Ведмеді, вовки, кабани – чи можна зустріти хижаків у лісах Волині?

Ведмеді, вовки, кабани – чи можна зустріти хижаків у лісах Волині?

Десятки заказників та природних заповідників Волинської та Рівненської областей приваблюють туристів природною красою лісів, річок та озер. Чи може на Волині поїздка на рибалку, пікнік із друзями, спостереження за птахами чи тихе полювання за лісовими грибами та ягодами закінчитися небажаною зустріччю з хижим звіром?

Заповідні квазіпраліси Волині

На Волині одна із найвищих в Україні концентрація квазіпралісів: лісових насаджень із мінімальним антропогенним впливом. Для збереження популяцій червонокнижних птахів, ссавців та земноводних у лісах Волині нерідко заборонено вирубування дерев та розчищення від чагарників. Чим менше промислових підприємств та суєти міст, тим безпечніше почуваються дикі звірі. У тому числі – хижаки.

Чи можна на Волині зустріти у лісі ведмедя?

До середини XIX століття багато волинських земель були мисливськими територіями найбагатших родин різних імперій. Легенди про полювання на величезних ведмедів збереглися у селах Волинської та Рівненської областей. У наші дні дикі ведмеді на Поліссі – абсолютний виняток із правил. 2021 року схожі на ведмежі сліди виявили у Любомльському районі Рівненської області – вперше за останні сто років. Знайти таємничого звіра екологам та лісникам тоді не вдалося. Чутки про розорені ведмедем пасіки та медові борті не підтвердилися.

2021 рік - схожі на ведмежі сліди виявили у Любомльському районі Рівненської області

Чи є дикі вовки у волинських лісах?

Зустріти вовка у лісах Волині справді можна; популяція хижих сіроманців з початку цього століття значно зросла. У більшості країн Євросоюзу (зокрема у сусідній Польщі) полювання на вовків заборонено;. Далі все просто: конкуренція за кормову базу збільшилася, молоде покоління поступово освоює сусідні східні території затишного для вовків Полісся. 2023 року експерти налічували на території Волинської області щонайменше 44 особи.

Ліси Волині - вовча зграя

Одна вовча зграя в середньому контролює територію 10-15 кв. км. Щоб вижити, дорослому вовку щодня потрібно з'їсти 5-7 кг м'яса. Зграї вовків полюють на кабанів, лосів, оленів, зайців та мишей. Звичайно, диких тварин приваблюють телята, коні та інші домашні тварини на фермах та в селах.

Офіційно в Україні дозволено полювання на вовків; сезон відстрілу за ліцензіями закінчується 31 березня. З початку повномасштабного етапу війни полювання заборонено. Для відстрілу небезпечних хижаків жителі волинських сіл запрошують єгерів із лісництв.

Як зустріти диких кабанів у лісах Волині?

В останні роки дикі кабани часто гинули через африканську чуму свиней (АСЧ). Оптимальна кількість кабанів для Волинської області – 2650 особин. У 2020 році екологи нарахували максимум 1572 особини, для екосистеми це катастрофічно мало. Сьогодні волинські лісники намагаються збільшити поголів'я кабанів. Під територією розведення відведено сотні гектарів лісових територій, за здоров'ям тварин уважно спостерігають. Родини диких кабанів з малятами іноді зустрічають грибники, туристи, мешканці сіл та водії.

Ліси Волині - родина диких кабанів з малятами

Найбезпечніший спосіб познайомитися з дикими кабанчиками - приїхати в лісництво і відпочити біля спеціального вольєра з годівницями. Туристам дозволяють годувати тваринок смачненьким та влаштовувати фотосесії, але не забиратися у вольєр. Знайти вольєри з кабанчиками можна у лісництвах Ківерцівському, Шацькому, Старовижівському, Городоцькому, Ратнівському, Горохівському тощо.

Вольєри з кабанчиками

Чи живуть на Волині дикі рисі?

Обережний нічний хижак для лісів Волинської та Рівненської областей – велика рідкість. Дика кішка віддає перевагу місцям поблизу боліт і лісу з густими чагарниками. 2024 року вчені з українського відділення Всесвітнього фонду дикої природи WWF підтвердили наявність рисі на Поліссі. Фотокамери на території Рівненського заповідника зафіксували кілька тварин. Будете гуляти у тих місцях, варто іноді дивитися вгору.

Ліси Волині - рисі на Поліссі

Яких ще хижих звірів можна зустріти на Волині?

У заповідниках Волинської та Рівненської областей мешкають дикі лисиці, горностаї, куниці, єнотовидні собаки. Для людини здорові дрібні хижаки небезпеки не становлять, але здатні нападати на собак декоративних порід. Якщо випадково зустрінете горностая чи куницю під час прогулянки – радимо зробити фотографії та розмістити на сторінках соціальних мереж заповідників Волині. Допоможете екологам та поповніть власне портфоліо унікальних фотографій дикої природи.

Ліси Волині - горностай

Що робити, якщо зустріли у лісі хижого звіра

При зустрічі з вовком та ведмедем категорично не можна спровокувати тварину гучними криками та повертатися спиною. Атака хижака на людину – рідкісне явище, найчастіше дикі звірі вважають за краще втекти подалі.

При зустрічі з вовком, за можливості, створіть збільшений силует за допомогою просторої вітровки або дощовика. Використовуйте низький тембр голосу, говоріть упевнено; Спробуйте створити враження, що поблизу багато людей. Кричати та кидати в хижака різні предмети ефективно виключно при реальній загрозі атаки.

Під час випадкової зустрічі з лісовими кабанами тактика протилежна: полохливі дикі свині дуже бояться криків та гучного шуму. Увімкніть гучну музику на телефоні, стукайте по деревах, максимально голосно кричіть або співайте. При зустрічі зі зграєю кабанів (особливо мами з малюками) є ризик атаки зі спини, тому варто забратися на дерево й дочекатися, поки зграя не піде.

Небезпечна для туристів зустріч з риссю: дикі кішки довгий час перебувають поза увагою, атакують підступно. Не забуваємо: рись із породи котячих, вкрай рідко вбиває жертву відразу, воліє пограти. Необхідно встановити зоровий контакт із твариною, говорити спокійно у наказовому тоні, намагайтесь відволікти кицю якимсь предметом.

Не панікувати – головне правило під час зустрічі з будь-якими хижаками. Туристам рекомендуємо знайомитись із природною красою Волині в межах екологічних маршрутів заповідників. Не турбуйте диких звірів, це їхня територія.