Deli Göl, або Буйно-божевільне Озеро – так називали турки лиман на півночі Чорного моря біля фортеці Хаджибей. Постійні сильні вітри робили водну стихію непередбачуваною: вода постійно змінює висоту, раптово з'являються підступні хвилі та круговороти. Тилігульський лиман на кордоні Миколаївської та Одеської областей вміє дивувати мандрівників. Поїхали на Тілігул?
- 1. Знайомтесь: Тилігульський лиман
- 2. Бердвотчінг на Тилігульському лимані
- 3. Кайтсерфінг на Тилігульському лимані
- 4. Вітростанція на Тилігулі
- 5. Устриці Тилігульського лиману
- 6. Креветки Тилігульського лиману
- 7. Вино з берегів Тилігула
Знайомтесь: Тилігульський лиман
Площа понад 170 кв. км, довжина 80 км, ширина до 3 км, глибина до 19 м. Тилігульський лиман - найглибший і найчистіший лиман Північного Причорномор'я. Від моря лиман відокремлює піщаний пересип шириною до 4 км. З 2017 року для регулювання рівня води у лимані створено штучний канал, воду запускають виключно взимку, коли солоність не перевищує 10-12 проміле.
Найближчу до моря частину Тилігульського лиману бачать усі мандрівники дорогою з Миколаєва до Одеси на повороті до курорту Коблево: міст проходить лиманом. В часи повномасштабної війни пляжі Тилігулу стали найбезпечнішими для відпочинку.
Бердвотчінг на Тилігульському лимані
Смарагдова мережа Європи (Emerald Network) – так називається європейська природоохоронна мережа територій особливого інтересу, що створена для захисту біорізноманіття локальних територій. Два природні ландшафтні Тилігульські парки та орнітологічний заповідник включені до Смарагдової мережі Європи. Тут на невеликих островах та берегах місце відпочинку та зимівлі перелітних птахів; орнітологи нарахували понад 280 видів пернатих.
Лебеді, чайки, качки, лиски – звичайні жителі лиману. З рідкісних видів на Тилігулі можна зустріти великого кроншнепа, польового місяця, нерізь, орлана білохвоста.
Після запуску морської води до лиману до сімейства пернатих приєдналися зграї рожевих фламінго. На Тилігулі найбільша в Україні популяція пеліканів; гігантів із розмахом крил до 3,5 метрів вчені нарахували понад 2500 особин.
Кайтсерфінг на Тилігульському лимані
Буяння лиману викликано сильними вітрами, які дмуть то з півночі на південь, то в протилежному напрямку. Напрям вітру біля водної поверхні та берега часто не збігається з верхніми повітряними потоками. Навіть у повний штиль на морі у лимані стабільний вітер із непередбачуваним напрямом.
Буйний вітер Тилігула приваблює тисячі шанувальників кайтсерфінгу: тут розташована популярна кайт-станція з прокатом спорядження та глемпінгом; працює сертифікована школа кайтсерфінгу; регулярно проводяться чемпіонати. Висота польоту від 10 метрів – норма, але керування кайтом над лиманом потребує навичок.
Вітростанція на Тилігулі
Найбільша в Україні вітрова електростанція розташована на березі Тилигульського лиману. Проектний обсяг генерації перевищує 400 млн. кВт/год – половина необхідної для постачання Миколаївської області електрикою. Заплановано чотири черги будівництва, 80 турбін. Виглядає вітроелектростанція епічно: кожна гондола з лопатями по 80 метрів важить 120 тонн, висота розташування гондоли 125 метрів.
Устриці Тилігульського лиману
Факт – Україна на четвертому місці в Європі за обсягом споживання устриць. У ресторанах Одеси, Миколаєва та Києва подають свіжі великі устриці з України. З 2013 року у водах Тилігульського лиману ростуть гігантські устриці Crassostrea Gigas.
Малюків закуповують в устричному розпліднику Західної Франції, роблять посадку на спеціальних підводних контейнерах з армованої сітки й ретельно доглядають за молюсками 16-18 місяців. Глибина 3-4 метри, багато сонця, чиста вода з ідеальним мінеральним складом – запорука чудової якості продукції ферми «Устриці Скіфії». У тилігульської устриці ніжне соковите м'ясо з приємним горіховим присмаком.
Прямо на березі лиману облаштовано устричне містечко Ойстервіль з рестораном, дегустаційним павільйоном та лаунж зоною. Тут подають найсвіжіших устриць України – від майданчиків із контейнерами до столів кілька десятків метрів.
Креветки Тилігульського лиману
Унікальність Тилігула дозволила створити українським підприємцям найбільший у Європі розплідник з розведення креветок без антибіотиків. Ракоподібних не вирощують у відкритій воді, цехи розплідника розташовані на березі. У басейни акваферми вода з лиману надходить після додаткового очищення із замкнутим циклом. На даху акваферми встановлено сонячну електростанцію. Панелі утворюють найбільший QR-код у світі.
Вино з берегів Тилігула
Теруари елітних сортів винограду винзаводу Коблево розташовані на сонячних схилах Тилігульського лиману. 2500 га виноградників; понад 10,000 тон винограду та 20 млн пляшок щорічно; кілька ліній марочних вин та коньяків – Коблево недарма називають винною столицею України. Дегустації проводять у стильних винних льохах.
Квітуча ковила на фоні синьої води, риболовля на окуня або кефаль, м'який пісок пляжу, фантастична краса заходу сонця та світанку з відображенням сонця в дзеркальні води: все це Тилігул, чудовий лиман на півночі Чорного моря. Варто побачити, відчути та спробувати на смак.