Зоряні мандри: топ 7 обсерваторій України

Як часто ви милуєтесь зоряним небом, із завмиранням серця чекаєте на падаючу зірку та рахуєте супутники над головою? Астрономія - одна з небагатьох наук, що зберегла особливий магічний флер. Завдяки астрономам ми точно знаємо години сонячного та місячного затемнень, бачимо спалахи протоплазми на Сонці, кільця Сатурна, кратери Місяця та всесвіт за межами нашої галактики. Хочете дізнатися більше про зірок? Загляньте на екскурсію до однієї з обсерваторій України.

Обсерваторія Львівського університету

Найстарішу обсерваторію України створено в межах міських стін Львова орденом єзуїтів у 1771 році. Для підготовки кваліфікованих кадрів того ж року створено кафедру математики та астрономії у Львівському університеті. Львівська обсерваторія - шостий у світі спеціалізований науковий астрономічний центр.

Восьмикутна будівля з маятниковим годинником, квадрантами, телескопом Ньютона не збереглася; сьогодні обсерваторія працює в новому корпусі на вулиці Кирила та Мефодія, 8. У 1924 році наглядова база переведена у відкриту місцевість біля селища Брюховичі. Екскурсії для груп за попереднім узгодженням проводять обидва майданчики – після заходу сонця при безхмарному небі.

Обсерваторія Львівського університету

У розпорядженні вчених: рефрактор Цейсу, телескоп-рефлектор АЗТ-14, лазерний далекомір, сонячний хромосферно-фотосферний телескоп АФР-2. Основні напрямки Львівської обсерваторії:

  • космологія, формування Всесвіту, походження галактик;
  • фізика Сонця та зірок у цілому;
  • спостереження супутниками.

Харківська обсерваторія

Постійну будівлю для астрономічних спостережень у саду Харківського університету збудували 1883 року. У 1962 року електричне освітлення Харкова стало заважати спостереженням, радіоастрономічні дослідження перенесли до спостережного пункту біля села Іванівка Чугуївського району (обсерваторія Гракова). Основна спеціалізація - спостереження за астероїдами та екзопланетами. Оснащення: телескопи AЗТ-8 та АФЗ-2. Під час окупації Харківської області військами Росії будівлю обсерваторії та обладнання пошкоджено. Поки що екскурсії не проводять.

Харківська обсерваторія

Андрушівська обсерваторія «Липневий ранок», Гальчин, Житомирська область

Найбільшу приватну обсерваторію України створено 1988 року. У головному павільйоні встановлений 8-метровий купол з телескопом Кассегрена, дзеркало 60 см, Zeiss 600. Два телескопи-рефлектори в Південній вежі. Основний напрямок – відкриття малих планет, спостереження за астероїдами, моніторинг штучних супутників землі. За 36 років роботи команда приватної обсерваторії відкрила 156 астероїдів.

Андрушівська обсерваторія «Липневий ранок», Гальчин, Житомирська область

Астрономічна обсерваторія Київського національного університету

Основна будівля Київської університетської обсерваторії з куполом відкрита у 1845 році, додатково працюють наглядові станції у Лісниках та Пилиповичах. Обладнання – горизонтальний сонячний телескоп та телескоп АФР-2. Спеціалізація: зоряні каталоги, дослідження Сонця, Сонячної системи, комет, метеорів; орбітальні розрахунки.

До екскурсійної програми включено відвідування Астрономічного музею з меридіанним колом та астрографом Репсольда, переносним телескопом 1838 року. У ясні ночі відвідувачі спостерігають за подвійними зірками, туманностями та зоряними скупченнями.

Астрономічна обсерваторія Київського національного університету

Головна обсерваторія Національної академії наук (Голосіївська)

Провідна обсерваторія України із великою програмою досліджень фізики та еволюції зірок, Сонячної системи, космічної плазми, космічної геодинаміки, космічного приладобудування та оптики атмосфери.

Обладнання: горизонтальні сонячні телескопи, рефлектори, хромосферний телескоп, коло Ваншаффа, ширококутні астрографи, демонстраційний телескоп АВР-2. Перші телескопи зберігаються у Музеї обсерваторії. Лекції, відвідування музею та аматорські спостереження за зірками доступні за попереднім записом для груп від 10 осіб. Адреса: Київ, вул. Академіка Заболотного, 27.

Головна обсерваторія Національної академії наук (Голосіївська)

Миколаївська астрономічна обсерваторія

Заснована у 1821 році для наукового забезпечення Чорноморського флоту. У списку об'єктів національного придбання аксіальне меридіанне коло, яке складається з горизонтального телескопа та двохфокусного коліматора.

Спеціалізація: опорні системи астрономічних розрахунків, навколоземний простір, тіла Сонячної системи. За найближчим космосом вчені спостерігають за допомогою швидкісного автоматичного комплексу та першого в Україні мобільного телескопа Мобітел із дистанційним керуванням. Нічні лекції проводять за попередньою домовленістю, допускаються групи до 10 осіб.

Миколаївська астрономічна обсерваторія

Одеська обсерваторія

Заснована у 1871 році при кафедрі астрономії університету, є дві наглядові станції у Маяках та Крижанівці. Спеціалізація: астрометрія, гравіметрія, фотометрія астероїдів, змінні зірки, дослідження комет, метеорів, штучних супутників Землі, елементів Сонячної системи та галактики. Інструментарій: меридіанний круг Репсольда, телескоп-рефрактор Кука: астрографи - великий, малий двокамерний, трикамерний.

Одеська обсерваторія

Після повномасштабного вторгнення Одеську обсерваторію внесено до списку об'єктів ЮНЕСКО під посиленим захистом. У Парку Шевченка на базі планетарію працівники обсерваторії регулярно проводять тематичні лекції та екскурсії.

Подорожувати у космосі без виїзду за межі України – реальність. Просто включіть у плани екскурсію до однієї з українських обсерваторій. Світ нескінченний ,як і бажання людства відкривати нове.