Саме в Радивилові в 1568 «для доброї науки» був переписаний ченцями «Апостол» Франциска Скорини. Про це скромне волинське містечко з непростою історією згадували у листуванні Оноре де Бальзак, Ференц Ліст та Леся Українка. Про куплене на раздивилівській митниці чудодійне мило згадував гоголівський Чичиков. Радивилів – невелике місто Рівненської області, на яке рідко звертають увагу туристи. Розповідаємо докладно про приховану перлину Волині.
- 1. Княже місто
- 2. Берестецька трагедія
- 3. Перенятинські вали
- 4. Радзивилівська митниця
- 5. Єврейська громада Радзивілова
- 6. Радивилів сьогодні: що можна побачити в місті
- 7. Як дістатися туристам до Радивилова на Волині
Княже місто
У першій згадці про місто використано сучасну назву – Радивілов. Однак у XVI-XIX століттях назва міста міцно перепліталася з легендарним польським княжим родом Радзивіллів. Саме Радзивіли першими здобули князівський титул Священної Римської імперії, прославилися талановитими стратегами, політиками, воїнами, красунями. Амбіції Радзивілів яскраво відбиває девіз роду Bóg nam radzi. Назвати Бога порадником, минаючи церковних і світських володарів – неймовірна зухвалість навіть у наші часи.
У документах Луцького замку збереглися записи про міський маєток великого канцлера та воєводи Миколи Христофора Радзивіла «Чорного». У середині XVI століття власник Радзивілова та прихильник кальвінізму чимало сприяв створенню Острозької академії та друкарської майстерні Івана Федорова.
Предмети побуту, зразки традиційного одягу місцевих мешканців, архівні матеріали представлені в історичному музеї Радівілова на вулиці Кременецькій.
Берестецька трагедія
За 15 хвилин їзди на північ від Радивілова біля села Пляшева розташований національний культурний заповідник «Поле Берестецької битви». У літній битві 1651 року було все: спроба затопити козацький табір, зрада, паніка, демонстративно порвана грамота, зірваний переговори про перемир'я, втеча татарського війська, полон Богдана Хмельницького, героїчний опір козаків та загибель сотень українських воїнів.
На основі численних археологічних розкопок на місці Берестецької битви місця найстрашніших боїв та військових поховань точно локалізовано. Центром історико-меморіального заповідника є унікальний храмовий комплекс:
- Підземна церква Святої Параскеви П'ятниці. Біля стін та у величезній цегляній колоні по центру крипти лежать нечисленні кістки загиблих у битві.
- Унікальна церква-пам'ятка Святого Георгія у стилі українського бароко. Форма арки – єдиний випадок у світовій архітектурі для храмових комплексів. Крім класичного іконостасу під куполом є літній відкритий іконостас.
- Церква святих Бориса та Гліба.
Підземним тунелем можна перейти від усипальниці головного храмово-меморіального комплексу до центрального нефу пам'ятки дерев'яної архітектури XVII століття - церкви Святого Михайла. За легендою, перед цим різьбленим дерев'яним іконостасом молився Богдан Хмельницький перед битвами. Під час будівництва центральної частини історико-меморіального комплексу о 1912 році дерев’яну Михайлівську церкву дбайливо перенесли із села Острів но нове місце.
Історико-меморіальний заповідник поблизу Радивилова включає ще кілька пам'ятних місць:
- озеро Козакова Яма та острів Гайок, які історики безпосередньо пов'язують із подвигом трьохсот козаків та описаними у літописах подвигами воїнів;
- урочище Монастирщина, в якому зберігся старовинний козацький цвинтар із характерними кам'яними хрестами;
- місця ставок кримського хана та Богдана Хмельницького.
Щороку о дев'ятій п'ятниці після Великодня тисячі паломників, туристів та місцевих жителів приїжджають на поле Берестецької битви згадати загиблих.
Перенятинські вали
Поблизу Радивилова біля села Перенятин збереглися залишки фортифікаційних споруд середньовіччя – прямокутник з валами 180 на 140 метрів. Масивні земляні вали заввишки до п'яти метрів, глибоки рів по периметру, що заповнювався водою, залишки бастіонів – безмовні свідки професійної організації оборони старовинного містечка від численних загарбників усіх мастей.
Радзивилівська митниця
Третій розділ Польщі розсік Волинь якраз у районі Радзивілова та Бродів. 120 років у місті працювала легендарна радзивілівська митниця. Контроль чиновників за імпортом та експортом між двома амбітними імперіями XVIII-XIX століть час від часу трясли скандали та історії про контрабанду.
Єврейська громада Радзивілова
У середині XIX століття активна міжнародна торгівля Радзивілова та жорстка позиція влади щодо місць розселення суттєво збільшила єврейську громаду міста. Торговці та фабриканти створювали нові робочі місця, у місті з'явились промислові підприємства та залізнична станція. Після німецької окупації у 1942 р. близько трьох тисяч євреїв Радзівілова були розстріляні на східній околиці міста.
Радивилів сьогодні: що можна побачити в місті
У центрі міста експерти урбаністики милуються коктейлем архітектурних стилів XIX-XXI століть. Найцікавіші пам'ятки сучасного Радивилова розташовані поблизу річки з незвичайною для Волині назва Слонівка. Влітку приємно відпочити на березі міського озера.
Можна помилуватися тихою красою біло-синього храму Олександра Невського, який був побудований державним коштом у середині XIX століття. Або заглянути до храму Вознесіння Господнього – сучасну реконструкцію старовинного костелу з дзвіницею-барабаном на даху у візантійському стилі.
Головним туристичним магнітом Радивилова у наші дні став етнопарк Людомирія:
- скансен з історичними садибами мешканців Волині та Гуцульщини;
- ультрасучасний воркшоп – простір для майстер-класів, презентацій та арт-проектів;
- акваферма з розведення самої містичної риби Волині – сома;
- музей автентичного костюма з реконструкціями традиційного вбрання мешканців Волині.
- ткацька майстерня – мікс музею та діюча майстерня з виготовлення тканин з традиційними волинськими орнаментами;
- ресторанчик – аустерія зі стравами давньо волинської кухні.
Для туристів етнопарк Людомирія проводить півторагодинні екскурсії з фотосесіями та майстер-класами.
Як дістатися туристам до Радивилова на Волині
Містечко розташоване біля найдовшої європейської траси Е40, українська траса М06 «Київ-Чоп». Об'їзна автомагістраль для великогабаритного автотранспорту відкрита у 2002 році. Радивилів розташований приблизно на однаковій відстані від чотирьох обласних центрів: Рівне, Луцьк, Тернопіль, Львів№ час у дорозі 1,5-2 години. На реконструйованій залізничній станції Радивилів зупиняються потяги Харків – Ужгород та Ковель-Ужгород.