Звідки з’являються волинські різдвяні ялинки

Звідки з’являються волинські різдвяні ялинки

Щороку перед головними зимовими святами спалахують гарячі суперечки шанувальників натуральних та синтетичних ялинок – головного елемента новорічного декору. Штучні дерева здаються екологічними, проте мало хто замислюється – скільки століть забруднюватиме планету стара синтетична ялинка. Як не дивно, з погляду екологів натуральні сосни та ялинки в квартирах, магазинах та дитячих садках завдають природі значно меншої шкоди.

Волинська та Рівненська області славляться своїми дрімучими лісами; на ялинкових базарах продавці з гордістю говорять саме про волинські ялинки. Розповідаємо – звідки беруться волинські сосни та ялинки.

Лісовий офіс: новорічні ялинки та лісові смаколики

За стан усіх лісів, заказників та заповідників Волині відповідає підрозділ Державного підприємства «Ліси України» – Поліський Лісовий офіс зі штаб-квартирою у Луцьку. Лісовий офіс об'єднує 19 лісництв Волинської та Рівненської областей; у кожному можна придбати новорічне дерево на законних підставах. А ще запастися на зиму консервованими грибами, деревними та ягідними соками, морсом та варенням із лісових ягід.

Цікавий факт. Волинь – єдина область України, в якій працюють три лісові консервні заводи – Маневичський, Колківський та Ківерцівський. Контакти Лісового офісу, волинських лісництв та офіційний сайт «Лісовичок» з онлайн-продажами живих хвойних дерев у діжках та консервованої продукції легко знайти в мережі.

Волинські різдвяні ялинки: новорічні ялинки та лісові смаколики

Як відрізнити санітарну вирубку від браконьєрської

До 70% новорічних сосен на українських ринках – результат планової санітарної вирубки хвойних плантацій. Якщо колись займалися прополкою на бабусиному городі, принцип санітарної вирубки буде зрозумілим. Спочатку на невеликій ділянці землі висаджують у 5-10 разів більше посівного матеріалу. Частина не приживається, частина ламається, викривляється, хворіє, страждає від зайців та лосів. Лісники послідовно прибирають слабкі дерева, щоб дати можливість зрости іншим.

Важливо! Для процедури санітарної очистки лісу зазвичай застосовують слово «вирубування». Насправді лісники дерева сокирами не рубають – тільки спилюють пилкою. Якщо на ринку продають зрубані сосни – це браконьєри. Усі дерева, які спиляні на Волині законно, мають спеціальне маркування. Для боротьби з новорічним браконьєрством вже кілька років усі новорічні дерева від лісництв та розсадників перед надходженням у продаж проходять реєстрацію із отриманням штрих-коду.

Волинські різдвяні ялинки: як відрізнити санітарну вирубку від браконьєрської

Де ростуть новорічні красуні Волині

У лісництвах існують розсадники – спеціальні плантації для вирощування хвойних та листяних дерев. До повномасштабного етапу війни Україна вирощувала понад 15 мільйонів хвойних дерев різних порід. Проводились успішні експерименти із селекцією та генною модифікацією, українські лісництва та розсадники вирощують понад 150 видів хвойних. У розсадниках примудряються вирощувати екзотичні для України хвойні – секвойю, блакитну ялинку Хупсі, корейський кедр, аризонську ялицю, чорну сосну Молетте та десятки інших.

На Волині під товарне вирощування хвойних дерев відведено близько 25 га. Найпопулярніші хвойні волинських лісництв – ялина звичайна, ялина колюча, ялина канадська, ялиця біла, сосна кримська.

Волинські різдвяні ялинки: де ростуть новорічні красуні Волині

Етап перший. Шишки та насіння

Починається процес вирощування новорічної ялинки або сосни зі збирання шишок. Шишки вибирають не прості – лише з дерев, які довели свою стійкість та врожайність. Шишки висушують при температурі +47-49°С: трохи менше, і насіння не випаде з лусочок; трохи вище – насіння загине від теплового шоку.

У насіння є напівпрозорі крильця – вони подібно до вертолітних лопастей допомагають крихіткам розсіятися на максимально великій території лісу. Для вирощування дерев у розплідниках крильця видаляють. Додатково насіння обробляють протимікробними та антипаразитарними препаратами.

Важливо! За статистикою, зі ста насінь сосни або ялини лише одне стає гарним здоровим деревом.

Волинські різдвяні ялинки: етап перший - шишки та насіння

Етап другий. Вирощування саджанців

Первинна посадка хвойних дерев неймовірно щільна – до півтора мільйона сіянців на гектар. За посівами ретельно доглядають: прополюють, вносять добрива, обприскують.

Через рік з'являється гілочка сосни висотою до 10 см та коренем, що йде в землю на глибину до 20 см. Цього достатньо для пересадки. Пагін ялині звичайної за рік зростає всього на 3-5 см, потрібно чекати два роки.

Волинські різдвяні ялинки: вирощування саджанців

Етап третій. Пересадка та вирощування

Для відновлення лісових масивів сіянці висаджують у ґрунт на відстані до 75 см. На плантаціях товарних ялинок та сосен відстань між деревами дозволяє сформувати пишну крону – залежно від виду хвойних від 1 до 2,5 м. У перші роки посіви прополюють та вносять добрива. Чим старші і міцніші дерева, тим менше вимагають догляду.

У продаж до Різдва та нового року зазвичай обирають дерева віком 7-10 років. Для дендропарків та ландшафтного дизайну частину дерев вирощують від 15 до 35 років.

Волинські різдвяні ялинки: пересадка та вирощування

Новорічне дерево з корінням

Європейський тренд швидко набув популярності в Україні. Новорічні дерева купують з корінням – у горщиках, діжках або спеціальному впакуванні з еко-мішковини. Після свят дерево не викидають, а висаджують поблизу будинку або в парку.

Волинська земля добре підходить для приживання та розвитку хвойних. Якщо за деревом ретельно доглядати, воно радуватиме своєю пишною кроною та зеленими гілками довгі роки.

Волинські різдвяні ялинки: новорічне дерево з корінням

Відповідальне ставлення до зрубаних дерев

З тріски хвойних порід роблять деревно-стружкові плити, які потім використовують у меблевій промисловості та будівництві. У більшості міст Волині до новорічних свят комунальні служби створюють спеціалізовані пункти утилізації сосен та ялинок. Хвойні дерева без мішури, металевих та пластикових кріплень приймають зоопарки як підстилки вольєрів та вітамінного підживлення тварин.

Зимовий волинський ліс – це казка наяву, яку варто побачити самим. Найкращий варіант – влаштувати зимові канікули поблизу головних волинських природних заповідників. Якщо немає можливості – знайдіть на ялинковому ринку легальні хвойні дерева від волинських лісництв та розсадників. Ялиці, сосни та ялинки вирощують на Волині далеко від промислових підприємств, вони не накопичуют токсичні речовини. Волинські дерева із заповідних зон виділяють у повітря корисні фітонциди та абсолютно безпечні. Аромат вирощених на Волині лісових красунь миттєво створює новорічний настрій у дітлахів та дорослих.