Назва Либідь нерозривно пов'язана з міфами про заснування Києва: саме так звали сестру Щека, Кия та Хорива. Правий приплив Дніпра завдовжки 16 км та басейном водозабору площею 66,2 км – одна з найзагадковіших київських річок. Розповідаємо – де знайти легендарну Либідь та які з нею пов'язані таємниці.
- 1. Природні береги річки Либідь у Києві
- 2. Бетонний короб Либіді
- 3. Норовливий характер Либіді
- 4. Де у Києві побачити річку Либідь
- 5. Дігери в тунелях річки Либідь
Природні береги річки Либідь у Києві
Виток розташований в історичному районі Києва Відрадний, приблизно в районі бульвару Вацлава Гавела. Є кілька приток та струмків, у тому числі річку Клов та Хрещатик. У Дніпро Либідь впадає біля Видубичів, річкове гирло – стартовий майданчик для прогулянок на байдарках Дніпром нижче Південного мосту.
Легенда про сльози княжни. Найпоширеніша легенда про річку Либідь оповідає про прекрасну княжну, яку злий правитель Києва не побажав видати заміж за богатиря. Засмучена княжна поїхала з Києва, побудувала собі терем на Девіч-горі й цілими днями лила сльози про свою гірку долю. Так і наплакала цілу річку.
Історики знайшли першу згадку про водопій коней київської дружини на Либеді в літописі 968 року. До XIX століття Либідь була повноводною і навіть судноплавною річкою, у найширшій частині досягала 50 метрів, славилася величезними карасями.
Для столиці Либідь була природним охоронним бар'єром з південного заходу, 1151 року на берегах річки відбулася чергова битва за київський престол між князями Ізяславом Мстиславичем та Юрієм Долгоруким.
У середині 17 століття на берегах Либіді працювали сім монастирських млинів. Активний водозабір поступово скорочував обсяг річкової води: поступово никли численні ставки, в окремих місцях річка перетворилася на скромний струмок.
Бетонний короб Либіді
Справжньою катастрофою для Либіді стали каналізаційні стоки. Після запуску 1872 року першого столичного водопроводу річка перетворилася на основний пункт скидання каналізаційних стоків у центрі Києва. Амбітні плани 1934 року щодо створення на основі Либіді системи озер та парків для відпочинку киян були поховані прагматичним бажанням заощадити гроші на будівництві міського колектора.
Сьогодні Либідь – одна з найбрудніших річок Європи. Іноді колір води стає неприродно жовтим або яскраво-зеленим. Залежить колір від хімічного складу стоків та патогенного розвитку бактерій.
Нарівні з річками Вейн у Відні, Бредфорд Бер у Лондоні та Сомміл у Нью-Йорку київська Либідь перетворилася на підземну частину столичної системи відведення каналізаційних стоків. У середині 70-х років минулого століття річку уклали в бетонний короб, порушивши природне русло. У 90-х роках більша частина річки зникла з поверхні землі у складній мережі бетонних тунелів. Природне русло збереглося на ділянках загальною довжиною 380 метрів.
Норовливий характер Либіді
Розрахунки інженерів минулого століття не включали спорадичний розвиток Києва на стику двох тисячоліть. Активна забудова змінила горизонти ґрунтових вод, бетонні тунелі перестали справлятися із навантаженням. Чим сильніша злива чи повені, тим частіше Либідь затоплює низини. Є побоювання, що бетонні конструкції поступово руйнуються, річка може вирватися на поверхню.
Де у Києві побачити річку Либідь
Природний ландшафт збережений у парку Відрадний, там ширина Либіді понад 4 метри.
Бетонне русло проходить в частині Голосіївського району, поблизу Байкового цвинтаря та залізничних колій. Вузький бетонний жолоб в'ється між новобудовами та періодично ховається у підземних тунелях. Довгий фрагмент річки можна побачити вздовж вулиці Набережно-Жилянської поблизу залізничної станції Протасів Яр. Біля бізнес-центру «Фаренгейт» бетонним руслом у Либідь впадає річка Клов.
Дігери в тунелях річки Либідь
Київські дігери до Либіді ставляться з повагою та побоюванням: вузькі бетонні тунелі заповнюються водою з неймовірною швидкістю. Відомо як мінімум про три жертви підземної частини Либіді, що не встигли швидко вибратися на поверхню. Від перших ознак колекторної хвилі до заповнення тунелю може пройти кілька хвилин; якщо воду скидає ТЕС, рахунок йде на секунди. Бетонні тунелі та кесони Либіді вважаються одними із найскладніших підземних маршрутів Києва. Загадкова Либідь манить сміливців та є однією з головних проблем урбаністичних проектів київських архітекторів.