Це місто для багатьох українських туристів асоціюється виключно з транзитним проїздом до Шацьких озер чи до Польщі через прикордонний пункт «Ягодин». Старовинне місто Ковель за 75 кілометрів на північ від Луцька рідко потрапляє до топових туристичних напрямків Волині. Тим ціннішим для мандрівників є досвід знайомства зі скромним та гостинним Ковелем.
- 1. Як дістатися до Ковеля
- 2. Ковельська легенда про королеву Бону
- 3. Пішохідна прогулянка центральною частиною Ковеля
- 4. Унікальний стріт-арт на вулицях Ковеля
Як дістатися до Ковеля
Ще у середині 19 століття місто стало важливим залізничним вузлом Волині. Поруч з вокзалом туристів зустрічає паровоз-пам'ятник Су 253-25. У середині минулого століття ця модель паровоза була визнана найпотужнішою у світі для пасажирських перевезень. Ковельський Су 253-25 самостійно в'їхав на постамент у 1984 році.
Сьогодні у Ковелі на 20-25 хвилин зупиняються міжнародні потяги, які сполучають Варшаву та Київ, Хелм та Дніпро, Київ, Харків. Поїздом легко дістатися до Ковеля з Ужгорода, Одеси, Львова, Запоріжжя.
За 50 метрів від вокзалу розташована автостанція, обов'язкова зупинка на маршрутах від Шацьких озер до Луцька та Рівного. Через міст на річці Тур'я у південній частині Ковеля проходить траса М 07 Київ-Ковель-Ягодин, яку водії часто називають просто «Варшавкою».
Ковельська легенда про королеву Бону
На берегах річки Тур'я в оточенні волинських лісів люди влаштувалися в давнину. До початку 16 століття на острові для захисту торговельних шляхів та збору будинку було збудовано замок з потужними стінами та вежами. Контури веж та підкова як символ достатку та щастя збереглися в історичному Ковельському гербі. Проте статусу міста Ковель не мав. Поки що не з'явилася королева Бона.
Легендарна польська королева, нащадок величного роду Сфорца, після заміжжя вирушила оглядати подаровані королем Сигізмундом І волинські володіння. Під час мандрівки на королівський кортеж напали грабіжники. За легендою, врятували юну королеву місцеві жителі, упорядкували карету в місцевій кузні, заспокоїли і забезпечили безпеку. На подяку королева Бона попросила дарувати Ковелю Магдебурзьке право. Грамоту князь Василь Сангушко отримав у 1518 році. Двічі на рік місту було дозволено проводити ярмарки.
Пішохідна прогулянка центральною частиною Ковеля
Від автостанції та залізничного вокзалу знайомство з Ковелем варто почати з прогулянки пішохідним бульваром Лесі Українки з магазинами та кафе. При вході до парку Лесі Українки встановлено значний пам'ятний знак борцям за свободу України: рука тримає меч із тризубом на рукоятці.
Поблизу у парку легко знайти улюблену пам'ятку мешканців Ковеля: бронзовий монумент Лесі Українки з цитатою «Найрідніший край для мене – Волинь». Знаменитою землячкою у Ковелі щиро пишаються. Літературно-меморіальний музей поетеси знаходиться поблизу міста в селі Колодяжне. У стінах невеликого будиночку Леся Українка готувала до публікації першу збірку своїх поезій.
На тихій вулиці поряд із парком у будівлі колишньої синагоги працює історичний музей Ковеля. Якщо шукайте для натхнення та творчості старовинні волинські орнаменти вишивки та кераміки, варто заглянути. У колекції музею понад 200 вишитих рушників та зразків одягу волинян минулих століть; понад 250 предметів декоративно-ужиткового мистецтва: кераміка, різьблення по дереву, музичні інструменти.
Доходимо до вулиці Незалежності, повертаємо ліворуч і спокійним кроком за кілька хвилин доходимо до справжньої архітектурної перлини Ковеля: дерев'яного костелу Святої Анни. У всій Україні збереглося лише два дерев'яні костели. Цей храм збудований 1771 року, але не в Ковелі, у селі Вишеньки, невеликому селі поблизу Луцька. Перевезли дерев'яний костел до Ковель та відреставрували у 1991-94 роках. Сьогодні костел Святої Анни – чинний римо-католицький храм під опікою ченців-францисканців із Кракова.
Поблизу входу на міський цвинтар стоїть симпатична Свято-Михайлівська церква, що побудована у 1910 році з елементами давньоруської та ренесансної архітектури. Поруч із церквою невелика каплиця із синім дахом, її звів на згадку про рано померлу доньку капітан Ковельського піхотного полку Степан Добровольський у 1903 році.
Ковельський цвинтар дивом пережив дві світові війни та зберіг для майбутніх митців документальні підтвердження трагедії шекспірівського розмаху. Праворуч від входу місцеві жителі покажуть туристам могили Раїси та Володимира Шумовських та поручика Бориса Гловачевського. У 1904 році амбіційний батько дівчини відмовив у шлюбі закоханим Раїсі та Борису. Ковельські Ромео і Джульєтта пішли у засвіти: юнак застрелив кохану та загинув сам. Нещасні молоді були поховані поруч, але на цьому ковельська трагедія на закінчилась. Через кілька тижнів брат дівчини та друг поручика Володимир не витримав горя і застрелився біля їхніх могил. Так у Ковелі з'явився найсумніший міський меморіал.
Проходимо через цвинтар, виходимо на вулицю Грушевського й повертаємо праворуч. Через кілька кварталів будинки центральної частини міста розступаються, відкривається широкий простір місцевого парку. У центрі – одна з найвищих у світі статуй Тараса Шевченка; висота монумента біліша за 7 метрів.
Щоб побачити красу водосховища Ковельського, радимо прогулятися парком до мосту. На протилежному березі можна влаштувати пікнік на охайній набережній. Знайти цікаві Ковельські архітектурні пам'ятники допоможе спеціальна туристична карта, опублікована на офіційному сайті Ковельської міської ради.
Унікальний стріт-арт на вулицях Ковеля
В Ковельському історичному центрі збереглися унікальні зразки архітектури XIX століття в стилі модерн і неоромантизм. Новими туристичними магнітами Ковеля стали фотозони місцевих магазинів та неймовірні мурали творчого дуету художниць Світлани Солодун та Оксани Цюп'яшук. На стіні дитячої бібліотеки привертає увагу мурал «Дівчинка та книги». На бульварі Лесі Українки художниці відтворили у кольорі історичну фотографію трьох українських поетес.
Унікальні розписи художниць разом із місцевими мешканцями прикрасили стіни Ковельських бомбосховищ. Стіну одного з міських підприємств все радянської символіки тепер прикрашає мурал, присвячений історії та сучасності ковельської залізниці.
Продовжують традицію муралів Аліна Ткачук та Ольга Грошовець – їх мурал із воїном ЗСУ, який прикриває мирний Ковель, розташований біля пішохідного мосту на вулиці Фабричній.
Невелике місто на перетині міжнародних транспортних шляхів гідне відвідин під час відпочинку на Волині. Варто залишитись у Ковелі на кілька днів, погуляти тихими вулицями, поласувати місцевими смаколиками, повеселитись у нічному клубі. Радимо знайти час, щоб воб відвідати цікаві локації поблизу: величезне поле топінабуру, які місцеві фермери вирощують як приклад нових агрокультур Волині, місцеві рибальські господарства, мальовничий парк дикої природи біля водосховища Мощена, цікавий для діточок та дорослих туристів еко-парк Аміла із фермою благородних оленів в селі Радовичі.