Чорнобиль 35 років потому: у мертвій зоні життя кипить тільки для повнолітніх

Чорнобиль 35 років потому: у мертвій зоні життя кипить тільки для повнолітніх

"Мирний атом" вибухнув на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС 26 квітня 1986 року. Наступного дня почалася евакуація населення: людей вивозили з будинків в радіусі 30 км від атомної станції. 5 травня евакуація завершилася, з цього дня Зона відчуження вважається мертвою. В реальності життя кипить: спочатку самосели повернулися в свої будинки, за ними потягнулися й туристи. Зона відчуження відкрита для українців та іноземців.

Попит був, є і буде

S. T. A. L. K. E. R

В Україні офіційними екскурсіями на ЧАЕС займається об'єднання "ЧОРНОБИЛЬ Тур". "В нас досвід екскурсій в Чорнобильську зону з 1986 року – з перших місяців Чорнобильської аварії", — йдеться на сайті об'єднання. Попит стабільно високий — одноденні тури в Чорнобиль проходять практично щодня. Є й багатоденні поїздки, в програмі яких неквапливе знайомство з основними об'єктами Зони, спілкування з самоселами, проживання в готелі на території Чорнобиля.

Екскурсоводи не приховують, що інтерес до ЧАЕС зріс з 2007 року — з виходом комп'ютерної гри "S. T. A. L. K. E. R.: Тінь Чорнобиля". Вартість одноденного туру для українців починається з 49 доларів, для іноземців — з 99 доларів. Вартість тижневого туру перевищує 400 доларів, але ціна бажаючих не лякає. Навпаки, з травня 2019 року кількість бронювань зросла в 2-3 рази. Туроператори пов'язують сплеск з виходом на екрани серіалу НВО "Чорнобиль". Він увійшов в ТОП-5 світових рейтингів популярності, а в списку чорнобильських екскурсій з'явився ще один маршрут — по місцях зйомок.

Локації з серіалу "Чорнобиль"

CHERNOBYL

Екскурсоводи розробляли його разом з учасниками аварії на ЧАЕС і постаралися охопити всі знакові локації, показані в серіалі "Чорнобиль":

  • Підвал АЕС, в якому розміщувався штаб ліквідації в перші дні після вибуху.
  • Пожежну частину, звідки пожежні розрахунки вирушили до місця вибуху.
  • Медчастину в Прип'яті, куди звозили перших постраждалих від променевої хвороби. Кажуть, що в заблокованому підвалі цієї медчастини і зараз зберігається радіоактивний одяг ліквідаторів.
  • Міст у Прип'яті, з якого герої фільму спостерігали за полум'ям на Чорнобильській АЕС.
  • Парк розваг в Прип'яті і іржаве колесо огляду, фотографії якого облетіли весь світ.

Власне уявлення про трагедію можна скласти по побаченому та з розповідей очевидців, залишившихся в Зоні. Вони охоче спілкуються з українськими та іноземними туристами, розповідають багато нового і цікавого.

І одного дня достатньо

Чорнобильська зона

Одноденні тури в Чорнобиль — найпопулярніші. О 8 ранку автобус з туристами відправляється з Києва в Чорнобильську зону. Ближче до десятої він прибуває на КПП "Дитятки": стандартна перевірка документів, перепусток, інструктаж, отримання дозиметра і ласкаво просимо в тридцятикілометрову Зону відчуження. Обійти пішки і об'їхати на велосипеді всю територію за один день складно, але найпопулярніші локації в маршрут включені. Це:

  • Вцілілі будівлі в селах Залісся і Копачі.
  • Рудий ліс на місці найпотужнішого першого радіоактивного викиду. Зараз ліс дезактивований і безпечний для здоров'я людей.
  • Місто Прип'ять: зруйновані будинки, школи, дитячі садки, занедбаний парк атракціонів, стадіон, пристань, інші локації.
  • Чорнобильська АЕС, оглядовий майданчик, з якого видно саркофаг.
  • Секретний об'єкт "Чорнобиль-2" і знаменитий радар "ДУГА-1".
  • Прогулянка по Чорнобилю.

Зараз в Чорнобилі знаходяться близько 3000 вахтовиків — вони охоче спілкуються з приїжджими, розповідають, чим сьогодні живе місто. З харчуванням теж проблем немає: поїсти можна в 19-й їдальні ЧАЕС. Раніше тут харчувалися співробітники АЕС і ліквідатори. Зараз працівники їдальні готують для туристів. Це справжня радянська заводська їдальня: годують в ній без вишукувань, але смачно.

Туристи, які приїжджають в Чорнобиль на кілька днів (тури на 2-7 днів), можуть для різноманітності побувати в їдальні "Прип'ять" і в кафе "Десятка".

З 18 і старше

Усі офіційні пішохідні, повітряні та велосипедні маршрути прокладені по чистих місцях. На виїзді туристи проходять дозиметричний контроль: доза опромінення, отримана в Зоні відчуження, така ж, як за годину авіаперельоту. Організатори екскурсій стверджують, що вона в 160 разів менша за дозу, отриману при проходженні флюорографії.

Радіаційний фон регулярно моніторять співробітники Чорнобильського біосферного заповідника, відділу радіаційної безпеки ГАЗО України та інших відомств. Усі туристичні маршрути обов'язково узгоджують с цими органами.

І все ж обмеження діють. В'їзд в Зону відчуження дозволений тільки повнолітнім туристам. Кожен учасник екскурсії підписує відмову від претензій до організаторів туру та адміністрації Чорнобильської зони у разі погіршення його здоров'я. Цим документом вiн гарантує, що здоровий, й бере на себе всі ризики, пов'язані з поїздкою.

Екскурсовод по Чорнобилю зізнався в телефонній розмові, що дітей і підлітків не допускають до екскурсій на вимогу керівництва Чорнобильської зони. У деяких місцях рівень радіації вище допустимого, є ризик потрапляння радіонуклідів в легені. Неповнолітні на на відміну від дорослих не можуть брати на себе відповідальність за своє здоров'я. Звідси і заборона на відвідування.

Навіщо туристи їдуть до Чорнобиля

Туристи їдуть до Чорнобиля

Гіди по Чорнобилю не приховують, що у туристів різні причини. Одні хочуть побувати в місцях, знайомих за фільмами і книгами. Інших тягне в місця свого дитинства. Блогери і знаменитості приїжджають заради хайпа, незвичайних селфі для соціальних мереж.

Всі працівники Зоні схиляються до того, що відвідування Прип'яті і Чорнобильської АЕС — це новий неповторний досвід, внутрішнє відкриття. Супроводжуючі груп часто помічають, що у туристів спрацьовує внутрішній перемикач, на обличчях з'являються здивування, шок та інші емоції, які вони старанно приховують у звичайному житті. Деякі настільки вражені побаченим, що повертаються в Чорнобиль у другий, третій, п'ятий рази.