Цікаво зібрати у волинському лісі білі гриби, соковиту суницю, клюкву та ожину. Але варто бути обережними: на величезній території Волині зберігся прадавній ліс зі справжніми хащами, ярами, болотами. Це не міський парк, тут легко заблукати всього за кілька хвилин, зустріти отруйну змію або опинитися в епіцентрі лісової пожежі. Щоби не потрапити в халепу у волинських лісах, використовуйте рекомендації рятувальників та лісників.
- 1. Не панікувати: перше правило виживання у лісах Волині
- 2. Як орієнтуватися у лісах Волині
- 3. Як повідомити про проблему та викликати допомогу у лісах Волині
- 4. Що робити, якщо загубилися у волинському лісі
- 5. Що робити під час лісової пожежі на Волині
- 6. Що робити у волинському лісі, якщо вкусила змія
- 7. Що робити, якщо у лісі вкусив кліщ
- 8. Волинські ліси: загальні рекомендації для туристів із міста
Не панікувати: перше правило виживання у лісах Волині
Незалежно від ситуації необхідно зберегти здатність мислити логічно. Важливо: а) зупинитися; б) заспокоїтися.
Існують ефективні експрес техніки боротьби з панічними атаками. Більшість ґрунтується на позитивному впливі вуглекислого газу на швидке зниження тривожності.
- Дихати животом, кожен вдих коротший за видих.
- Дихайте в пакет; цей метод часто показують в американських бойовиках.
- Дихати за квадратом. Уявити квадрат, при вдиху віртуально пройти по верхній горизонталі квадрата ліворуч, дорахувати до чотирьох. Потім затримка дихання, спускаємося правою горизонталлю вниз. Видихаємо на нижній горизонталі квадрата і знову затримка дихання. Повторити кілька разів.
Заспокоїлися? Настав час оцінити обстановку, визначити рівень загрози та оптимальні шляхи вирішення проблеми.
Як орієнтуватися у лісах Волині
GPS-навігація працює виключно у місцях доступу сигналу мобільного оператора. Якщо навігатора немає, знайдіть орієнтир: високе дерево, водоймище, просіку. Спробуйте прислухатися: звук автомобіля чи поїзда чути у лісі на відстані до 10 км.
Працює знайоме зі школи правило орієнтування у лісі без компасу: мохи та лишайники, сира кора у дерев переважно на північній стороні. Вночі – Полярна зірка.
Порада волинських лісників – знайти для орієнтування квартальний стовпчик лісництва. Це дерев'яний стовп із біло-зеленими смугами та унікальним номерним знаком. Правила нумерації квартальних стовпчиків: із північного заходу на південний схід. Додатковим орієнтиром можуть бути дільничні стовпи у місцях планової санітарної вирубки лісу.
Як повідомити про проблему та викликати допомогу у лісах Волині
Смартфон. Виклик служб 112, 101, 102 працює навіть без сім-карти.
Звуковий сигнал. Голос і стукіт гілки по дереву добре чути на великій відстані.
Візуальний сигнал. Сигнальне багаття розводять виключно на відкритих місцях. Для кращої видимості необхідно врахувати погодні умови:
- у сонячний день на великій відстані видно білий дим; використовуйте для багаття зелені гілки, сирий мох та траву.
- у похмурий день потрібний темний дим; ідеально – стара гума; підходить сухе дерево та мох.
Не пересуватися лісом у темний час доби. Влаштувати привал, організувати місце для відпочинку із захистом від сирої землі та дощу. Навіть невеличке багаття відлякує диких тварин. Якщо викликали допомогу та повідомили про місцезнаходження, залишайтеся на місці до прибуття рятувальників.
Що робити, якщо загубилися у волинському лісі
Шукати будь-які сліди людини: стежки, дороги, просіки, ЛЄП, слід протекторів спецтехніки та автомобілів. Дотримуватись «правила річки»: рух вниз за течією струмка неминуче призведе до річки. Де річка, там й люди поблизу.
Намітити маршрут від одного орієнтиру до наступного, це допоможе уникнути «фокусу правої ноги» та ризику кружляти лісом. Пересуватися найкоротшим безпечним шляхом, в обхід боліт.
Що робити під час лісової пожежі на Волині
У густому сухому лісі пожежа поширюється дуже швидко. Не можна бігти у протилежний від вогню бік – саме там головна потенційна небезпека. Постарайтеся пересуватися вздовж краю згарища у протилежний напрям вітру. Виходити із зони поблизу пожежі потрібно максимально швидко, напрямок руху перпендикулярний до смуги полум'я.
Найбезпечніше місце під час лісової пожежі на Волині – невеликий острівець на озері чи річці. Для захисту від відкритого полум'я підходить будь-яка водойма або відкрита місцевість без високих дерев, очерету, торфовищ. У водоймищі з великою кількістю водоростей намагайтеся перебувати на поверхні води й не робіть різких рухів.
Для захисту від чадного диму використовуйте вологу тканину. Небезпечні речовини в повітрі піднімаються нагору, найчистіше повітря на рівні 40-50 см від землі. Для мінімізації ризику опіків необхідно зняти пластикові та металеві предмети, синтетичний одяг з поліефірних волокон.
Найнебезпечніше місце пожежі – торфовища, на які така багата Волинь. Дим від торфовищ дуже токсичний, стелиться по землі. У таких місцях перед кожним кроком перевіряйте палицею ґрунт на щільність: торф вигорає під землею на глибині до 1,5 метрів і утворює підступні порожнечі.
Що робити у волинському лісі, якщо вкусила змія
У болотах та лісах Волині мешкають неотруйні полози, вужики, мідянки та схожі на змію ящірки без ніг – веретільниці (на фото ящірки зі Рівненського природного заповідника). У разі укусу неотруйного плазуна необхідно просто обробити рану: антисептик і чиста пов'язка.
Головну небезпеку становить укус гадюки. Дізнатися отруйного плазуна легко по характерній зигзагоподібній смузі на спині. Після укусу залишаються два сліди від зубів, з'являється біль.
Що потрібно і не можна робити при укусі гадюки:
- Мінімум рухів. Чим більше рухаєтеся, тим швидше кров розносить отруту по тілу.
- Не розтинати рану! Є ризик пошкодження судин та м'язової тканини.
- Не використовувати турнікет! Порушується артеріальний тиск, некроз тканин посилюється. Замість турнікета використовують тугу пов'язку трохи вище за місце укусу змії. Необхідно, щоб між пов'язкою та шкірою проходив рівно один палець: так перекривається лімфатичний і венозний відтік, отрута поширюється повільніше.
- Видалити з рани отруту за допомогою шприца (вакуумний метод), для очищення рани потрібно 15-20 хвилин. Крайній метод - відсмоктувати отруту з рани. Важливо відразу випльовувати рідину, щоб випадково отрута не потрапила в мікротріщини ясен. Якщо проковтнули отруту випадково – не страшно. Зміїна отрута – білкова сполука, при попаданні в шлунок миттєво руйнується шлунковим соком та ферментами.
Що робити, якщо у лісі вкусив кліщ
Зона ризику – трава та чагарники заввишки до метра. Краще не чіпати кліща до повернення додому або прибуття рятувальників. Видалення кліща у лісі без пінцету чи міцної нитки може призвести до розриву комахи, ризик інфікування зростає.
Не заливайте кліща маслом та іншою рідиною: комаха задихнеться, але до цього рефлекторно відригне; вміст шлунку кліща опиниться у рані разом з усіма небезпечними сполуками. Після видалення кліща варто передати на аналіз; випадки вірусного енцефаліту після укусу кліща на Волині зафіксовано.
Волинські ліси: загальні рекомендації для туристів із міста
Перед збиранням грибів, лісовою прогулянкою або пейзажною фотосесією повідомте рідним чи друзям про точку виходу в ліс та маршрут.
Для прогулянок лісом вибирайте марковані маршрути національних природних заповідників та заказників Волині:
- під ногами міцний ґрунт; стежки в лісі облаштовані далеко від небезпечних торфовищ та болотистої місцевості;
- немає густого чагарнику, легко орієнтуватися.
Навіть для короткої прогулянки лісом необхідно підібрати особливий комплект одягу:
- взуття міцно фіксує стопу, підошва не ковзає;
- довгі рукави та штани захищають від подряпин та комах;
- футболка із мембранної тканини швидко відводить вологу, забезпечує теплоізоляцію;
- штани з міцної бавовняної тканини;
- панама, кепка, бандана – все, що можна прикрити голову;
- другий шар одягу обов'язковий – влітку водонепроникна куртка з капюшоном та дощовик;
- кольори одягу вибирайте яскраві, щоби не злитися з лісом.
Що мати з собою для короткої прогулянки волинськими лісами:
- компактний рюкзак із водонепроникної тканини;
- смартфон з повною зарядкою та картою місцевості, що працює офлайн;
- сірники, ніж, ліхтарик, тонка міцна мотузка;
- питна вода від 0,75 л, енергетичні батончики в упаковці;
- міні-аптечка з антисептиком, бинтом, пластиром, знеболюючим, спазмолітиком.
Корисна для лісових прогулянок, збирання грибів та ягід трекінгова палиця з регулюванням довжини; вона знижує навантаження на хребет. Якщо спеціального спорядження немає, відразу при вході в ліс знайдіть довгу міцну палицю. За допомогою палиці перевіряйте міцність ґрунту під ногами, розсовуйте траву та чагарники. Мандруйте лісами Волині безпечно.