Хочете порадувати рідних, друзів та колег волинськими смаколиками? Розповідаємо, які гастрономічні сувеніри варто привезти на згадку про відпустку на Волині.
- 1. Волинський мед із борті
- 2. Волинська риба, копчена та сушена
- 3. Світязькі пончики
- 4. Смачні сувеніри з волинських лісів
Волинський мед із борті
За топомінікою Волині зрозуміло: дикий мед тут любили з давніх-давен. Назви Бортники, Бортниця, Бортнів, поширені прізвища Колодич та Бортник – сліди багатовікової традиції видобутку дикого меду, головної насолоди та консерванта середньовіччя.
Справжня борть – це великі дупла на деревах, що прикриті дерев'яними дошками. Для приваблення дикого рою волинські медяри укладали дупло гілками крушини та глиною. Дістатись до дупла на висоті 3-8 метрів непросто, тому згодом бортники почали влаштовувати пасіки на землі або на спеціальних помостах, до яких важко дістатися ведмедям. Замість збитих із дошки бджолиних вуликів – борті, колоди з дуба чи сосни.
Дикі бджоли Волині збирають нектар на лісових галявинах та в чагарниках чорниці, малини, ожини, аронії, бузини. Щоб не створювати конкуренцію агресивним бджолиним сім'ям, відстань між двома бортями може досягати 20 км,. Всього в Україні встановлено до 4000 бортей. На рік одна борть дає до 10 кг. смачнющого природного антибіотика та 1 кг воску.
Мед із борти видобувають методом пресування, тому він відрізняється особливим ароматом та консистенцією. Концентрація цінних речовин лісового меду вдвічі перевищує показники меду, здобутого у степових зонах.
Волинська риба, копчена та сушена
У краю річок та озер не використовують для розведення риби шкідливі харчові добавки та генну модифікацію. Щука, плотва, лящ, судак, лин, минь, сомики, товстолоб, окуні виростають у природних умовах, мають ніжний смак. Найдешевша рибка на Волині – сушена таранька та печені карасі. Не обов'язково купувати рибу на курортному ринку: у кожному прибережному селі місцеві жителі самі сушать, в'ялять і коптять невеликі партії улову.
До уваги туристів. На курортних ринках Шацьких озер часто продають копчених вугрів. Легендарні вугрі Світязя та Пулемецького озера – це залишок нащадків колонії мальків у 100 тисяч шт., що були випущені до озер місцевим рибзаводом у 1937 році. Промисловий вилов припинився наприкінці минулого століття. Наразі вугор в Україні внесений до Червоної книги, штраф за продаж або купівлю вугра до 3655 грн. Насправді на волинських ринках продають вугрів, які вирощені на фермах Польщі та Китаю. Заморожену рибу завозять до України і тут коптять. Відрізнити справжнього вугря зі Світязя від китайського просто: місцеві рибки різних розмірів, імпортні – стандартного.
Світязькі пончики
Цей волинський смаколик привезти до іншого регіону України не вийде: ніжні пончики з пляжів Світязя треба їсти одразу. Пишне тісто зроблено за особливими рецептами, справжні секрети приготування пухнастих смаколиків місцеві кулінари не видають. Начинка у ніжних пончиків будь-яка, від капусти, сосисок та шоколаду до вишні, ожини, малини та чорниці. 2024 року Світязький пончик внесений до списку нематеріальної спадщини Волинської області. Варто скуштувати, рекомендуємо.
Смачні сувеніри з волинських лісів
Непростий ландшафт Волині завжди ускладнював розвиток великої промисловості у регіоні, і це добре для екології. Тут збереглися у первозданному вигляді хвойні та букові ліси, дубові гаї, дикі чагарники. Волинські гриби та ягоди збирають у заповідних зонах далеко від жвавих трас та населених пунктів. Туристи охоче везуть додому у подарунок рідним та друзям ароматні дари волинських лісів.
Топ-5 смаколиків з волинського лісу:
Сушені капелюшки білих грибів з Волині.
Після висушування білі гриби не темніють, відвари виходять красиві та ароматні. Саме в капелюшках грибів найвища концентрація протеїну, рибофлавіну та лецитину. Перед приготуванням сушені гриби замочують у воді. Процес регідрації закінчується після кип'ятіння протягом 15-20 хвилин.
Сушені волинські чорниці.
Збирають лісову ягоду вручну у середині літа. Чорниця знижує рівень цукру в крові, має позитивний вплив на сітківку очей, потужну антиоксидантну та протипухлинну дію. Лікарі рекомендують використовувати настій із сушеної чорниці: 2-3 столові ложки ягід залити склянкою окропу та процідити через 2-3 години.
В'ялена та сушена волинська журавлина.
Лісовий делікатес із високим вмістом вітамінів С, Е та К позитивно впливає на згортання крові, нормалізує рівень імунного захисту. Волинський аналог ізюму перед сушінням замочують із цукровим сиропі, подають до чаю, використовують для приготування страв із м'яса та кондитерських виробів. Сушена журавлина – основа відварів та узварів з гарним кольором та приємною кислинкою.
Свіжа та сушена брусниця з Волині.
З урахуванням місцевих діалектів радимо туристам питати у місцевих жителів борівку чи борину. Ягоду збирають із серпня до заморозків. Брусниця довго зберігається, свіжозібрані лісові ягоди можна сміливо везти до Києва, Одеси чи Харкова. Свіжий сік волинської брусниці знижує тиск, відвари ефективні при подагрі, ниркових захворюваннях, діабеті.
Органічний чай.
Цілющі волинські збори включають лікарські трави, коріння, ягоди, кору дерев та чагарників. На території волинських заповідників не забороняють збирання цілющих трав – барвінку, аїру болотного, волошки, чистотілу, деревію, цикорію, татарника, валеріани.
Смачні сувеніри Волині наповнюють ароматами лісових грибів, трав та ягід міські квартири далеко від Шацьких озер, річок Горинь, Прип’ять, Стохід, Чортового болота та Цуманської пущі. Волинські смаколики не зберігаються роками, і це ще один привід запланувати на наступний рік нові туристичні маршрути Волині. Смачного!