішек. Більш правдивою здається версія освячення заручин між злощасним царем і царицею у стінах Вознесенської церкви.

Парковий комплекс палацу Вишневецьких

Наприкінці XVIII уподобання власників резиденції змінилися. За рекомендацією княгині Любомирської запросили ірландського ландшафтного архітектора Діонісія Макклера. Автор знаменитого парку «Палестина» у Дубно перетворив оточення Вишневецького замку на казковий пейзажний парк. Сотні рослин виглядали на схилах абсолютно природно, з полян та липових алей відкривалися чудові краєвиди на правий берег Горині. Зараз під час прогулянки парком можна побачити близько 370 дерев, які були посаджені за проектами Маклера.

Занепад та відродження Вишневецького замку

У середині ХІХ століття Вишнівець втратив статус князівської резиденції. Мнішеки продали комплекс князівні Абамелек, вона перепродала далі. Загалом за півстоліття Вишнівецький замок дев'ять разів міняв власників. На початку ХХ століття реконструкцією палацу займався автор Будинку із Химерами архітектор Владислав Городецький. До початку Другої світової війни власники дотримувалися британської традиції відкритого доступу відвідувачів: можна було прогулятися парком та залами.

Вишневецький замок пам'ятає засідання штабу Симона Петлюри, жахи німецького гестапо, учнів ПТУ та робітників галантерейної фабрики. Сильно постраждав палац після того, як воїни УПА атакували гестапо та підпалили будівлю.

Волинський Версаль Вишнівця

Наразі палац переживає реконструкцію: відновили сходи та Дзеркальну Галерею, частину залів займають музейні експозиції, з верхньої тераси відкривається гарний краєвид на парк. Настав час побачити самим гордість родів Вишневецьких та Мнішеків – Волинський Версаль Вишнівця.