Справжні мисливці дуже добре вміють ховатися у лісі. Якщо їхати дорогою Е50 від закарпатського містечка Свалява у бік Мукачево, можна й не помітити невеличкий поворот із написом «санаторій Карпати». І прогаяти шанс побувати в одному з найбільших й найкрасивіших палацово-замкових комплексів України. Гострі шпилі та флюгери на дахах із старовинної червоної черепиці, високі суворі стіни та вежі, розкішний парк нагадують про романтичні замки Луари. Цей палац має незвичайну історію та безліч таємниць.
- 1. Мисливський замок в урочищі Берегвар
- 2. Астрономічний шифр палацу Шенборнів
- 3. Шифроване послання озера біля палацу Шенборнів у Карпатах
- 4. Чорна дама палацу Шенборнів
- 5. Загадка 4 години на палацовому циферблаті
- 6. Таємниця смерті старого графа
- 7. Як палац Шенборна мало не став власністю Герінга
- 8. Що можна побачити у замку Шенборнів у наші дні
Мисливський замок в урочищі Берегвар
Німецько-австрійський рід графів Шенборнів був одним із найвпливовіших аристократичних кланів Австро-Угорської імперії. У 1728 році, після перемоги над антигабсгурським повстанням Ракоці, величезна територія Закарпаття була подарована Шенборнам з правом успадкування. Понад двісті років графський рід вважався найбільшим землевласником Підкарпатської Русі.
Напередодні 1890 року п'ятий спадкоємець закарпатських земель граф Ервін Фрідріх Шенборн-Бухгайм влаштував полювання в урочищі Берегвар біля підніжжя гори Синяк. Полювання вдалося, але дерев'яний старий будиночок для відпочинку поважних мисливців зовсім не відповідав високому статусу володаря. Так і з'явилася у графа ідея збудувати власний мисливський замок у стилі французьких палаців П'єрфон, Фонтенбло, Мальмезон та Шамон.
Такі «архітектурні примхи» були у моді: мисливські особняки в палацовому стилі з розкішними інтер’єрами та парками будували королі та найбагатші аристократичні сім'ї Європи. Рід Шенборнів міг собі дозволити будівництво цілого палацового комплексу для короткого відпочинку, балів та розваг під час полювання. Офіційно замок почали зводити до закарпатського вояжу австрійського спадкоємця престолу ерцгерцога Франца Фердинанда.
Астрономічний шифр палацу Шенборнів
Для аристократа та власника величезних статків просто побудувати палац – нецікаво. Потрібна креативна ідея, можливість здивувати та розважити гостей. Ервін Шенборн доручив будівництво мисливського замку архітектору Грессерсону. Дивно, але ім'я талановитого архітектора відоме виключно через будівництво палацу в урочищі Берегвар. Що сталося з автором проекту після завершення комплексу? Невідомо.
Лісовий палац графів Шенборнів став архітектурним шифром європейського календаря:
- у комплексі 4 вежі (за кількістю річних сезонів);
- по периметру замку є 12 входів (за кількістю місяців);
- усередині палацу 52 кімнати, на дахах 52 димарів (за кількістю тижнів);
- на фасаді архітектор розмістив 366 вікон; за легендою, одне вікно було замурованим та відчинялось лише у високосний рік.
Архітектор розмістив величезний палацовий комплекс на широкій галявині у густому лісі. У парку зберігся заставний камінь із написом угорською мовою; на фасаді будівлі можна побачити дату початку будівництва - 1890. З боку дороги за високими деревами роздивитись стіни й навіть високі червоні дахи палацу-невидимки неможливо.
Шифроване послання озера біля палацу Шенборнів у Карпатах
Заміські маєтки традиційно оточують розкішні парки. Замок в урочищі Берегвар – не виняток. Перший власник захоплювався ботанікою та азартно колекціонував екзотичні рослини. Пейзажний парк облаштували в англійському стилі – імітація природної краси природи, яка розрахована ландшафтними дизайнерами до сантиметра. Зберігся величезний дуб, тюльпанове дерево, сосни Веймутова, вічнозелений самшит, тис ягідний. Весною туристи приїжджають помилуватися бузковими гронами гліцинії та рожевими пелюстками сакури.
Головна прикраса парку – штучне озеро, навколо якого розташовані альтанки та лавки для відпочинку. Форма озера непроста: водяна поверхня контурами нагадує карту Австро-Угорської імперії кінця ХІХ століття.
Чорна дама палацу Шенборнів
Як і належить пристойному замку, палац Шенборнів має власну легенду про привид. Ні, тут нікого не замуровували у стіни та не морили голодом. За легендою, молодий син графа Фрідріх-Карл запідозрив свою юну дружину у зраді. Перевірити вірність дружини графський спадкоємець вирішив у незвичний спосіб: змусив молоду жінку спуститися з високих Соколових скель. Загине – винна. Залишиться жити – невинна.
Відважна жінка спромоглася спуститися зі скелі неушкодженої, але жорстокої перевірки чоловікові не пробачила – подала на розлучення. І незабаром раптово померла. А потім у вікнах палацу слуги стали помічати таємничий силует жінки в чорному…
Чи є у цій історії правда? Можливо. Першою дружиною графського спадкоємця була італійська принцеса Донна Тереза Денітче. Принцеса подарувала чоловікові двох дітей, але пішла з життя дуже рано – у 32 роки. Родина спадкоємців із маленькими дітьми приїжджала до Карпат на відпочинок та запам'яталася місцевим жителям. Рання смерть принцеси і поспішний (у наступному році) другий шлюб спадкоємця на черговій італійській принцесі дійсно могли породити лавину чуток.
Загадка 4 години на палацовому циферблаті
Особисте життя власників замку ніколи не давало спокою місцевим жителям. За однією з легенд, граф (або його спадкоємець) раптово повернувся з полювання без попередження та застав дружину з коханцем. Кавалера не вбив, але наказав стерти з циферблату цифру 4 – щоб знищити навіть пам'ять про годину, коли дізнався про зраду дружини. Лише нещодавно годинник відновили.
Таємниця смерті старого графа
За легендою, у кабінеті власника замку була дуже незвична схованка. Величезна шафа, а фактично – міцний сейф, в якому містилися стіл та крісло. Так господар міг вивчати секретні повідомлення подалі від гостей та слуг. Якось старий граф зник, мешканці маєтку шукали господаря три дні. І виявили графа мертвим усередині цього незвичайного сейфа. Щоб посилити трагізм історії, закарпатські гіди розповідають про записку, яку знайшли в руках мерця: «можна мати величезні гроші, але не мати з них користі».
Як палац Шенборна мало не став власністю Герінга
Після розвалу Австро-Угорської імперії на початку ХХ століття землі графів Шенборнів опинилися у розпорядженні уряду Чехословаччини. У 1938 році на підставі Віденського арбітражу мисливський маєток в урочищі Берегвар перейшов у власність Угорщини. На розкішний карпатський палац поклав око один із лідерів фашистської Німеччини – президент Рейхстагу, рейхсміністр авіації та водночас рейхсміністр лісового господарства Герман Герінг. Інформацію про плани Герінга викупити закарпатський замок на позичені у німецькому банку гроші історики поки що не підтвердили.
Що можна побачити у замку Шенборнів у наші дні
Основний палацовий комплекс, штучне озеро та парк збереглися. Зовні замок Шенборнов виглядає романтичною картинкою із казок Перро та сонетів Ронсара. Можна прогулятися довкола комплексу, пошукати 12 входів, порахувати димарі та вікна, влаштувати фотосесію на фоні казкового замку.
Після численних воєн та націоналізацій від розкішних інтер'єрів графського палацу після збереглося небагато. Спадкоємиця роду Шенборнів профінансувала реставрацію палацу; вдалося відновити камін, дубові сходи та унікльну люстру «Мелюзина» з торсом дівчини та мисливськими рогами.
Сьогодні замок Шенборнів – головний корпус державного санаторію «Карпати». Основний профіль санаторію – лікування серцево-судинних захворювань. Вхід на територію санаторію для сторонніх відвідувачів платний; туристи можуть гуляти навколо замку та озера та у парку. У складі екскурсій туристам демонструють інтер'єри палацу. Казковий французький замок у карпатському лісі – справжнє відкриття для романтиків та шанувальників історії. Мандруйте Україною, це цікаво.