Волинські легенди: відважна принцеса Сіаму родом із Луцька

Волинські легенди: відважна принцеса Сіаму родом із Луцька

В історичних літописах Волині чимало неймовірних історій сильних та прекрасних жінок. Одна з них – реальна біографія Катерини Десницької, яка за насиченістю подіями та капризами долі не поступається легендарній Роксолані. Принцеса Сіаму (Таїланд) родом із Луцька? Це лише частина карколомних пригод в житті безстрашної волинянки пані Катерини.

Луцька Попелюшка

Народилася майбутня принцеса Сіаму у Луцьку навесні 1886 року. Через два роки батько Катерини помер, мати залишилася одна з дев'ятьма дітьми. Щоб забезпечити дітям гідну освіту, родина переїжджає до Києва. У 12 років Катерина Десницька стає ученицею Києво-Фундуклеївської жіночої гімназії. Навчання було платним: 25 карбованців за навчальний рік.

Фундуклеївська гімназія вважалася найкращою у Києві, дівчат вчили говорити французькою, німецькою та польською, грати на музичних інструментах, танцювати та малювати, викладали основи рукоділля, арифметику, географію, історію та природознавство. Шість років спілкування із найкращими викладачами Києва заклали основу сильного характеру луцької сироти. У 17 років Катерина поховала маму.

Принцеса Сіаму: Катерина Десницька

Сувора фронтова юність

Після закінчення гімназії осиротіла дівчина переїжджає до своєї хрещеної до Петербургу. Незважаючи на переїзд, листування з першим коханням, киянином Ігорем, не припиняється; пара щиро сподівалась на майбутнє весілля. Проте доля вирішила інакше. У 1904 році «миролюбна» російська імперія вплутується в кровопролитну війну з Японією. Ігор вирушає на фронт. Що робить волинська панночка? Чекає коханого подалі від небезпеки? Ні, це не про пані Катерину. Вісімнадцятирічна панночка проходить навчання на курсах медсестер й відважно вирушає на фронт.

Юна волинянка виявила чималу мужність. Всього за рік перебування в зоні військових дій Катерина Десницька отримала три бойові нагороди. Серед нагород Георгіївський хрест – головний орден імперії, який вручали воїнам за особистий героїзм. Про долю Ігоря нічого невідомо. Скоріш за все, перший коханий пані Катерини загинув на війні.

Принцеса Сіаму: Катерина Десницька на курсах медсестер

Неймовірне кохання принца

Як і належить казковій принцесі, зі своїм майбутнім чоловіком Катерина Десницька познайомилася на балу. Взимку 1905 року слухач Академії Генерального штабу, корнет та лейб-гусар зумів справити враження на безстрашну медсестру. Юнак був на три роки старший, мав чудову освіту та неймовірну харизму. Новий залицяльник пані Катерини виявився сином короля Таїланду, принцом Чакрабонгсе (Чакрабон). І буддистом, що для православної родини Десницьких було непереборною перепоною для шлюбу.

Історія принца Чакрабона та пані Катерини доводить, що для справжнього кохання перепон не існує. 1906 року пара непокірних закоханих втекла через одеський порт до Стамбула й оселилася в улюбленому районі іноземців-аристократів Пера. Незабаром принц Чакрабон прийняв православ'я у стамбульській церкві Святої Трійці і пара змогла одружитися.

На цьому пригоди молодят не закінчилися: медовий місяць невгамовні Катерина та Чакрабон провели в Єгипті, а потім вирушили до Сінгапуру. Кілька місяців молода жінка прожила в чужій країні одна: чоловік на батьківщині в Сіамі відчайдушно намагався узаконити шлюб.

Принцеса Сіаму: Катерина та Чакрабон

Як волинянка стала законною принцесою Сіаму

Для королівської сім'ї Сіама одруження принца на православній українці стало справжнім шоком. Син пішов на поступки, повернувся до буддизму, за що король-батько подарував Чакрабону палац. Але мезальянс із європейкою королівська родина не визнала. Навіть після народження у 1908 році сина Чули волинянка Катерина не набула статусу законної дружини принца.

Всупереч сподіванням нових родичів колишня фронтова медсестра не злякалася труднощів й не втекла з країни. Молода мати королівського онука швидко освоїла тайську мову, з цікавістю вивчала місцеві традиції, релігію та моду. Розкішний палац у столиці Сіаму став для Катерини Десницької справжнім родинним гніздечком, у якому вона щасливо жила із чоловіком та сином.

Принцеса Сіаму: Катерина із чоловіком та сином

1910 року король-батько помер, на престол зійшов старший брат Чакрабона. Новий король оцінив військові інновації брата та його вірність коханій жінці. Шлюб Чакрабона визнали законним; королівським двором було видано указ про присвоєння Катерині титулу принцеси найвищого рангу. Сам Чакрабон отримав статус наслідного принца й очолив Генеральний штаб армії Сіаму.

Так у 24 роки, після фронтових пригод, втечі з родини та таємного шлюбу Катерина Десницька перетворилася із луцької сироти на принцесу. Молода жінка здобула титул Ясновельможної Кетрін На Пхітсанулок. У 1911 році наслідний принц і принцеса Сіаму з неофіційним візитом відвідали Київ і потім вирушили до Лондона на коронацію Георга V.

Перше розлучення в історії королівської династії Сіаму

В історії тайської юриспруденції ім'я Катерини Десницької збережеться назавжди: горда волинянка стала першою дружиною принца, яка отримала офіційне розлучення.

У 1918 році принц Чакрабонгсе раптово закохався у свою племінницю, принцесу Чаваліт. Багатоженство в королівській сім'ї Сіам завжди було нормою. Однак Ясновельможна Кетрин з новим коханням чоловіка не змирилася; не розчинилась у гаремі серед нових дружин; не загинула від отрути суперниці чи кинджала чоловіка. Принцеса не простила чоловікові зради, впевнено пройшла через непросту процедуру розірвання шлюбу та здобула волю.

Катерина відмовилася від палацу та статусу принцеси. Втратила право на спілкування з рідним сином. За угодою про розлучення колишня дружина наслідного принца отримала довічну пенсію у розмірі 1200 фунтів. У 1919 році Катерина Десницька переїжджає до Шанхаю і стає одним із лідерів китайського відділення Червоного Хреста.

Перше розлучення в історії королівської династії Сіаму

Колишній чоловік не зміг офіційно оформити шлюб із племінницею, пара жила у цивільному шлюбі. Через два роки принц Чакрабонгсе після морської прогулянки отримав запалення легенів та помер. Ховала колишнього чоловіка Катерина.

Принцеса Сіаму: Катерина Десницька

Образа Чакрабона яскраво виявилася у заповіті наслідного принца: нічого першій дружині, все майно ділиться навпіл між єдиним сином Чулою та громадянською дружиною принцесою Чаваліт. Король Сіама визнав заповіт брата незаконним і включив Катерину до спадкоємців. Так (незважаючи на розлучення) колишня наслідна принцеса Сіаму успадкувала третину активів Чакрабона.

Життя після розлучення: пригоди продовжуються

Катерина Десницька – яскравий приклад сильної жінки ХХ століття, яка здатна самостійно відповідати за свою долю. Десять років після смерті першого чоловіка колишня принцеса Сіаму прожила в Шанхаї. На успадковані гроші купила будинок і почала ставати квартири іноземцям. Серед квартирантів був молодий інженер-електрик Гаррі Клінтон. Саме він став другим чоловіком Катерини.

О 1930 році, після різкого загострення японсько-китайських відносин, родина втікає до Америки. Другий шлюб Катерини Десницької проіснував недовго, через кілька років вона розлучилася повторно. Після закінчення Другої світової війни волинянка переїхала до невеликого містечка поблизу Парижа. 25 років життя у Франції – якими вони були? Чи згадувала Катерина про свої фронтові подвиги, одеські хвилі, мечеті Стамбулу, посмішку Сфінксу, розкішні квіти сіамського палацу, канали Шанхаю? 3 січня 1960 року у віці 73 років луцька сирота з унікальною долею пішла у засвіти.

Рідний син не пробачив матері розлучення та втечу від батька. Принц Чула вкраї рідко зустрічався із Катериною. Кілька років член королівської родини навчався у найкращій британській школі Херроу, потім здобув ступінь магістра в легендарному Трініті-Коледжі Кембриджського університету.

Принц Чула

Після революції 1932 року у Сіамі вся королівська родина емігрувала до Англії. Принц Чула став відомим автогонщиком та автором фундаментальних історичних книг про історію королівської династії. Через три роки після смерті матері принц Чула помер у Лондоні.

Життя Катерини Десницької нагадує захоплюючий пригодницький роман: стрімко змінюються країни та континенти, сирота перетворюється на принцесу, фронтова медсестра стає господаркою розкішного палацу, колишня дружина принца виходить заміж за електрика. Романтична й трагічна доля сильної жінки назавжди залишаться в історії Волині. Історії, яку варто знати новим поколінням.

Принцеса Сіаму: Катерина Десницька в юності