Казкові фотографії рожевої води та соляних сталагмітів на тлі ясного неба не створено штучним інтелектом й не знято на екзотичних островах Індійського океану. Це Україна, Північне Причорномор'я, лиман Куяльник у привітній курортній Одесі. Безтурботне літнє рожеве диво приваблює сотні інстаблогерів, фотографів, художників, романтиків та рекламників.
- 1. Чим відомий лиман Куяльник
- 2. Українське Мертве море
- 3. Загальнодоступний бальнеокурорт
- 4. Чому вода в Куяльнику стає рожевою
- 5. Коли можна помилуватися рожевим Куяльником
- 6. Чорно-білий Куяльник
- 7. Як дістатися до лиману Куяльник
- 8. Як купатися у Куяльнику
Чим відомий лиман Куяльник
Устя річки Великий Куяльник за три кілометри від Одеської затоки перетворюється на лиман завдовжки 28 км і завширшки до 3 км. Це не морська затока, а саме лиман – природна формація, що відокремлена від моря широким піщаним пересипом з XIV століття.
Офіційно Куяльницький лиман – найнижча точка України, глибина -5 метрів від рівня моря. Від пересихання лиман рятують системою штучних морських тунелів. Щоб концентрація солі не ставала критичною, запускають морську воду в Куяльник рідко, виключно взимку.
Українське Мертве море
Найсолоніше у світі озеро – Мертве море, концентрація солей в одному літрі від 280 до 330 г/л. В умовах глобального потепління лише за 150 років концентрація солі у Куяльнику підвищилася від 29 до 300 г/л.
На відміну від фактично позбавленого органічного середовища Мертвого моря, лиман Куяльник – унікальна біосистема з колоніями бактерій, мікроорганізмів, рачків артемія, власною флорою та фауною. Взимку солона вода не замерзає, лиман стає тимчасовим місцем проживання колоній перелітних птахів.
Біосередовище формує знамениті сульфідно-мулові грязі Куяльника з природними антибіотиками, протизапальними елементами, біологічно активними речовинами та біогенними стимуляторами.
Концентрований розсіл утворює соляні відкладення, які після випаровування вологи перетворюються на рапу та морську сіль високої мінералізації.
Загальнодоступний бальнеокурорт
Унікальний мінеральний склад бруду Куяльника: 21 макро- та мікроелемент, високий вміст натрію, йоду, хлору, міді, марганцю, брому, кобальту. Насичене мікроелементами повітря над лиманом: мікс вуглекислого газу, кисню, метану та сірководню. Все у лимані Куяльника має цілющий ефект: вода, бруду, сіль, повітря.
Один із найстаріших бальнеологічних курортів України Куяльник спеціалізується на лікуванні хвороб опорно-рухового апарату, серцево-судинної системи, шкірних захворювань. Вхід на пляж безкоштовний, у басейн із рапою санаторію продають квитки для всіх бажаючих.
Чому вода в Куяльнику стає рожевою
У спеку з поверхні лиману активно випаровується волога, концентрація солі стає сприятливим середовищем для бурхливого розмноження колонії бактерій Dunaliella salina. Щоб захиститися від агресивного солоного середовища та ультрафіолету, бактерії активно виробляють бета-каротин та гліцерол. Чим вище вміст каротину на мілководді воді, тим інтенсивніше рожевий відтінок; іноді він стає кораловим й навіть пурпурним.
Особливо ефектно виглядають фотографії рожевого Куяльника з висоти пташиного польоту; соляні мілини біля рожевої води; вкриті кристалами білої солі залишки причалів та баркасів на тлі води морквяного відтінку.
Рожевий лиман здається штучно забарвленим токсичним середовищем, але це не так. Одноклітинні водорості Dunaliella salina – природний антиоксидант, фармацевти та косметологи використовують препарати на основі дуналієнели солоноводної для регенерації та омолодження шкіри.
Коли можна помилуватися рожевим Куяльником
Природа не має точного графіка, психоделічна фантасмагорія Куяльника у всій красі з'являється не щороку. Найчастіше лиман стає рожевим у серпні після десяти-п'ятнадцяти безхмарних днів. Іноді посуха та літні температурні рекорди здатні перетворити Куяльник на рожеве диво у середині липня.
Чорно-білий Куяльник
В Інтернеті чимало чорно-білих світлин Куяльника. Це не фотофільтри. Такий оптичний ефект із повним спектром ахроматичної біло-сіро-чорної гами з’являється у хмарну погоду із сильною грозою.
Як дістатися до лиману Куяльник
Південна частина лиману входить до межі Одеси, на машині легко доїхати Об'їздною дорогою. Найближча зупинка муніципального транспорту – автобус №81 та маршрутка №6. Приблизно 20 хвилин пішки до берега лиману йти від зупинок багаточисленних автобусів та маршруток, які з'єднують центр Одеси з мікрорайоном Котовського (маршрутка 242 проїжджає залізничний вокзал та Привоз, інтервал 4 хвилини).
Як купатися у Куяльнику
Доступ до лиману відкритий для всіх, мешканці Одеси та туристи приїжджають до лиману за безкоштовними цілющими бальнеопроцедурами. Купатися довго у Куяльнику неможливо: надто висока концентрація солі викликає відчуття печіння. Особливо болісно занурення у солону воду за наявності на шкірі порізів чи ран. Категорично не можна допускати попадання розсолу у вічі.
Максимальна глибина Куяльника не перевищує 1 метр, відпочиваючі в основному вибирають місця глибиною до 50 см: знизу 20-25 см. цілющого бруду, вище за шар солоної води. Дітям достатньо 10 хвилин, дорослим до 40-50 хвилин. Після природної грязьової ванни потрібно очистити шкіру прісною водою. За три кілометри від Куяльника на березі Чорного моря розташований найдовший пляж Одеси Лузанівка з непоганою пляжною інфраструктурою.