Топ-5 печер України: спелеотуризм для новачків

Топ-5 печер України: спелеотуризм для новачків

Чи не відрізняєте сталактит від сталагміту? Й ніколи не бачили під землею блискучі кристали та кам'яні палички геліктитів? Ласкаво просимо до авантюрного світу спелеотуризму – зухвалих подорожей всередині Землі, мандрів з неповторною атмосферою та переосмисленням уявлень про цілісність земної поверхні. Розповідаємо – де туристам без спеціальної підготовки побачити в Україні найцікавіші печери.




Екскурсійний спелеотуризм: чим відрізняється та кому в печери йти не варто

В Україні налічується понад 1100 печер різного походження. Для спортивно-туристичних цілей класифікацію здобули 157 підземних маршрутів. Самостійно забиратися в гірські печери та катакомби не радимо – є ризик заблукати або отримати травму. Екскурсійний спелеотуризм в Україні організований переважно у горизонтальних печерах без вирвів. Найвідоміші горизонтальні печерні маршрути: Поділля, Буковина, Причорномор'я. Вертикальні печери переважають у Криму.

Екскурсійний спелеотуризм – перші правила:

  • групи початківців спелеотуристів супроводжують провідники;
  • затверджений маршрут освітлений; небезпечні повороти, провали, тупики заблоковані;
  • будьте готові до прохолодного вологого повітря: середня температура всередині в середньому +10°С;
  • для прогулянки в печеру варто одягнути два шари трикотажного одягу плюс куртку виндстопер із капюшоном; взуття, що не ковзає;
  • каску, комбінезон та ліхтарик видають організатори екскурсій, якщо це передбачено правилами відвідування печери.

Екскурсійний спелеотуризм

Кому спелеотуризм протипоказаний: епілепсія, гіпертонія 3-го ступеня, клаустрофобія, хіроптофобія (страх кажанів). Небезпечно забиратися в печери людям із проблемами опорно-рухового апарату. Не рекомендовано відвідування печер дітям віком до 7 років, особам 65+, власникам букету хронічних захворювань.

Печера Кришталева, с. Кривче Тернопільської області

Досліджено понад 23 км підземних лабіринтів. Екскурсійний маршрут 2,5 км, ширина проходів у середньому 2 м, висота 2,7 м. Унікальність Кришталевої у підвищеній іонізації повітря та абсолютній відсутності патогенних мікроорганізмів: прогулянка під землею очищає легені, оздоровлює.

Печера Кришталева

Кришталева – оптимальний варіант для першого знайомства із підземним світом: час екскурсії 1,5 години; низька вологість, температура +105°С. У підземних залах сяють мінерали, ефектно освітлені кам'яні драпірування та таємничі запечатані тунелі.

Печера Оптимістична, с. Королівка, Тернопільська область

Розвідана довжина підземного лабіринту найдовшої в Євразії гіпсової печери 267 кілометрів, цей рекорд занесено до книги Гіннеса. Зали та тунелі Оптимістичної справляють враження друїдського храму зі світу фентезі. Туристам видають спеціальне спорядження; можна відчути себе справжнім спелеологом чи героєм комп'ютерної гри.

Для сімейного відпочинку з дітьми підходить коротка двогодинна екскурсія Оптимістичною з відвідуванням високого вузького тунелю, грандіозних залів, підземного музею і першого спелеотабора Циклоп. За час прогулянки новачки побачать кристальну чистоту підземних рік, напівпрозорі сталактити, геліктити, сталактити, плафони, гіпсові скульптури. У підземному музеї зібрано унікальні мінерали та гіпсові утворення, яких не побачити у звичайних музеях.

Печера Оптимістична

Початківцям-екстремалам рекомендуємо 4-х годинну екскурсію до підземного озера Балатон. Прогуляєтеся вузькими проходами та грандіозними галереями, на шляху зустрічаються колонії кажанів, гіпсові природні скульптури та рельєфи.

Два маршрути Оптимістичні для туристів з базовими навичками, тривалість до 7 годин:

  • 1. Центральний район. Маркований маршрут у трьох ярусному лабіринті завдовжки 60 км. Туристи досліджують залу Юрія Авербаха, Аспірантську галерею, підземелля Скупого Лицаря, відпочивають у спелеотаборі Сива Кобила.
  • 2. Радіо Люкс. Найкрасивіший маршрут – у важкодоступному Гроті Олександри фантастичної краси кам'яні квіти на стінах. Туристи милуються величезним напівпрозорим плафоном з алебастру та кристалами, що переливаються у світлі ліхтарів.

Печера Оптимістична

Досвідчені спелеотуристи в Оптимістичній відвідують найбільші підземні озера України, Грот Чорного Спелеолога, табір Оазис, галереї «Києво-Печерська Лавра».

Печера Атлантида, с. Завалля, Хмельницька область

Карстова печера, три галереї, довжина понад 7,5 км. Ознайомчі екскурсії розраховані на школярів, є маршрути для дорослих туристів та авторські спелеотури.

Печера Атлантида

Атлантида відома своїми різнокольоровими мінеральними утвореннями: підлога, стіни та стелі тунелів та залів вкриті кам'яними бурульками, зірками, квітами, кульками. Кристалізація Атлантиди 80%, кристали продовжують рости, найбільші заввишки до 50 см. Доступні для відвідування новачками грот Радості, Гільйотина, Котяча Гірка, Храм Богів, район Пасхальний.

Печера Млинки, с. Залісся, Тернопільська область

Гіпсовий підземний лабіринт. Розвідано понад 53 км, довжина екскурсійних маршрутів – понад 20 км. Ритм екскурсії для новачків постійно змінюється - за вузькими горизонтальними проходами відкриваються високі зали, в яких сяють різнобарвні кристали. У залі Казка химерні сталактити, зал Кажан дивує кристалами кольору бурштину, у залі Рогатка туристи ліплять із м'якої глини артефакти на згадку.

Печера Млинки

Печера Попелюшка, с. Подвірне Чернівецької області

Третя за довжиною у світі гіпсова печера простяглася на 91 км. мж Україною та Молдовою. До 1977 року була затоплена водою, тому під землею збереглися у первозданному вигляді кристалічний декор, напівпрозорі плафони, кам'яні драпірування, різнокольорові шари глини та гіпсу. Знайдено понад 20 підземних озер із унікальним мінеральним складом; найкрасивіші – Блакитне, Динозаврів, Наутілус.

Печера Попелюшка

Оцініть свої сили перед входом у печери. Не ризикуйте своїм здоров'ям та долями організаторів екскурсій. Перед відвідуванням природних печерних комплексів випробуйте себе на загальнодоступних маршрутах: Києво-Печерська Лавра, Бакота, катакомби Одеси, підземелля Луцька, Острога, Львова. Мандруйте під землею, це дійсно захоплює.