Є в Україні незвичайний бальнеологічний курорт Хмільник – без моря, гірськолижних трас та класичних термальних джерел. Головним лікувальним фактором Хмільника є інертний радіоактивний газ радон. Здивовані? Саме так, радіоактивні сполуки використовують для лікування. У яких випадках радонова вода та сухі ванни приносять користь?
- 1. Радон і радій – не переплутайте
- 2. Лікувальний ефект радонової води
- 3. Як приймають радонові ванни
- 4. Де в Україні доступна радонова вода
Радон і радій – не переплутайте
Радій – канцерогенний лужноземельний метал із високим рівнем радіоактивності, який одержують з урану. Період напіврозпаду ізотопу радію 226 перевищує 1600 років. Радіоактивність металу при контакті з організмом висока, 80% накопичується у кістковій тканині.
Радон – інертний благородний газ з низьким рівнем радіоактивності, щільність у 7,6 разів вища за звичайне повітря. По суті, це повітря, яке певний час контактувало з ізотопами радію. За добу один грам радію 226 виробляє до 0,1 мг радону. Найстабільніший ізотоп – радіоактивний нуклід радон 222, період напіврозпаду 3,8 діб.
Радон у незначній концентрації присутній у повітрі у будь-якій частині світу, всередині приміщень концентрація у 7-8 разів вища, ніж на вулиці. Газ легко абсорбується звичайним активованим вугіллям та силікагелями. Насичене радоном повітря застосовують для сухих радонових ванн в еманаторії (єдине в Україні знаходиться в Хмільнику).
Радонова вода – мінеральна вода, що збагачена радоном 222, результатом альфа розпаду радію. Головним джерелом радонової води є гранітні породи із високим вмістом урану. Радонова вода з'являється на місці гранітних кар'єрів, видобувається із свердловин, що проходять у шарах певних порід граніту. Застосовується для радонових ванн.
Лікувальний ефект радонової води
Цю воду не п'ють, у ній купаються, приймають радонові ванни. При контакті зі шкірою цілюща вода утворює біоактивний наліт радоном та його продуктами напіврозпаду – джерело альфа-випромінювання. Через шкіру проникає до 0,5% радону, до 2% осідає на епідермісі.
У радонових водах Хмільника вміст важкого водню знижено, присутні корисні мінерали та мікроелементи, тому ефект від прийому радонової ванни перевищує ризик опромінення альфа-випромінюванням.
Альфа-випромінювання викликає іонізацію та окислювальні процеси в клітинах. Відбувається потужна трансформація клітинного синтезу у кісткових тканинах, нервовій системі, серцево-судинній системі, шкірі. Незначна доза альфа-опромінення після радонової ванни:
- знімає запалення, прискорює регенерацію клітин;
- підвищує імунітет, зокрема стійкість до респіраторних інфекцій;
- нормалізує роботу нервової системи, обмін речовин, нирок, репродуктивну функцію, серцево-судинну систему.
Артрити, неврологічні прояви остеохондрозу хребта, реабілітація після переломів, подагра, ревматизм, невралгії, гіпертонія, кардіосклероз, неврози, неврастенія, псоріаз, цукровий діабет – перелік показань для прийому радонових ванн дуже довгий.
Основні протипоказання радонових ванн: променева хвороба, кровотечі та захворювання крові, туберкульоз, пухлини, вагітність.
Цілющий ефект радонової води відомий з часів римських терм, багато термальних курортів Європи та Середньої Азії завдячують своїми цілющими властивостями високої концентрації радону в мінеральних джерелах. Однак сучасна медицина вкрай обережно ставиться до ефективності радонотерапії: занадто високий ризик ефекту плацебо, при цьому організм точно отримує підвищену порівняно до нормальної дози альфа-випромінювання.
Як приймають радонові ванни
Завдання – створити на шкірі найтонший наліт із продуктами розпаду радону. Перед прийомом ванни слід відпочити: піт на шкірі спотворює реакцію організму. Ванну приймають 10-15 хвилин, температура 35-37°С. Після процедуру мокру шкіру не розтирають рушником, необхідно дати шкірі самій висохнути повністю. Після радонової ванни період відпочинку не менше півтори години.
Де в Україні доступна радонова вода
Висока швидкість напіврозпаду радону унеможливлює використання радону у вигляді газу або води далеко від джерела радіоактивності, її неможливо транспортувати чи консервувати. Відкриті радонові озера та джерела є у кількох регіонах України:
- Миколаївська область – поблизу села Мігія, Первомайський район; відкрите водоймище на місці гранітного кар'єру з інтенсивним темно-блакитним кольором води;
- Кіровоградська біля села Протопопівка; два озера з перламутровим відтінком води;
- Херсонська – район Арабатської стрілки та невелика водойма у системі Семиозер'я біля Голої Пристані;
- Львівська біля села Гребенів на річці Опір у Сколівських Бескидах – радонові джерела, відомий курорт XIX століття.
Купання у відкритих радонових водоймах не розвага, лікарі забороняють перебувати у воді понад 10 хвилин.
Найбільше джерел радонової води у Хмільнику Вінницької області. Біля річки Південний Буг стався потужний розлам гранітних порід, при розпаді урану вода активно насичується радоном. З 2011 року Хмільник – бальнеологічний курорт національного значення, пацієнтів та туристів приймають кілька санаторіїв та курортних комплексів. Курс радонотерапії - виключно за призначенням лікаря.