Село Рокині — унікальний скансен на Волині

Село Рокині — унікальний скансен на Волині

У селі Рокині Волинської області за якихось десять кілометрів від Луцька посеред мальовничих волинських пейзажів затишно розташувався Музей історії сільського господарства Волині — скансен. У тих, хто вперше сюди приїжджає, враження, що він в гостях у бабусі. Дерев'яний млин, акуратні білі мазанки, хлів, курник і колодязь. На луках пасуться вівці, інша живність. По дворах розгулюють гуси. Є і плетений тин з перелазом. Такі перелази в огорожах наші предки влаштовували як перешкоду для домашньої худоби.

А яка тут атмосфера. Біоенергетики кажуть, що це третє місце в Україні, де настільки потужно відчувається позитивна енергія космосу. Перші два— це Кам'яна могила і Десятинна церква. Але не тільки цим славиться волинський скансен.

Музей постійної дії

Музей постійної дії, Село Рокині на Волині, зображення 1

У Рокині немає експонатів за склом і екскурсоводів — замість них люди в національних костюмах. Вони колють дрова, топлять печі, печуть пироги, стежать за живністю. Все це заради того, щоб наживо познайомити відвідувачів з побутом і традиціями українського села кінця XIX століття.

Музей під відкритим небом в Рокині — єдиний в Україні, де постійно відбувається якась дія. Цим він і відрізняється від скансенів у Києві, Переяславі-Хмельницькому та у Львові.

Експонати родом з XIX століття

Музей постійної дії, Село Рокині на Волині, зображення 2

Кожна садиба на території, кожне знаряддя землеробства та побуту у дворі — все тут справжнє, зібране по навколишніх волинських селах і дбайливо привезене в Рокині. Організаторам вдалося повністю відтворити атмосферу українського села позаминулого століття.

Ще одна унікальна пам'ятка давнини — будинок 1804 року. Він стояв у селі острові Шацького району. Там його і знайшов організатор музею Олександр Середюк, своїми силами організував доставку, реставрацію та установку в скансені.

Дерев'яний вітряк в позаминулому столітті молов зерно в селі Четвертня Волинської області. Його висота 13 метрів, розмах лопатей — 18,5 метрів, продуктивність — 200 кг на годину. У березні 1989 року млин відреставрували і передали до музею сільського господарства.

Є тут і своя кузня. Раніше вона працювала в селі Гута Лісівська, а в червні 1990 року її перевезли в скансен. Типові волинські садиби раніше стояли в смт Березовичі, Теклине і Комарове, а зараз утворюють вулицю в скансені — таку ж, як у старих волинських селах.

Яке українське село без церкви? Є вона і в Рокині. Це не зовсім церква — дерев'яна каплиця, яку збудували за кресленнями каплиці в селі Жадень Рівненської області. Вона діюча: можна хрестити дитину, освятити паски на Великдень.

Три в одному

Музей постійної дії, Село Рокині на Волині, зображення 3

Рокинівський музей історії сільського господарства Волині заснований у 1979 році. Історик і краєзнавець Олександр Середюк доклав чимало зусиль для цього. З моменту відкриття і до середини 2021 року він беззмінно керував унікальним закладом.

Більше 30 років Середюк збирав унікальні реліквії волинської минувшини для музею. Десятки експонатів краєзнавець привіз з розкопок, подорожей, зустрічей зі старожилами Волинського краю.

Всі вони зайняли почесне місце в сучасному музеї. У Рокині не один музей, а три:

  • Центральна експозиція розповідає про різні періоди розвитку волинського села та сільського господарства. Вона займає 8 залів у місцевому будинку культури.
  • “Козацький зимівник” облаштований у 1989 році на території дендропарку. Це i є скансен просто неба.
  • Музей вітряних млинів у вітряку з'явився водночас з “Козацьким зимівником”.

Олександр Середюк прагнув відтворити в скансені сімейне і суспільне життя українців середини і кінця XIX століття, показати їх обряди. На території скансену влаштовували вечорниці, Різдвяний святвечір, Івана Купала, проводили обряд “Охризування” та iншi свята.

Відвідувачів катали на конях, вчили вишивати, ткати, косити траву, місити тісто і пекти хліб, робити іншу роботу по господарству. Людина ненадовго повертався до своїх витоків. А ще в музеї пригощали справжнім козацьким кулішем — улюбленою стравою предкiв. Подавали його в макітрах, бо макітри у козаків символізували єдність родини.

На бричці з вітерцем

Музей постійної дії, Село Рокині на Волині, зображення 4

Зараз скансен в Рокині переживає не найкращі часи: позначилися коронавірусні обмеження і недостатнє фінансування. Екскурсії потрібно попередньо забронювати за телефоном + 380 (99) 229 15 25.

Крім екскурсій тут можна:

  • постріляти з лука;
  • покататися з вітерцем в бричці;
  • влаштувати пікнік у козацькому курені;
  • покататися на конях;
  • посмакувати традиційними українськими стравами;
  • відсвяткувати день народження, весілля в національному стилі та інше свято;
  • побувати на майстер-класі з фехтування шаблями;
  • навчитися робити ляльки-мотанки;
  • освоїти гончарне ремесло.

Звичайно ж сюди приїжджають за енергією, духовним і фізичним зціленням. Кажуть, що в цьому дивовижному місці люди стають щасливішими.