Є в закарпатському селі Чинадієво дивовижний замок: суворі кам'яні стіни, черепичний дах, невелика вежа, що не приховують оборонної мети присадкуватої фортеці. Але після прогулянки замком у більшості гостей залишаються про Сент-Міклош відчуття неповторного міксу дитячого захоплення та романтики. Beregszentmiklósi várkastély має особливу ауру, яку не передати на фото і відео – дуже вже не проста історія замку Сент Міклош.
- 1. Фортеця поблизу перевалу
- 2. Замок родини Ракоці
- 3. Графська літня резиденція
- 4. Бурхливе ХХ століття
- 5. Концесія на 49 років
Фортеця поблизу перевалу
Місце для фортифікаційної споруди із товстими кам'яними стінами обрано не випадково. Біля річки Латориця долина між карпатським передгір'ям різко звужується, торговим караванам і військовим з'єднанням на шляху до перевалу Руські Ворота доводилося буквально просочуватися через вузьке горло біля невеликого поселення Святого Миколая, або угорською Szentmiklós, Сент Міклош.
Для захисту паломників, купців та мандрівників у 1450 році барон Імре Перені отримав дозвіл на будівництво фортеці біля дороги Ужгород (Унгвар) – Хуст. Через кілька років ще недобудований будинок за 22000 форинтів для сімейного палацу купив князь Телегді.
Таємні ходи замку Сент Міклош
У Сент Міклош легко відчути себе учасником комп'ютерної гри – кам'яні стіни, арки, лаконічний декор у лицарському стилі змінюють хід часу. Іноді під час екскурсії туристам дозволяють пройти між стінами замку таємним ходом, який поєднував кілька приміщень другого поверху. Побачити прохід із кімнати непросто: майстри віртуозно їх сховали.
Замок родини Ракоці
У 1660 році Сент Міклош став одним із фамільних притулків князя Ференца I Ракоці, що втік з Трансільванії від османів. За шлюбним договором після смерті суворої свекрухи Софії Баторі власницею замку стала вдова Ракоці I легендарна Ілона Зріні. Та сама Ілона Зріні, яка три роки успішно керувала обороною Мукачівського замку від австрійських військ, натхненниця угорського визвольного руху, дружина «короля куруців» Імре Текелі та мати Ференца II Ракоці. Найвеличніша жінка Європи, за щирою оцінкою польського короля Яна Собеського.
Романтика замку Сент Міклош
Після смерті чоловіка, страти батька та брата, божевілля матері майбутня угорська героїня, мати трьох малих дітей Ілона Зріні в 1682 знову вийшла заміж
Нареченій було 39 років, нареченому – голові повстання куруців, володарю магнату та майбутньому князю Трансільванії Імре Текелі виповнилося 25 років. Пишне весілля святкували в замку Паланок, який вже зовсім скоро, з 1685 по 1688 роки, доведеться обороняти Ілоні. Але історія їхнього кохання почалася раніше, у стінах замку Сент Міклош.
Всього через три роки Ілона керуватиме знаменитою обороною Мукачівського замку, потім стане жертвою зради, опиниться в полоні та після акту про капітуляцію і вимушену відмову від прав на виховання дітей проведе решту життя з чоловіком у Туреччині.
Нащадком матері та законним власником замку Сент Міклош став угорський національний герой Ференц ІІ Ракоці. Визвольна війна завдала замку серйозної шкоди: польські війська під керівництвом князя Любомирського зруйнували одну з веж. Замок відбудували, Ракоці кілька разів зупинявся у замку для контролю за перегрупуванням військ.
У 1703 року у стінах Сент Міклош ховалися кілька найбагатших сімей Угорщини, які підтримали повстання. Після капітуляції у Сатмарі 1711 Ракоці назавжди залишив свої угорські володіння.
Графська літня резиденція
З 1728 р. Сент Міклош на два століття стає власністю впливової родини графів Шенборнів. Вилучені у бунтівників замок Сент Маклош, Мукачівський замок та ще 200 селищ Закарпаття стали щедрим королівським подарунком. Загроза війни минула, який став найбільшим закарпатським землевласником граф Лотар Франц Шенборн із далекої Франконії перетворює замок на літній палац свого нового домініону. У товстих стінах з'являються вікна, у головному залі влаштовували бали та музичні турніри.
Замурований скелет замку Сент Міклош
У ході капітального ремонту замку 1839 року робітники виявили замурований у стіну людський скелет. Хто був цей нещасний – невідомо. Знахідка ще раз підтверджує реальність страшної традиції людських жертвоприношень під час будівництва фортець.
Бурхливе ХХ століття
Ще до початку Другої світової війни вплив австрійських графів Шенборнів випарувався. Німецькі війська влаштували у замку Сент Міклош в'язницю. Після встановлення радянської влади на Закарпатті з 1944 року будівля слугувала сільською радою та господарськими приміщеннями військової частини. На початку XXI століття від колишньої величі Сент Міклош не залишилося й сліду: провалився дах, зруйнувалася частина перекриттів. Занедбання та зникнення замку було майже неминучим. Майже, бо відбулось диво.
Концесія на 49 років
Під час одного із пленерів на Закарпатті руїни Сент Міклош випадково побачив художник Йосип Бартош. Романтична історія замку підштовхнула родину художника на екстраординарний вчинок: у 2001 році Бартош із дружиною взяли напівзруйновану будівлю в концесію. З цього моменту починається відродження Замку Любові.
За рахунок іноземних приватних пожертв, екскурсій та івентів поступово здійснюється реконструкція Сент Міклош. Насилу розібрали дубові крокви завдовжки 14 метрів, що завалилися; за допомогою угорських майстрів відновили перекриття і дах. Щороку з'являються нові рослини у парку, відновили стайню, у станах замку проводять весільні церемонії та дитячі бали. Замок Любові Сент Міклош у Чинадієві знову став символом коханні, надії, завзятості та віри в добро.