Скарби та артефакти з водних глибин: підводні музеї України

Скарби та артефакти з водних глибин: підводні музеї України

Спочатку був художній фільм “Капітан Немо”, потім занурення і підводні зйомки команди Кусто. Наразi настав час підводних музеїв — перший з'явився на дні Карибського моря в 2006 році. З того часу музеї під водою відкриваються по всьому світу. В Україні вони теж є.

Одеський підводний музей

Одеський підводний музей

У глибоководний міський музей найзручніше потрапити з пляжу Ланжерон — унікальні експонати знаходяться в 300 метрах від берега на десятиметровій глибині. Засновник музею — офіцер МНС, досвідчений водолаз Сергій Зятиков. У 2012 році підводна експозиція відкрилася для бажаючих.

На морському дні встановлені античні амфори, старовинні якоря, литі ядра і протитанкові їжаки часів Кримської та Другої світової війни. Є тут і жартівливі експонати — унітаз неймовірних розмірів, старий комп'ютер, скульптури воєначальників і політиків — в цілому близько 30 речей.

Організатори кажуть, що новачки і досвідчені нирці занурюються під воду однаково часто. Найпопулярніший експонат — старий комп'ютер, з ним туристи фотографуються охоче, ніж з іншими скульптурами.

Одеський музей сезонний: восени драйвери піднімають з морських глибин експонати, очищають від твані і перевозять на зимівлю в сухі склади. У травні, коли вода в морі прогріється, музей відновлює роботу. Вхід для бажаючих вільний. Дайвери з місцевих клубів організовують екскурсії для груп. Спорядження можна взяти в оренду. Сертифікат для занурення не потрібен.

Малинський підводний музей

Малинський підводний музей

Підводний музей у місті Малин Житомирської області організували активісти DiveTime у серпні 2011 року. Експозиція знаходиться на дні затопленого кар'єру "Калюжа" на глибині 15 метрів. Організатори кажуть, що новачки, які жодного разу не занурювалися з аквалангом, легко здолають цю глибину.

Температура води в кар'єрі постійна увесь рік— 4-6 градусів. Видимість під водою змінюється: в січні-червні вона досягає 10-12 метрів, в інший час знижується до 2-4 метрів. Вхід в підводний музей вільний, але в супроводі інструктора з клубу драйверів.

Експонати, зібрані на дні кар'єра, музею подарували члени дайверських клубів. В експозиції представлені мотоцикл, компактна насосна станція, машина, дерев'яний човен, трансформаторна будка, царівна-жаба, ракета, гармата і макети підводних мін польського виробництва. Всю техніку дайвери перебрали, відчистити небезпечних для екології і здоров'я людей паливно мастильних матеріалів.

Кар'єр знаходиться в 110 км від Києва. Якщо їхати самостійно, то краще це робити на автомобілі по об'їзній дорозі Малина. Навесні і влітку з Житомира і Києва організовують групові виїзди в кар'єр із зануренням і оглядом підводної експозиції.

Новомиколаївський підводний музей

Новомиколаївський підводний музей

"Для своїх" — так місцеві дайвери називають музей в затопленому кар'єрі в селі Новомиколаївка Дніпропетровської області. Відстань від селища до обласного центру близько 40 км, доїхати можна на рейсовому автобусі. Занурення безкоштовне, але відвідувачі повинні впевнено володіти аквалангом, адже пірнати доведеться на глибину 10-48 метрів.

Парк затопленої техніки з'явився випадково, коли місцеві дайвери виявили на дні кар'єру "Жигулі". Автомобіль стояв на даху колесами вгору. Тоді й вирішили організувати експозицію техніки під водою. Керівник клубу підводного плавання Dir diving Андрій Воробйов згадав, як затоплювали другий експонат — старий "Запорожець".

“Зіштовхнули його з краю кар'єру — розраховували, що той приземлитися на підводний карниз. Біля карнизу чергував наш чоловік з камерою — знімав фільм про новий експонат, — розповів Андрій Воробйов. — "Запорожець" пролетів повз нас за секунду і зник у глибинах кар'єру. Ми його знайшли тільки через два роки — він ліг на глибину 43 метри".

За "Запорожцем" на дно вирушили автоцистерна, пивний кіоск, кабіна від КАМАЗа, мотоцикл. Двотонний розмальований автобус дайвери спускали на дно з буксиром і парашутом. У планах організаторів розширити експозицію, додавши до неї трамвай, тролейбус і літак. Але для початку потрібно знайти стару техніку і домовитися з підприємствами, на балансі яких вона значиться.

Перед затопленням з техніки виймають скло, сточують гострі краї, очищають кузов і механізми від мастила і пального. Тільки після цього її спускають на дно кар'єра на різну глибину. Деякі експонати вже обросли водоростями і стали затишним місцем для риб.

Новомиколаївський кар'єр — це не просто музей, а й ще парк для дайверів, де вони тренуються і відпочивають.

У планах — Хортиця

Хортиця в Запорізькій області

Ще один музей під водою може відкритися біля острова Хортиця в Запорізькій області. Археологи-підводники з Києва та Одеси вже обстежують дно Дніпра поблизу Хортиці. Їм потрібно знайти, зняти і описати старовинні кораблі, що затонули в цих місцях.

Два кораблі фахівці вже виявили. Одне транспортне судно довжиною 15 метрів з плоским дном знайшли на глибині 6 метрів. Воно затонуло імовірно в кінці 19-початку 20 століття, сильно зруйноване.

Друге знайдене судно —шлюпка з Дніпровської флотилії середини 18 століття. Її знайшли на глибині 7 метрів. Підводники впевнені, що ще одна шлюпка знаходиться на 3 метри нижче, а всього на дні навколо Хортиці затонуло близько десятка кораблів.

На поверхню їх піднімати не будуть. В уряді і науковому співтоваристві розглядають можливість створення підводного гідроархеологічного музею, щоб всі бажаючі побачили старовинні судна.