Терношорська Лада: місце сили, що пробуджує творчість

Терношорська Лада: місце сили, що пробуджує творчість

Терношорська Лада: місце сили, що пробуджує творчість

В Україні чимало місць, де потужну енергію відчувають навіть люди, що далекі від містики та екстрасенсорики. Терношорська Лада по праву займає одне з провідних місць сили Карпат: синергія краси природи, атмосферності мегалітів, багатовікової історії поклоніння й шанування формують потужну позитивну енергію, яку варто відчути особисто.

Де шукати Терношорську Ладу

Розташоване стародавнє святилище в одному з найкрасивіших природних парків України: «Гуцульщина», Косівський район Івано-Франківської області. Геознак 48°13′44″ пн. ш. 24°54′55″ сх. д.. Найближчі населені пункти: села Снідавка, Буковець, Яворів. Розташований скельний комплекс на висоті 720 м над рівнем моря, з вершини скель відкривається панорамний вид на ліси та гори Гуцульщини.

Найзручніший спосіб дістатися до ущелини Терношори – власний автотранспорт чи екскурсійна група. Розроблено кілька пішохідних маршрутів із Буковецького перевалу: рельєф крутий, рівень складності середній. Для знайомства з мегалітичним комплексом в Карпатах потрібне взуття на підошві, що не ковзає, й дощовик: погода в горах непередбачувана.

Дорогою туристів чекає зустріч із мальовничим водоспадом Терношорський Гук на річці Березулька: потужні гранітні скелі, срібні струмені води у тіні високих смерек. Через 10-15 хвилин прогулянки стежка проходить через високі скелі – Ворота Прориву, за яким і знаходиться Місце Сили.

Терношорська Лада: де шукати Терношорську Ладу

Скелі Довбуша чи Терношорська Лада?

Пам'ять про легендарного ватажка опришків місцеве населення зберегло в локальних назвах більшості найкрасивіших скель Карпат. Ущелина Терношори – не виняток, для мешканців навколишніх сіл звична назва Скелі або Голова Довбуша.

Назва Терношорська Лада з'явилася після наукових публікацій професора, доктора історичних наук Миколи Кугутяка. Вчений декілька років досліджував ущелину, підтвердив наявність біля комплексу язичницького святилища на честь богині Лади; провів атрибуцію окремих мегалітичних утворень.

Давньослов'янська богиня Лада – покровителька благополуччя, кохання, шлюбу, весни, родючості, землеробства. На весільних бенкетах обов'язково славили Ладу, її умовні зображення й зараз вишивають на обрядових рушниках. Величезна антропоморфна скеля нагадує жіночу фігуру – ідеальне місце для священнодійств волхвів на честь Лади.

Терношорська Лада: Скелі Довбуша чи Терношорська Лада

Мегалітичний комплекс, святилище та давня обсерваторія

Загальна площа комплексу скельних утворень у Терношорській ущелині понад 10 кв. км. Вчені виділяють два основних сектори: важкодоступний Верхній з петрогліфами та загальновідомий Нижній зі статуєю Лади. Суперечки про природне чи антропогенне походження кам'яних скульптур продовжуються.

Найвідоміші мегаліти в Терношорській ущелині:

  • Лада – мегаліт із чотирьох фрагментів, висота 40 м, вага близько 100 тон; орієнтовно створена давніми майстрами у 6-12 століттях до н.е.;
  • Голова Лева – масивна плита у глибоких «шрамах»;
  • Фалічний камінь заввишки близько двох метрів;
  • Хтонічний ящір, що нагадує дракона чи динозавра, охороняє вхід до печери.

Терношорська Лада: мегалітичний комплекс, святилище та давня обсерваторія

Ентузіасти провели дослідження астрономічного розташування постатей мегалітичного святилища. Фігури чітко орієнтовані на точки зимового та літнього сонцестояння. Кут 70° основної трикутної призми комплексу повністю збігається з характеристиками Стоунхенджу.

Простежується календарний взаємозв'язок Терношорської Лади з іншими святилищами Карпат:

  • Сонця на вершині гори Лисина Космацька;
  • Чорнобога на Греготі;
  • Білобога на Писаному Камені;
  • Світового Змія Шеші у Завоєлах.

Століттями до Терношорської Лади приходили з проханнями про благополуччя, щасливе кохання та дітей. На теплих каменях збереглися сотні написів різних епох. У наші дні мегалітичний комплекс приваблює шанувальників езотерики та стародавньої астрономії.

Терношорська Лада: мегалітичний комплекс, святилище та давня обсерваторія

Особливість Лади – вона не забирає енергію, а щедро ділиться своєю силою з тими, хто прийшов із добрими намірами. Після прогулянки до Лади та милування краєвидами с вершин Терношорських скель митці відчувають приплив натхнення. Тут поповнюють вичерпаний внутрішній ресурс екстрасенси та білі маги, проводять свої безкровні ритуали нео-волхви, медитують шанувальники буддизму, проводять спільні заняття школи йоги. А ще загадують бажання й обов’язково дякують за їхнє виконання. Чи варто перевірити силу українського Стоунхенджу? Впевнені – варто.