На багатьох картах та у довідниках збереглась попередня назва міста – Новоград-Волинський. Звягель – місто з унікальною історією, приголомшливими пейзажами та фотолокаціями, особливо розслабленою атмосферою та тонким ароматом свіжого зефіру. Розповідаємо – чому варто вирушити на вікенд у невелике місто на річці Случ.
- 1. Звягельський Кам'яний гриб
- 2. Місто Сонця та аріїв
- 3. Кривава облога короля Данила Галицького
- 4. Таємничий Звягельський замок князя Острозького
- 5. Легендарний дзвін Звягеля
- 6. Саме у Звягелі народилася Леся Українка
- 7. Тут роблять найзнаменитіший зефір України
- 8. Як дістатися до Звягеля
Звягельський Кам'яний гриб
Найнесподіваніший варіант для інстаграм-фотосесії та найзнаменитіша природна пам'ятка міста розташована в районі Болгарбуд на вулиці Обачного. Сіро-рожева гранітна скеля справді нагадує гігантський гриб. Містичне місце варто побачити на власні очі.
Місто Сонця та аріїв
Життя в цьому волинському краї вирувало завжди. Знайдені на території міста кістки мамонта зберігаються у місцевому краєзнавчому музеї. Сліди перших поселень на виступах річки Случ археологи датують періодом милоградської культури першого тисячоліття до нашої ери. На торговому шляху з Балтики до Чорного моря процвітали невеликі поселення з ярмарками та ремеслами; археологи знайшли у Новоград Волинському чимало грецьких та римських монет.
У первісній назві міста простежується характерна для цих місць етимологія легендарних аріїв: на санскриті словосполучення «звя» та «гель» означає «Свято Сонця». Вчені припускають, що на місці нинішнього Звягеля в давнину розташовувалося святилище Сонця, яке через кілька століть трансформувалося в сакральний центр поклоніння богу Сонця стародавніх слов'ян – Даждьбогу.
Сьогодні про культ Сонця городянам та туристам Звягеля нагадує величезний сонячний годинник-компас перед будівлею міської адміністрації на вулиці Шевченка.
Кривава облога короля Данила Галицького
Першу згадку про Возвягель історики знайшли у Галицько-Волинському літописі за 1256 рік. Тоді король Русі Данило Галицький намагався об'єднати землі на противагу орді; для контролю над містом він надіслав свого намісника - тивуна. Вочевидь, чиновник із дорученням не впорався: через рік за дорученням батька молодший син короля Шварно Данилович оточив місто.
Сміялися городяни на стінах Звягеля – у загоні королівського сина було лише п'ятсот воїнів. Сміялися даремно: наступного дня до стін Звягеля підійшли об'єднані сили короля Данила, його брата Василька та сина Лева. Після короткої битви непокірне місто було повністю спалене; всіх жителів як полонених розподілили між собою члени королівської сім'ї. Коли прийшли на місце битви союзники царя Данила війська литовського князя Міндовга, то побачили лише згарище та бродячих псів.
Археологічні розкопки Північного городища підтверджують криваві літописні відомості: вчені виявили елементи військового обмундирування, наконечники стріл, ножі, браслети, які датуються серединою XIII століття.
На думку істориків, саме так виглядало городище Возвягль до появи війська короля Данила.
Таємничий Звягельський замок князя Острозького
На початку XVI століття більшість волинських земель опинилися у власності роду Острозьких. За легендою, сам князь Острозький встановив у фундаменті заставний камінь фортеці у 1507 році. Інша легенда розповідає про підземну дорогу для колісниць, яка звязувала Звягель із Корцем. Справді, іноді у центральній частині міста провалюється земля і відкриваються частини складної підземної мережі – мрія дигерів та археологів.
Майже сто років Звягельський замок виправдовував славу надійного пункту оборонної мережі Волині. Лише у 1600 року замок був взятий штурмом військами Богдана Хмельницького; до середини XVII століття гарнізон фортеці налічував 4000 воїнів. На думку 3D-реконструкторов, приблизно так виглядала фортеця в ці часи.
За свою багатовікову історію Звягельський замок пережив кілька руйнувань та масштабних реконструкцій. Сьогодні після втручання реставраторів частина стіни та сторожова вежа майже збігаються з первісним видом замку князя Острозького. Знайти Звягельську фортецю просто: центр міста, площа Лесі Українки, біля берега річки Случ.
Легендарний дзвін Звягеля
Поблизу фортеці на майданчику з панорамним видом на річку встановлений самий атмосферний пам'ятник Звягеля – дзвін на високих пілонах. У бронзовий дзвін дзвонять відразу після заручення усі молодята міста: розганяють негаразди, закликають удачу та процвітання.
Звягельський дзвін – ефектне нагадування про часи, коли річка Случ була судноплавною. Поряд із фортецею річка робить різкий поворот, під час туману часто траплялися руйнування кораблів. Щоб попередити про небезпеку, у туманні дні та вночі через річку натягували канат із невеликими дзвонами. Коли корпус корабля торкався канату, звягельські дзвони попереджали про скелі, що наближаються.
Саме у Звягелі народилася Леся Українка
Найвідомішу українську поетесу початку ХХ сторіччя у Звягелі пам'ятають і шанують: символічна літера У, що нагадує крила, включена до офіційного герба міста. У самому центрі міста встановлено ефектний монумент на згадку про поетесу. Привертає увагу туристів пам'ятник героям «Лісової Пісні» – бронзові Лукаш з Мавкою, та мурал «Мавка» на стіні житлової багатоповерхівки. На розі вулиць Соборності та Надслучанської зберігся скромний будинок, у якому народилася поетеса; сьогодні це літературно-меморіальний музей Лесі Українки.
Якщо від пам'ятника Лесі Українці в центрі Звягеля повернути на північ і пройти вулицею Шолом-Алейхема до вулиці Родини Косачів, незабаром буде видно блідо-рожевий фасад Будинку-музею Батьківщини Косачів. В експозиції представлені предмети інтер'єру, картини, роботи місцевих ремісників та вишивальниць.
Тут роблять найзнаменитіший зефір України
Продукцію фабрики «Жако» знають у всій Україні. Перша зефірна фабрика розташована на лівому березі річки Случ поблизу міста міського пляжу Звягеля. Саме місцеві майстри знають – як із натуральних інгредієнтів за допомогою магії створити корисний та смачний десерт, що є легшим за хмаринки.
Як дістатися до Звягеля
Житомирська область, приблизно однакова відстань від Житомира та Рівного трасою траса Е40. Перпендикулярно проходить дорога Р49 із Васьковичів Житомирської області до Шепетівки Хмельницької області.
Одну годину триває поїздка автобусом з Житомира до Звягеля (Новоград Волинський). Автостанція розташована ідеально для піших прогулянок туристів: центр Звягеля, прямий вихід на головну вулицю Шевченка, півтора кілометри до стін фортеці, дзвону та площу Лесі Українки. Автобусами легко дістатися до Звягеля з Києва, Луцька, Кременця-Подільського та навіть Верховини.
На залізничному вокзалі Звягеля зупиняються поїзди з Києва, Ужгорода, Івано-Франківська, Черкас, Ковеля. Приміські електрички з'єднують колишній Новоград Волинський із Житомиром, Коростенем, Шепетівкою.
Волинське старовинне місто Звягель рідко потрапляє у топові туристичні маршрути України, але знайомство з його легендами та пейзажами запам'ятовується надовго. Мандруйте Волині, щоб краще зрозуміти красу цього казкового краю.