Вікенд на Волині: що подивитись у місті Володимир

Вікенд на Волині: що подивитись у місті Володимир

Невеликий районний центр на правому березі річки Луги за 72 кілометри на захід від Луцька славиться своїм історико-архітектурним заповідником, спокійною атмосферою та мальовничими краєвидами. Розповідаємо – як дістатися до міста та що подивитися у Володимирі за вихідні.

Володимир чи Володимир-Волинський?

До 2021 року місто на перетині стародавніх торгових шляхів називалося Володимир-Волинський, щоб відрізнити від міста-тезки на річці Клязьма. Сьогодні районному центру повернуто його історичне ім'я Володимир. Так названо удільне місто в Повісті Временних Літ: 988 року київський князь і хреститель Русі Володимир Святославович передав Володимир в удільне правління своєму синові Всеволоду.

У латинській формі Lodomeria місто Володимир вперше згадується в угорській хроніці за 884 рік. Саме в такій транскрипції Володимирське князівство входило до складу королівства Galicji i Lodomerii у титулатурі угорського короля Коломана XIII століття та австро-угорських імператорів роду Габсбургів XVIII століття.

Володимир чи Володимир-Волинський?

Офіційні українські сайти вже використовують для позначення районного центру назву Володимир. На багатьох туристичних та побутових ресурсах ще трапляється стара назва – Володимир-Волинський.

Як дістатися до Володимира на Волині

У місті є пасажирський залізничний вокзал. На момент підготовки статті наприкінці 2024 року туристам зручно добиратися до Володимира:

  • з Дніпра, Києва та Житомира – поїзд №131;
  • з Харкова, Сум, Конотопу, Броварів, Києва, Житомира – поїзд №113;
  • зі Львова поїзди № 132 та №114, час у дорозі 3 години 20 хв.

Як дістатися до Володимира на Волині

З центральних областей України автобусом та на автомобілі оптимальні маршрути трасами Е 40 через Рівне і далі трасою Н22 через Луцьк. Альтернативний варіант - трасі Е373 через Ковель, далі на південь дорогою Р17. Зі Львова автомобілісти добираються до Володимира по дорозі Р 15 через Жовкву. Регулярні автобусні рейси з'єднують Володимир із Шацькими озерами, Ковелем, Луцьком, Львовом, Трускавцем, санаторієм «Лісова пісня».

Прогулянка від автостанції Володимира на південь від городища до пляжу на річці Луга

За два кроки на південь від автостанції починаються земляні вали городища X-XII століть. Природна височина була посилена дерев'яними фортифікаційними спорудами за всіма правилами військового мистецтва того часу. Угорський король Андрій в 1231 змушений був зняти облогу Володимира, бо «не бачив такої фортеці в німецьких землях». На жаль, через десять років нашестя хана Батия закінчилося для міста трагедією – фактично всі жителі були вбиті.

У городищі Володимира збереглися земляні рештки «окольного міста». У центрі – руїни кам'яної в'язниці НКВС. Розкопки 1997 року довели розстріли на території в'язниці сотень ув'язнених. Бетонний білий хрест із тризубом встановлений на згадку про жертв репресій.

Акуратно спускаємося земляним валом з південної сторони, щоб оглянути величній Свято-Успенський кафедральний собор з великим золотим куполом. Побудовано собор у 1160 році за правління князя Мстислава II Ізяславича. Усередині зберігся дерев'яний хрест Голгофа XIV століття.

Десь тут у XIII столітті дружинники та ченці складали легендарний Галицько-Волинський літопис – найдокладнішу хронологію подій середньовічної Волині. Собор, городище та окремі будинки на вулиці Соборній входять до комплексу історико-архітектурного заповідника «Стародавній Володимир».

Стародавній Володимир

Ще кілька кроків на південь і в невеликому саду туристів зустрічає меморіальний комплекс зі скульптурами князів-правителів Володимира.

Меморіальний комплекс зі скульптурами князів-правителів Володимира

Вгамувати спрагу можна в розташованому поблизу джерела Пресвятої Трійці. На схід від джерела на вулиці Князя Романа влітку вирушаємо на невеликий місцевий пляж на річці Луга.

Якщо на вулиці прохолодно, повертаємо на захід до моста через річку. Кільцевий маршрут до автостанції Володимира закінчується прогулянкою на північ через Слов'янський парк. На шляху є два цікавих місця для фотосесій: пам’ятник Володимиру Великому та парний монумент із зображенням Ярослава Мудрого та його сина Всеволода.

Ярослав Мудрий та його син Всеволод

Від пам'ятників стежкою можна дійти до унікального для давньоруського зодчества храму-ротонди XIII століття - Василівської церкви. Найдопитливіші туристи добираються провулком до вулиці Київської – тут встановлено дерев'яний хрест на місці поховання князя Войшелка; історія його загибелі в 1268 докладно описана в Іпатіївському літописі.

Прогулянка від автостанції Володимира на північ до П'ятницької Брами

За п'ять хвилин пішки по вулиці Ковельській за будівлею міської ради Володимира туристи потрапляють на широку Площу Героїв. Ефектна фотозона біля назви міста облаштована на тлі католицького костелу святих Йоакима та Анни.

Католицький костел святих Йоакима та Анни

Трохи ліворуч у сквері капуцинів будівля з класичною колонадою – повітовий сеймик, нині Палац урочистих подій. Ще кілька кроків і туристи можуть ознайомитися з експозиціями Володимирського історичного музею. Понад 18 тисяч експонатів, найбагатші археологічна та етнографічна колекції. Навколишні будівлі на вулиці Ковельській, Драгоманова та Франка входять до комплексу історико-архітектурного заповідника «Стародавній Володимир».

Про реальні розміри середньовічного Володимира нагадує розташований по сусідству пам'ятний знак на місці П'ятницької Брами – північної міської брами. Ще два пам'ятні знаки встановлені на місці Київської та Гридшиної брам.

Пам'ятний знак на місці П'ятницької Брами

Фестиваль «Княжий» у Володимирі

До повномасштабної війни ентузіасти Володимира провели чотири історичні фестивалі з лицарськими боями, майстер-класами та театралізованими виставами. Основні локації фестивалю відбуваються на широкій галявині правого берега річки Луга. Розпочинається фестиваль «Княжий» урочистим парадом в історичних костюмах на вулицях Володимира.

Організатори фестивалю гарантують: 5-й історичний фестиваль «Княжий» у Володимирі обов’язково відбудеться після перемоги України у війні зі східним агресором.

Фестиваль «Княжий» у Володимирі

Вікенд у Володимирі на Волині: чим зайнятися

Погуляти затишними вулицями центральної частини Володимира. Несподівано зустріти приховані перлини: червоні стіни Домініканського монастиря або яскраво-жовту Миколаївську церкву. Знайти на вулиці Цинкаловського особняк з приголомшливим дерев'яним різьбленням. Відвідати майстерні волинських художників, ковалів та різьбярів по дереву. Влаштувати дегустацію фермерських продуктів на центральному ринку Володимира. Для вечері заздалегідь забронювати столик у ресторані авторської кухні або вирушити до нічного клубу.

Домініканський монастир

Включіть у плани вікенду у Володимирі відвідування знаменитого волинського Святогірського Зимненського монастиря. За легендою, монастир на березі річки Луга заснований князем Володимиром Великим у 1001 році. Монастир славиться потужними фортечними стінами та підземним печерним комплексом з каплицею святого Варлаама. Навколо Успенської та Троїцької церков доглянутий парк, безліч місць для пейзажних фотосесій.

Волинський Святогірський Зимненський монастир

Поблизу Володимира в мальовничих лісових волинських лісах та біля озер чимало заміських відпочинкових комплексів з ресторанами, готелями та розважальними центрами. Вікенд на Волині у місті Володимир точно запам’ятається яскравими емоціями та познайомить з новими історичними фактами.